"Перші землероби та скотарі на території України"

Про матеріал
Ознайомити учнів з трипільською археологічною культурою, з господарством, побутом і духовним життям її носіїв; прослідкувати вплив умов життя та занять трипільців на їх духовний світ; охарактеризувати скотарів степу.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Перші землероби та скотарі на території України.

Номер слайду 2

Мета уроку: ознайомити учнів з трипільською археологічною культурою, з господарством, побутом і духовним життям її носіїв; прослідкувати вплив умов життя та занять трипільців на їх духовний світ; охарактеризувати скотарів степу.

Номер слайду 3

Учні: називають хронологічні межі трипільської культури, основні заняття, головні винаходи трипільців; показують на карті територію розселення представників землеробських та скотарських культур на території України; застосовують та пояснюють на прикладах поняття і терміни: «археологічна культура», «осілість», «ремесло», «релігія», «сусідська рільнича громада», «кочовики»; описують життя носіїв трипільської культури; порівнюють спосіб життя носіїв землеробської та скотарської культури ; висловлюють судження про походження релігії трипільців.

Номер слайду 4

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навиків. Обладнання: мультимедійна дошка, підручники, контурні карти. Терміни і поняття: археологічна куль- тура, трипільська культура, осілість, релігія, ремесло.

Номер слайду 5

І Організаційний момент. ІІ Актуалізація опорних знань учнів. - Який період в історії людства називають неолітом? - Виберіть поняття (на мультимедійній дошці), які стосуються неоліту: збиральництво, патріархат, домашнє скотарство,землеробство, матріархат, ручне рубило. Хід уроку:

Номер слайду 6

- Як змінився спосіб життя первісних людей у ході неолітичної революції? - Доповніть схему:

Номер слайду 7

Давайте прослідкуємо, які зміни в період неоліту відбулися на теренах України.

Номер слайду 8

ІІІ Вивчення нового матеріалу. План Трипільська археологічна культура. Господарство і побут трипільців. Духовне життя носіїв трипільської культури. Скотарі степу.

Номер слайду 9

Приблизно на другу половину VI тис. до н.е. припадає початок землеробства і на теренах України. Подібно до інших частин Європи на землях України виникають початкові, примітивні форми землеробства та скотарства. Поступово скотарські племена степових районів України відокремилися від землеробів і перейшли до кочового способу життя. Оскільки тоді ще не знали писемності, справжні імена народів, людей, назви поселень нам невідомі. Таких безіменних для нас народів в історії дуже багато. Щоб їх розрізняти археологи дають їм умовні назви. Кожен народ має власну культуру – мову, звичаї, особливо любить якісь орнаменти чи кольори, по-своєму зводять оселі, залишає слід (поселення та могильники). Сукупність подібних пам’яток певної території та часу, що мають місцеві своєрідні особливості називають археологічною культурою.

Номер слайду 10

Археологічна культура отримує назву за місцем першої знахідки або за певними визначальними ознаками (обрядом поховання, формою кераміки). Вона має визначену територію та час існування.

Номер слайду 11

Про яку археологічну культуру йдеться в цьому фрагменті?

Номер слайду 12

В середовищі землеробських, осілих племен, які мешкали між Бугом і Дністром виникла одна з найрозвиненіших хліборобських культур енеолітичної доби –трипільська.

Номер слайду 13

Трипілля Село Трипілля розташоване за 50 км від Києва вниз по Дніпру. Саме тут впадають в нього відразу три річки – Стугна, Красна і Бобриця, утворюючи три поля, від чого і утворилася назва поселення.

Номер слайду 14

Чому цю археологічну культуру називають трипільською? Хто, де і коли розпочав її дослідження?

Номер слайду 15

Проблемне завдання: На прикладі трипільців підтвердіть чи спростуйте думку дослідників про те, що кожен народ лишає в історії свій самобутній слід.

Номер слайду 16

Територія поширення Величезна територія лісостепової і частково степової смуги Правобережної України, Молдови і Східної Румунії, межиріччя Дніпра й Дністра, сягаючи на півночі волинського і київського Полісся та пониззя р. Десни, а на півдні – причорноморських степів За останніми археологічними даними, площа території України, зайнята трипільськими племенами, на сьогодні дорівнює близько 600 тис. гектарів. На ній виявлено близько двох тисяч трипільських поселень.

Номер слайду 17

Номер слайду 18

1. Позначте стрілками напрямки поширення землеробства та скотарства на українських землях. 2. Заштрихуйте територію розселення племен трипільської культури. 3. Підпишіть місця, які дали назви трипільській культурі.

Номер слайду 19

Час існування Землеробсько-скотарські племена трипільської культури на теренах України мешкали із другої половини ІV до кінця ІІІ тис. до н.е., в енеоліті (перехідний період від кам'яного віку до епохи бронзи, коли людина навчилась обробляти перший метал – мідь) Найдавніші її поселення нині датують другою половиною ІV тис. до н. є. Кам’яний вік II тис. до н.е. IV - III тис. до н.е. VI - III тис. до н.е. Залізний вік Бронзовий вік Енеоліт – Мідний вік Неоліт Мезоліт Палеоліт

Номер слайду 20

Робота з текстом підручника Доповніть схему, опрацювавши §6 ст.40. Висловіть свою думку.

Номер слайду 21

Дискусія про походження трипільської культури Автохтонна, виникла на основі місцевої неолітичної людності Гіпотези

Номер слайду 22

Використовуючи зображення, опишіть план поселення та житло трипільців.

Номер слайду 23

2.Господарство та побут трипільців.

Номер слайду 24

Про які заняття трипільців ви дізналися з фільму? Які нові матеріали винайшли чи виробляли трипільці? У чому досягли найвищої майстерності?

Номер слайду 25

Номер слайду 26

Рільництво у трипільців Сіяли ячмінь, просо, пшеницю, вирощували садово-городні культури, льон. Ріллю обробляли дерев'яною мотикою з кам'яним чи кістяним наконечником, пізніше — ралом. Збіжжя жали серпами: кістяними із крем'яними вкладишами або крем'янимими. Зерно на борошно мололи кам'яними зернотерками (жорнами). Розводили велику і дрібну рогату худобу, коней, свиней.

Номер слайду 27

Ремесла гончарство - виробництво глиняного посуду виробництво знарядь з каменю, кості та крем'яних обробка металів прядіння й ткацтво

Номер слайду 28

- Розташуйте зображення виробів кераміки відповідно їх призначення. - Охарактеризуйте гончарне виробництво трипільців. - Чому, на вашу думку, трипільську культуру ще називають культурою «мальованої кераміки»?

Номер слайду 29

- Охарактеризуйте схему суспільного устрою трипільців.

Номер слайду 30

- Опишіть зовнішній вигляд та одяг трипільців.

Номер слайду 31

Духовний світ трипільців Земля та жінка порівнюються та уподоблюються на основі ідеї родючості Жіночі зображення символізують Матір-землю, яка дає життя Народження із зерна нових зерен уподібнено народженню дитини - Який обряд, на вашу думку, зображений на фото? - Як життя та заняття трипільців пов’язані з їх уявленнями про світ?

Номер слайду 32

Скотарі степу Робота з підручником: §6 п.3 Порівняйте спосіб життя землеробів та скотарів доби енеоліту.

Номер слайду 33

- Хто такий Вікентій Хвойка? - Чому йому встановлено пам’ятник? IV. Узагальнення та систематизація знань учнів. До якої епохи належить трипільська культура? Обговорення проблемного завдання. Який слід в історії людства залишили трипільці?

Номер слайду 34

Підведення підсумків Домашнє завдання: §6, запитання ст.44

Номер слайду 35

1. HTTP://WWW.VESNA.ORG.UA/TXT/YAKOVENKON/ZNAID/R1.HTML ПРАІСТОРІЯ ТА ПЕРЕДІСТОРІЯ УКРАЇНИ. 2. HTTP://WWW.ARATTA-UKRAINE.COM/TEXT_UA.PHP?ID=59, HTTP://UKRMUSEUM.INFO/UA/MAIN/PERSONALII/SHOW/2613.HTML ПУБЛІКАЦІЇ ПРО В.ХВОЙКУ 3. HTTP://WWW.TRYPILLIA.COM/MUSEUM/ HTTP:/WWW.TRYPILLYA.KIEV.UA/ НАБІР ЛИСТІВОК ВИРОБІВ ТРИПІЛЬСЬКИХ ГОНЧАРІВ; РЕКОНСТРУКЦІЇ ІСТОРИЧНОГО КОСТЮМУ 4. HTTP://USERS.IPTELECOM.NET.UA/~KOLO-RA/P5.HTML САЙТ "ТОВАРИСТВО КОЛО-РА “: МАКЕТ ТРИПІЛЬСЬКОГО ЖИТЛА 5. HTTP://WWW.PEREHID.ORG.UA/N10/4.HTML СЄДАК І.М., СЄДАК О.І. ТРИПІЛЬСЬКІ ВИТОКИ МІСТОБУДІВНИХ ТРАДИЦІЙ У ДАВНІХ СЛОВ’ЯН 6. СЕРЕДНИЦЬКА Г.В. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ УКРАЇНИ (ОПОРНІ КОНСПЕКТИ) 7 КЛАС, КИЇВ «А.С.К.» 2005. Використані джерела

ppt
До підручника
Історія України 7 клас (Гупан Н.М., Смагін І.І., Пометун О.І.)
Додано
11 січня 2023
Переглядів
9912
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку