Дана розробка містить цікаві завдання патріотичного спрямування,а саме прислів'я,приказки,кросворди ,вікторини. На уроці діти працюватимуть у групах з маршрутним листом.Вони матимуть змогу поглибити та розширити свої знання про Україну. Цей матеріал допоможе вчителям початкових класів при підготовці до першого уроку.
Перший урок у 3 класі «Україна – це Ми!»
Мета уроку:викликати інтерес до навчання, формувати почуття відповідальності за виконуване завдання, готовність самостійно працювати , мати власну думку, обґрунтовувати її, навички самоконтролю та самооцінки; вчити налагоджувати взаємодію з іншими дітьми, працювати за правилами у команді;розвивати критичне мислення; вдосконалювати вміння добувати, осмислювати, аналізувати та використовувати інформацію з різних джерел;поглибити знання дітей про Україну;виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю.
Обладнання: державні та народні символи України, вишитий рушник, гілочка калини, колоски, карта України , маршрутний лист, нагороди, вислови про Україну, картки з прислів’ями, презентація , фотографії , картки для роботи в групах, квіточки, кросворд.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання з Днем знань
- Дорогі діти! Ось і знову прийшов навчальний рік праці і знань. Позаду літні канікули, попереду очікують навчання та нові завдання. Нехай у вас буде якомога більше добра і теплоти, успіхів і працьовитості, а новий навчальний рік назавжди запам’ятається як найкращий і найцікавіший.
Гра «Коло компліментів»
Ви сумували за своїми однокласниками?
— Сьогодні, у цей святковий та урочистий день, коли усі школи знову привітно відчинили свої двері, коли тисячі дітей з усіх куточків нашої країни сіли за шкільні парти, ми з сумом та тугою вболіваємо серцем за всіх, хто поклав своє життя для нашого вільного майбутнього. Щоб без гуркоту гармат, пострілів та вибухів, щоб під синьо-жовтим стягом України тисячі малят прийшли до Храму Науки, наші захисники, наші воїни, наші Герої віддали найдорожче – свої життя. Давайте вшануємо їх хвилиною мовчання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІ. Актуалізація знань
У теплий край літа далеко.
Як зветься той цікавий птах?
Ану, скажіть хутчіш!.. (Лелека.)
У червоному намисті,
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина.)
Та вітер весь час налітає
Та коси мої розплітає. (Верба.)
- Подивіться на кросворд. Яке слово утворилося? ( Україна).
- Так, вірно. Україна – наша Вітчизна – ненька зі своєю історією, добротою, красою, садочками та полями, над якими вільно та грайливо у безхмарному голубому небі .пролітають лелеки. Це найдорожча і найрідніша земля, де ми народилися, де живуть наші батьки, рідні.
- Тож як ви вважаєте, про що піде мова на нашому першому уроці?
(Діти відповідають.)
(слайд 4)
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми ще раз переконаємося, яка чудова, багата та унікальна рідна земля, перевіримо рівень наших знань про Україну та дізнаємося багато цікавого про нашу Батьківщину. Прочитайте тему нашого уроку.
Сьогодні я запрошую вас на урок-квест.
Квест, як відомо, - це командна гра-пригода.
(слайд 5)
(К – кмітливими, В – веселими, Е – енергійними, С – старанними,
Т –творчими).
(слайд 6)
(Вручення маршрутного листа)
Маршрутний лист
Пункт1. Бюро знахідок
Пункт2. Вікторина «Чи знаєш ти свою країну?»
Пункт3. Народ скаже - як зав’яже
Пункт4. Спільний малюнок «Якою я бачу свою школу?»
Пункт 5. Смаколики
Пункт6.Славетні українці
Пункт7. Сад добрих справ
(слайд 7)
*Пункт1. Бюро знахідок
( На дошці зображені різні предмети : колосок, гілка калини, прапор, «Тризуб». Хліб-сіль).
Завдання: Розповісти, яким чином ці предмети пов’язані з Україною.
*Пункт 2. Вікторина « Чи знаєш ти свою країну?»
- Кожен патріот добре знає історію та традиції свого народу. Спробуємо свої сили та дамо відповіді на запитання вікторини.
*Пункт 3. «Народ скаже – як зав’яже». (слайд 13)
Український народ має свої традиції, культуру. Спливають роки, змінюються часи, але вічно живуть українські народні пісні, казки, загадки, прислів’я. Тож зараз попрацюєте в групах. Необхідно правильно з’єднати прислів’я і пояснити його зміст.
Без верби і калини … (нема України).
За рідний край … (життя віддай).
Кожному мила … (своя сторона).
Де рідний край, там….( і під ялиною рай).
Кожному птаху своє … (гніздо миле).
Людина без Вітчизни - … (як соловей без пісні).
Та земля мила, … (де мати народила).
За морем тепліше…(,а вдома миліше).
- Перевіряємо та пояснюємо зміст прислів’я. Молодці!
- А хто з вас може пригадати інші прислів’я про Україну?
Кожен народ любить свою Батьківщину, робить усе для процвітання своєї держави, для її слави, свободи, незалежності.
Ви добре справилися із завданням. Тому рухаємося далі.
*Пункт 4. Спільний малюнок «Якою я бачу свою школу …»
Школа також є частинкою нашої країни. Намалюйте, якою б ви хотіли бачити в майбутньому свою школу.(1 учень може намалювати лише один елемент ,працюють батьки і діти)
*Пункт 5. Смаколики
Завдання: прочитати слова-анаграми, пояснити, що об’єднує усі ці слова.
(Ваникре, лоса, щбор, лубціго, пушпамки, нисирки, біхл, шкилуга,никичагре, одкила, рогипи, каюш.
Вареники, сало, борщ, голубці, пампушки, сирники ,хліб, галушки, гречаники, оладки, пироги, юшка – українські страви).
*Пункт 6. « Славетні українці».
- Українська земля багата талановитими людьми. Скільки поетів та художників, спортсменів та співаків прославляють Батьківщину на рідних теренах та в усьому світі. Зараз ми перевіримо чи знаєте ви видатних українців. У кожної групи є фотографії людей, вам потрібно написати їхні імена та пояснити чим вони прославляють свою країну.
- Пропоную переглянути слайд – шоу «Видатні українці» та перевірити ваші відповіді.
*Пункт 7. Сад добрих справ
- Щоб виконати наступний пункт в маршруті, необхідно виготовити квіточки,заготовка якої знаходиться у вас на парті. Подумайте, якою ви хочете бачити нашу країну .А в серединці напишіть побажання для нашої країни.
Завдання:Ми всі хочемо бачити Україну сильною, багатою, мирною, славетною і квітучою. У середині квіточки напишіть своє побажання нашій країні. Нехай вона зараз на ваших очах розквітне від нашої безмежної любові до неї! Хай кожен із вас «посадить» символічну квітку на карті України. Нехай ваші добрі майбутні справи возвеличать нашу сонячну Батьківщину!
( Звучить пісня Тіни Кароль «Україна – це я». Учні прикріплюють на дошці квітки, супроводжуючи побажанням рідній Вітчизні (добра, миру, безпеки, процвітання тощо) і висловлюванням про свої вчинки .
V.Підсумок уроку. Рефлексія
-Чи сподобався вам наш квест? Чим саме?
-Чим корисний наш урок?
-Як вам працювалося?
-Дайте поради собі, товаришам.
-Кому і за що вручимо ці медалі?
-Про яку Україну ви мрієте?
-Що можете зробити для цього уже зараз?
-На світі багато чудових країн,
та нам наймиліша країна,
Де ми народились, живемо, вчимось,
- найкраща з усіх Україна!