МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ГУМАНІТАРНОЇ ПОЛІТИКИ
ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ДЕРЖАВНИЙ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«ХМІЛЬНИЦЬКИЙ АГРАРНИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ»
Урок систематизації та узагальнення знань
Тема: “Наш екскурс в атомний супер світ”
Підготувала :
МАЛЬЦЕВА О.Б.
Хмільник, 2024 рік
Тема програми:
Тема уроку: “Наш екскурс в атомний супер світ”
Мета уроку:
Навчальна: повторити та узагальнити знання по темі, з'ясувати силу та глибину засвоєння знань з даної теми;
розвивальна: розвивати уміння робити прогнози і пояснювати явища на основі отриманих знань; уміння аналізувати, робити висновки, логічно міркувати; розвивати уяву, вміння робити необхідні розрахунки.
виховна: виховувати у здобувачів освіти любов до предмета, формувати позитивне ставлення здобувачів освіти до розділу, що вивчається, вміння користуватися інтелектом.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
Метод уроку: Індивідуальна та групова робота, проблемно-пошукова робота.
Забезпечення уроку:
а) дидактичне:
б) матеріально-технічне:
Міжпредметні зв’язки:
Хімія, математика.
Перебіг уроку.
І Організаційний момент
II Повторення
Мета: перевірити розуміння найважливіших термінів атомної фізики. Пояснити значення швидко і без підготовки.
Слайд 1
1варіант - слова: атом, нуклон, ізотоп, радіоактивність, нейтрон.
2 варіант - словосполучення: ядерна реакція, ядерні сили, термоядерна реакція, енергія зв'язку, ядерний реактор.
Відповіді:
Атом - це неподільний, з хімічної точки зору — найменша, електронейтральна, хімічно неподільна частинка речовини.
Нуклон - загальна назва протона і нейтрона – частинок, з яких складається ядро атома.
Ізотоп - різновиди атомів одного хімічного елемента, які мають різні атомні маси
Радіоактивність – самовільне перетворення нестійкого ізотопу одного хімічного елемента на ізотоп іншого елемента, що супроводжується вивільненням елементарних частинок або ядер.
Нейтрон — електрично нейтральна частинка.
Ядерна реакція — явище перетворення ядер атомів хімічних елементів і елементарних частинок.+
Термоядерні реакції – це реакції злиття легких ядер, що протікають при високих температурах з виділенням великої кількості енергії.
Енергія зв’язку — це мінімальна енергія , необхідна для відділення електрона від атома або для відділення протонів і нейтронів атомного ядра.
Ядерний реактор — це пристрій, призначений для видобування енергії з реакції ядерного розпаду.
Мета: встановити, які одиниці виміру, що використовуються у фізиці атома та атомного ядра, названі на честь вчених для увічнення їх імен та пам'яті про наукові заслуги.
Здобувачі освіти називають відому одиницю виміру та дають пояснення: як ії позначають, на честь кого вона названа і що вимірюють.
Беккерель
Бекерель (Бк) — одиниця вимірювання радіоактивності речовини в системі SI. Названа на честь Антуана Анрі Беккереля.
Грей
Грей (Гр) — одиниця вимірювання поглиненої дози іонізуючого випромінювання в системі SI.
Кюрі
Кюрі́ (Кі) — це одиниця, що використовується для вимірювання рівня радіоактивного випромінювання. Ця одиниця була названа на честь великої ученки Марії Кюрі, яка разом з чоловіком П’єром Кюрі відкрила радіоактивність.
Рентген
Рентген (Р)— одиниця вимірювання дози рентгенівського чи гамма-опромінення. Названа на честь німецького фізика -Рентгена.
3.Завдання «В світ ядерних реакцій»
Мета: відтворити записи рівнянь ядерних реакцій та прокоментувати їх.
Два здобувача освіти розв'язують у дошки, інші в зошитах ( картки –завдання)
1. Який ізотоп утворюється з 90232Th після чотирьох альфа – розпадів та двох бета – розпадів
Відповідь : 84216Ро
2. Ядро ізотопа 90232Th бомбардують альфа – розпадом, двома бета – розпадом і ще одним альфа – розпадом. Яке ядро отримується після цього?
Відповідь: 84224Ra
4.Завдання «В світ кросвордів»
Мета: перевірити ступінь орієнтування у фізичних знаннях.
Слайд з кросвордом: Треба відгадати прізвище відомого вченого – фізика.
1.Стабільна елементарна частинка з зарядом рівним заряду електрона.
2.Обладнання, в якому проходе реакція ділення ядер
3.Різновидність одного й того ж хімічного елементу , відрізняється масою атомів і радіоактивністю.
4.Саме міцне джерело світла.
5.Тяжкий радіоактивний елемент.
6.Електромагнітне випромінювання.
7.Дрібніша частинка хімічного елементу, яка зберігає його властивості.
8.Сили, які діють між протонами й нейтронами.
9.Явище самовільного випромінювання.
|
|
|
1 |
|
|
п |
р |
о |
т |
о |
н |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
р |
е |
а |
к |
т |
о |
р |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
і |
з |
о |
т |
о |
п |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Л |
а |
з |
е |
р |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
у |
р |
а |
н |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
і |
н |
ф |
о |
ч |
е |
р |
в |
о |
н |
е |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
а |
т |
о |
м |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Я |
д |
е |
р |
н |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
р |
а |
д |
і |
о |
а |
к |
т |
и |
в |
н |
і |
с |
т |
ь |
5.Завдання «В світ атомних документів»
Мета: витягти всю можливу інформацію про атом, ядро, електронну оболонку елемента.
Слайд – своєрідні паспорти хімічного елементу. Розшифрувати їх, використовуючи таблицю.
1варіант
|
29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
63,54 |
|
|
|
|
|
|
|
2;63;65 |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
|
Cu |
|
|
|
|
8 |
|
|
мідь |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
2 варіант
|
53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
126,9045 |
|
|
|
|
|
|
|
1;127 |
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
|
I |
|
|
|
|
18 8 |
|
|
йод |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
Відповідь:
|
Характеристика |
Cu |
I |
|
Порядковий номер |
29 |
53 |
|
Відносна атомна маса |
63,54 |
126,9045 |
|
Число стабільних ізотопів |
2 |
1 |
|
Масові числа ізотопів |
63,65 |
127 |
|
Протонів в ядрі |
29 |
53 |
|
Нейтронів в ядрі |
34 та 36 |
74 |
|
Число електронів в електронній хмарі |
29 |
53 |
|
Число оболонок в електронній хмарі |
4 |
5 |
|
Число електронів на зовнішньої оболонки |
1 |
7 |
6.Завдання «В світ фактів»
Мета: Прокоментувати діаграму «Вироблення електроенергії в Україні».
Слайд з діаграмою
Електроенергія, 156,576млрд. кВт·год у 2021р
7.Завдання «В світ фізичних законів та постулатів»
Мета: Відповісти на питання
- Які два закони діють при перебігу ядерних реакцій? (Закони збереження електричного заряду та маси (масових чисел)).
- Записати формулу,що виражає другий постулат Бора, який є основою теорії атома. Прокоментувати формулу. ( hν=Ek- Ep k › n)
8. Завдання «В світ логічних міркувань»
Мета: запропоновано схему фізичного експерименту, з якого наука отримала найважливіші результати. Потрібно відновити ланцюжок міркувань вченого, який міркував над цим дослідом і зробити висновок з експерименту.
Слайд – схема досліду Резерфорда з розсіювання альфа - частинок.
Відповідь: Альфа-частинки випромінювались радіоактивним джерелом 1, поміщеним всередині свинцевого циліндра 2 з вузьким каналом 3. Вузький пучок альфа-частинок з каналу падав на фольгу 4 з досліджуваного матеріалу, перпендикулярно до поверхні фольги. З свинцевого циліндру альфа-частинки проходили тільки через канал, а інші поглиналися свинцем. Пройшли крізь фольгу і розсіяні нею альфа-частинки які потрапляли на напівпрозорий екран 5, який був покритий люмінесцуючую речовиною (сульфатом цинку). Це речовина була здатна світитися при ударі об неї альфа-частинки. Зіткнення кожної частинки з екраном супроводжувалася спалахом світла.
Мета: Уявіть себе директором або начальником ...... як би ви відповіли на запитання?
1 варіант : Ви директор продовольчої бази, яка обслуговує велику мережу магазинів. Вам доставили для реалізації партію картоплі та сирі м’ясні напівфабрикати, оброблені за допомогою радіації що до придушення проростання (картоплі) та розмноження мікроорганізмів (м'ясо). Вам відомо, що така обробка дозволено при дотримуванні умов. Що Ви зробите, щоб убезпечити покупців.
2 варіант : Ви начальник великого об’єкту, який знаходиться в зоні, де може бути радіація. Які міри радіаційної безпеки Ви розпорядитеся виконати? У Вас є таблиця та необхідний матеріал.
Слайд – таблиця «Захисні засоби від іонізуючих випромінювань»
|
ЗАХИСТ |
У СКІЛЬКИ РАЗІВ ПОСЛАБЛЮЄТЬСЯ ІНТЕНСИВНІСТЬ ВИПРОМІНЮВАННЯ |
|
Кам’яний будинок |
10-50 |
|
Льох, підвал |
50-100 |
|
Земляне перекриття шаром 60-90 см |
200-300 |
|
Цегляна кладка 80см |
100 |
|
Плита з бетону 50см |
100 |
|
Сталева плита 9см |
10 |
|
Свинцева плита 8,5см |
100 |
10. Завдання «В світ наукових моделей»
Мета: по пропонованій ілюстрації-моделі потрібно скласти повнішу і яскравішу розповідь. У ньому обов'язково розкрити, що таке модель і якщо можна те, чим вона в даному випадку відрізняється від реальності
Слайд – планетарна модель атома.
IV. Підведення підсумків.
- виставлення та аргументування оцінок
Рефлексія.
V. Домашнє завдання
Надається витримка з преси.
Потрібно подумати над її змістом і дати своє пояснення фактам, відповівши на запитання «Чому?», «Чим це викликано?», «Що потрібно зробити?»
Слайд: витримка з преси
“ Люди стали дуже насторожено ставитися до використання атомної енергії в будь-яких її проявах. У багатьох навіть розвинулося виражене психічне відхилення, нав'язливі страхи - радіофобія. У низці місць тривають масові протести проти закриття існуючих атомних електростанцій та проти будівництва нових станцій»
Відповідь:
Причини: аварія на Чорнобильській АЕС, страшні наслідки якої відчували і досі відчувають багато країн, невидимість і невідчутність всюдисущого проникнення
грізного “ворога” радіації. Ці якості “ворога” викликають у людей психологічне напруження.
Переважна більшість людей не розбирається в цифрах і параметрах радіоактивного випромінювання, не володіє даними про допустимі безпечних дозах, не знає поточної радіаційної обстановки в своєму регіоні і країні, тому легко піддається чуткам і домислам.