Біологічні системи є відкритими системами, які можуть існувати лише за умови постійного зовнішнього обміну речовинами, енергією та інформацією з навколишнім середовищем.
ОБМІН РЕЧОВИН І ПЕРЕТВОРЕННЯ ЕНЕРГІЇ – ОСНОВА ФУНКЦІОНУВАННЯ БІОСИСТЕМСистема – це множина ієрархічно організованих взаємодіючих елементів. ЗАКРИТІВІДКРИТІможливий лише обмін енергієюнаявний обмін речовин й енергії
Номер слайду 2
Біологічні системи є відкритими системами, які можуть існувати лише за умови постійного зовнішнього обміну речовинами, енергією та інформацією з навколишнім середовищем. Окрім того, всередині живих систем також відбувається інтенсивний внутрішній обмін речовин, енергії та інформації між окремими частинами біосистеми (органелами клітин, органами організму, організмами в екосистемі).
Номер слайду 3
{0 EB7 DCD4-5 BDF-4 A3 A-B54 E-DB64 EFAAFDAA}Основні типи біосистемклітинаорганізмпопуляціявидекосистемабіосфера
Номер слайду 4
Функціонування біологічних систем можливе лише за умови надходження, перетворення й видалення певних речовин, енергії та інформації. Рівні організації біосистем — це певний тип взаємодії структурних й функціональних складників біологічних систем.
Номер слайду 5
ОБМІН РЕЧОВИН У БІОСИСТЕМАХ ЗАБЕЗПЕЧУЄ ПОСТІЙНЕ САМООНОВЛЕННЯ, САМОРЕГУЛЯЦІЮ І САМОВІДТВОРЕННЯ ТА ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ ЗАВДЯКИ ЗЛАГОДЖЕНІЙ ДІЇ ЧИСЛЕННИХ СТРУКТУР.
Номер слайду 6
ОБМІН РЕЧОВИН І ПЕРЕТВОРЕННЯ ЕНЕРГІЇ – сукупність процесів, що забезпечують надходження речовин й енергії із середовища, їхнє перетворення у біологічних системах та видалення продуктів життєдіяльності й енергії у середовище.
Номер слайду 7
У загальному потоці речовин, енергії та інформації, що пронизує та об’єднує усі біологічні системи, можна виокремити три етапи: 1) надходження речовин та енергії у біосистеми;2) внутрішньосистемні перетворення речовин та енергії;3) видалення речовин та енергії із біосистеми.
Номер слайду 8
Обмін речовин й перетворення енергії в організмі складається з фізіологічних (живлення, травлення, дихання, транспортування речовин, всмоктування, виділення), фізичних (дифузія, осмос, розчинення) й хімічних (окиснення, відновлення, гідроліз, бродіння) процесів. Цю сукупність перетворень розглядають як єдність двох протилежних і взаємопов'язаних процесів – асиміляції і дисиміляції.
Номер слайду 9
Асиміляція (від лат. assimilatio – уподібнення, засвоєння), або анаболізм, – частина загального обміну речовин й енергії, що полягає в поглинанні, нагромадженні та перетворенні речовин, що надходять в організм.
Номер слайду 10
Дисиміляція (від лат. dissimilatio – несхожий), або катаболізм, – це частина загального обміну, під час якого відбуваються розщеплення, руйнуванняскладних органічних сполук (білків, жирів, вуглеводів, нуклеїнових кислот) ворганізмі на простіші.
Номер слайду 11
ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ РЕЧОВИН, ЕНЕРГІЇ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ БІОСИСТЕМ?Речовина – це сукупність атомів, атомних частинок чи молекул, що перебувають у певному агрегатному стані. Енергія (від грец. енергос – діяльний) – це загальна кількісна міра руху і взаємодії всіх видів матерії.
Номер слайду 12
Інформація (від лат. іnformatio – пояснення, повідомлення) – це сукупність відомостей (даних), які сприймають із навколишнього середовища (вхідна інформація), видають у навколишнє середовище (вихідна інформація) або зберігають всередині певної системи.
Номер слайду 13
Отже, триєдиний потік речовини, енергії та інформації виконує провідну інтегративну роль для самоорганізації та цілісності біологічних систем.