Тема: Оптичні прилади як винаходи людства
Мета уроку:
Освітня: узагальнити знання учнів про такі відомі прилади як телескоп, мікроскоп, фотоапарат,бінокль, окуляри;поглибити знання про око як оптичну систему, про вади людського зору та способи їх корекції; проаналізувати користь та шкоду від використання цих винаходів
Розвиваюча: розвивати вміння: пояснювати; встановлювати закономірності;самостійно знаходити причинно-наслідкові зв’язки (робити висновки); розвивати творчі здібності
Виховна:сприяти формуванню пізнавального інтересу до фізики; виховувати гармонійно розвинену особистість, розвивати почуття прекрасного,виховувати уважність, зібраність, спостережливість,виховувати бережливе ставлення до природи і людини.
Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань.
Завдання уроку:
навчальні: поглибити знання учнів про історії відкриття, створення та вдосконалення відомих оптичних приладів;формувати вміння аналізувати фізичні явища; експериментальні навички визначення фокусної відстані та оптичної сили лінз; пояснити, яким чином використовуються досягнення фізики у процесах пізнання навколишнього середовища та Всесвіту
розвиваючі: розвивати загально навчальні вміння розпізнавати фізичні явища та процеси, будувати зображення, що дають оптичні прилади та аналізувати їх; розвивати логічне мислення учнів, розвивати вміння опрацьовувати великий обсяг інформаційних матеріалів, з яких обирати головну та додаткову інформацію;показати безмежні властивості пізнання;
виховні: виховувати бажання пізнавати довкілля; формувати в учнів такі групи компетенції:
1) соціальні (пов'язані з готовністю бути активними в суспільному житті);
2) полікультурні (опанування культурою спілкування в процесі підготовки презентації проєктів);
3) інформаційні (розвиток уміння критично оцінювати і використовувати різноманітну інформацію);
4) саморозвитку і самоосвіти (розвивати потребу і готовність навчатися).
Обладнання: плакати з оптичними приладами; виставка фотоапаратів та окулярів; мікроскоп, ноутбук та проектор,мультимедійні презентації
Хід уроку
Користуючись різноманітними оптичними приладами, ми допомагаємо собі, а точніше, своїм очам бачити. Під час уроку ми з’ясуємо, як оптичні прилади допомагають нам бачити об’єкти, котрі людське око роздивитися не може.
Подивіться уважно на ці прилади. Як ви думаєте, що їх об’єднує? Що спільне в першу чергу кидається в око?
Дійсно, всі вони мають лінзи. А як саме вони використані в приладах, ми сьогодні і розглянемо.
Розминка (Презентація «Оптичні прилади» РОЗМИНКА)
Написати на оранжевому папері з наліпкою явища, що характеризують побачене:
слайд 2- приклад пояснення;
слайд 3- Картина Архіпа Куінджи «Місячна ніч на березі Дніпра»;
слайд 4-СД-диски;
слайд 5-крильцята бабки;
слайд 6-мильна бульбашка та об’єктив фотоапарату;
слайд 7-№7 Визначте в якому приладі?
Слайд 8-№8 Знайдіть розташування лінзи та її фокуса. ( максимум 4 балів)
Згадаємо дещо з вивченого, що допоможе вам в подальшій роботі. Дайте відповідь на частину питань тесту, важливих для роботи. (кожне питання оцінюється в 0,5 балів)
А) зору
Б) нюху
В) слуху
2. Лінія, уздовж якої поширюється світло
А) промінь світла
Б) півтінню
В) сонячне затемнення
3.Частково освітлену область називають…
А) тінню
Б) півтінню
В) сонячне затемнення
4. Вони бувають ввігнуті, опуклі, опукло-ввігнуті
А) окуляри
Б) лінзи
5. Лінзу, що перетворює паралельний пучок променів у розбіжний, називають
А) збиральна
Б) розсіювальна
6. Назвіть приймачі світла
А) ніс
Б) око
В) парта
7. Що таке промінь світла?
А) це лінія, у вздовж якої поширюється світло
Б) це своєрідний промінь сонця
В) це дощове явище
8. Що таке лінза?
А) прозоре тіло, обмежене сферичними поверхнями
Б) дорогоцінний камінь
В) відстань від площини до фокуса
4. Захист презентацій учнів
Критерії оцінювання: структура презентації за планом; науковість; доступність; доповідь; знання матеріалу;оригінальність виступу;
відповіді на запитання (2 бали)
Під час виступів кожна група обирає шестикутник із назвою свого приладу та відповідний малюнок зображення та розташовують за допомогою магнітів на дошці навколо центрального шестикутнику «Лінза»
Усі учні записують бали та враження від виступів на зелених папірцях із наліпками, які в кінці уроку розташовують на окремому шестикутнику на дошці або вчитель по класу проходить та збирає під час експерименту
5 . Експериментальне завдання
Виготовлення проектора за допомогою лінзи та смартфона (2 бали)
https://www.youtube.com/watch?v=Dyzpq5FYkSQ
Підсумки експериментів, фотографування результатів
Фізика – це наука, що дозволяє нам зрозуміти суть процесів, які відбуваються навколо. І саме її розвиток та наполеглива праця вчених забезпечили нам той комфорт і зручності, якими користується людство.
6. Рефлексійний етап
«Підсумки уроку. Що більше сподобалось на уроці?»
Усі учні заповнюють таблицю «Головна оптична вісь уроку», прикріплюючи смайлики, позначаючи з яким настроєм вони закінчили урок.
7. Домашне завдання:
Підготуватись до контрольної роботи
|
|
|
|
|
|