Особливості підпорядкування руських князівств Золотій Орді

Про матеріал
Мета: розкрити причини перемог монголів та показати наслідки завоювань монголами Русі-України, сприяти формуванню навичок самостійної роботи та розвитку критичного мислення учнів, розвивати вміння аналізувати історичні події, зіставляти їх, показати героїзм народу в боротьбі проти загарбників; виховувати повагу до історичного минулого Батьківщини.
Перегляд файлу

Історія України

Тема: Особливості підпорядкування руських князівств Золотій Орді

Мета: розкрити причини перемог монголів та показати наслідки завоювань  монголами Русі-України, сприяти формуванню навичок самостійної роботи та розвитку критичного мислення учнів, розвивати вміння аналізувати історичні події, зіставляти їх, показати героїзм народу в боротьбі проти загарбників; виховувати повагу до історичного минулого Батьківщини.

Тип: комбінований

Обладнання: підручник, історична карта, роздатковий матеріал, ілюстрації

Дати та події: 1223 р.- битва на р. Калці

1239 р.- розорення монголами  Переяславського та Чернігівського князівств

1240 р.-оборона Києва, підкорення монголами Київського князівства

1241 р.-  вторгнення монголів у Галицько-Волинське князівство

Терміни і поняття: золотоординське ярмо, монголи, баскаки, ярлик, Золота Орда

Персоналії: Чингізхан, Батий, Данило Галицький, воєвода Дмитро

Хід уроку

      1. Організаційний момент

      Привітання, перевірка відсутніх.

Сьогодні на уроці ми познайомимось ще з одними племенами , які намагались підкорити наші землі. За словами арабського історика “ Не було з часів створення світу катастрофи, жахливішої для людства ”. Про що це може свідчити?

     2. Актуалізація опорних знань учнів

   Учитель розповідає притчу про батька і його синів.

 «У одного чоловіка було семеро синів. Між собою вони увесь час сварились. Щоразу батько наказував дітям, щоб жили вкупі, але діти не слухали старого. Одного разу батько дуже заслаб. Він знав, що після його смерті діти поділять госпо­дарство, розійдуться й будуть терпіти голод і холод. Щоб діти краще зрозуміли силу гурту, бать­ко звелів принести віника. Батько каже: «Зламайте його!» Як не ламали діти, та нічого в них не вийшло. Тоді батько розв'язав ві­ника і, розібравши на прутики, поламав по одному. «Дивіться, діти! - промовив бать­ко. -  Отак і ви: як будете жити в злагоді, ніхто вас не здолає».

Запитання

  1. З якою подією можна порівняти притчу? (роздробленість Київської Русі)

Відповідь- Притча символізує необхідність єдності для захисту від зовнішніх ворогів та збереження сили держави.

Подія для порівняння: Роздробленість Київської Русі (період князівських міжусобиць, коли руські землі втратили єдність, що зробило їх вразливими перед зовнішньою загрозою, зокрема монгольською навалою).

  1. Зазначте наслідки роздробленості.

Відповідь  - Наслідки роздробленості:

Послаблення оборонної здатності та війська.

Втрата єдності, міжусобні війни між князями.

Руйнування господарства, голод і холод.

Легке завоювання земель зовнішніми ворогами (монголо-татарська навала).

Бесіда

  1. Хто такі монголи?

Відповідь - Монголи - це народ, який живе в Центральній Азії. В середині 13 століття вони були однією з найбільш експансивних та військово потужних держав світу. Під проводом свого вождя Чингісхана, монголи завойовували нові території та підпорядковували собі різні народи та держави.

2.Чому літописець літописець з сумом розповідає про результати битви на Калці?

Відповідь - Битва на річці Калка відбулася в 1223 році між монгольським військом та коаліцією руських князів та куманських воїнів. Внаслідок битви, монголи перемогли та здобули контроль над північними територіями Київської Русі. Літописець, який зі смутком описував результати битви, міг мати на увазі руйнування та криваві наслідки, які спричинили монгольські завойовники на північних територіях Київської Русі. Монголи знищували міста, вбивали населення та руйнували культурні та історичні пам'ятки. Також, літописець може був занадто націоналістично налаштований та бачив монголів як ворогів свого народу, що також могло вплинути на його характеристику перемоги монголів.

                                                 

міжусобиці

                                                      

відсутність єдиної влади        роздробленість        відсутність єдиного війська

                                                     

                                 політична і економічна слабкість

 

3. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель: Чи могла сильна держава зазнати поразки, якби була єдиною?
Сьогодні ми з’ясуємо, як монголи змогли підкорити Русь.

Саме в цей час, коли панувало безладдя на Русі, Київ переходив з рук у руки, на Сході утворилась величезна держава, яка стала справжнім жахіттям для багатьох народів Азії і Європи на чолі з Чингісханом. Християнський світ був шокований, як кочові               « некультурні» монголи змогли створити таку державу. Королі Європи відправляли послів, шпигунів туди, розпитували купців, які плани виношували його правителі. А вони були страхітливими і стосувались навіть Русі.

Оголошення епіграфу уроку: 

 « Монголи промайнули над Руссю подібно до хмари сарани, подібно до урагану крушать усе, що зустрічалося на їхньому шляху, руйнуючи села і міста ».    

О. І. Герцен

ОБГОВОРІТЬ У КЛАСІ  стр. 117

Як руським князям вдавалося перемагати кочовиків? Хто такі монголи? Що ви знаєте про них?

Відповідь- Руські князі могли перемагати кочовиків, коли:

  •                   об’єднували свої війська і діяли разом;
  •                   добре знали місцевість (ліси, річки, укріплені міста);
  •                   будували міцні фортеці та оборонні лінії;
  •                   використовували важкоозброєну дружину;
  •                   нападали неочікувано, зриваючи набіги кочовиків.

docx
Додано
16 лютого
Переглядів
113
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку