План-конспект підсумкового уроку з англійської мови для учнів 4-х класів за темою "Пори року. Погода".

Про матеріал

Підсумковий урок з англійської мови для учнів 4 класів

за темою «Seasons and Weather».

Мета: - узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Seasons and Weather»;

- розвивати навички всіх видів мовної діяльності;

- сприяти розвитку самостійності мислення, розвивати увагу, творчі здібності;

- виховувати любов до природи, пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови.

Перегляд файлу

1

Бєльська С. М.

Підсумковий урок з англійської мови для учнів 4 класу

за темою «Seasons and Weather».

 

4 клас

Тема: Підсумковий урок за темою «Seasons and Weather».

Мета:    - узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Seasons and Weather»;             

 - розвивати навички всіх видів мовної діяльності;

 - сприяти розвитку самостійності мислення, розвивати увагу, творчі здібності;

- виховувати любов до природи, пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови.

  

Обладнання: роздатковий матеріал, комп’ютер.

 

Хід уроку

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

 

1. Організація класу, привітання, повідомлення теми та мети уроку.

 

2. Фонетична зарядка. 

Пісня «Months of the Year”.

 

    3. Мовленнєва зарядка.

 

  1. Дайте відповіді на питання.

 

1. What season is it now?
2. What month is it now?
3. How many seasons are there in a year?

4. What are they?

5. How many months are there in a year?

6. What are the winter months?

7. What is the first month of the year?

 8. How many days has it?

 9. What is the last month of the year?

 10. Has December 30 or 31 days?

 11. What month has 28 or 29 days?

 12. Do you like summer?

  1. Гра «Асоціації». Учитель називає місяць, а учні добирають слова, які пов’язані з цим місяцем.
  1. September (autumn, school, fruit, vegetables …)
  2. October (grey clouds, rain, yellow leaves, Halloween …)
  3. November (fog, frost, a strong wind, Thanksgiving Day …)
  4. December (winter, snow, decorations, holidays …)
  5. January (New Year, Christmas tree, Santa Claus, presents …)
  6. February (St. Valentine’s Day, love, hearts, sweets …)
  7. March (spring, snowdrops, Women’s Day, birds …)
  8. April (Easter, church, flowers, green trees …)
  9. May (Victory Day, picnics, the bright sun, the blue sky …)
  10.                      June (summer, holidays, ice-cream, fruit …)
  11.                      July (free time, village, games, vegetables …)
  12.                      August (books, travelling, the sea, umbrella …)

 

ІІ. Основна частина уроку.

 

  1. Активізація знань і умінь учнів. Перевірка вивченої лексики з теми.

 

  1. Заповніть таблицю словами hot, windy, rainy, sunny, warm, cloudy, foggy, frosty, cold, dry, wet, slippery відповідно до пори року.

 

Winter

Spring

Summer

Autumn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. З’єднайте словосполучення з їхнім перекладом.

 

  1.  four seasons
  1. синє небо
  1. grey clouds
  1. сильний вітер
  1. yellow leaves
  1. весняні місяці
  1. a strong wind
  1. довгий день
  1. the blue sky
  1. сірі хмари
  1. a  warm weather
  1. чотири пори року
  1. the bright sun
  1. жовте листя
  1. a short night
  1. яскраве сонце
  1. spring months
  1. тепла погода
  1.  a long day
  1. коротка ніч
  1. Розвиток навичок аудіювання.

 

Вчитель описує погоду. Учні повинні відгадати, яка це пора року.

 

1. We can skate, ski, make a snowman, play snowballs. (winter)

 2. The sky is often grey.  The days get shorter and the nights get longer. It gets colder. (autumn)

3. The days get longer. The nights get shorter. It gets warmer every day. (spring)

4. We can swim in the sea, river or a lake, lie in the sun and go fishing. (summer)

5. Holidays are over. School begins. (autumn)

6.  It’s a beautiful season. The grass and the trees are green. It’s warm. It often rains. (spring)

7. It’s a wonderful season. Children don’t go to school. They have the longest holidays in the year. (summer)

8. It’s very cold. It often snows. The trees and the ground are white. (winter)

 

  1. Фізкультхвилинка.

 

Учні хлопають, коли чують слова, пов’язані з темою “Seasons and Weather”, і топають, коли чують інші слова.

 

Snow, table, autumn, school, June, Monday, pencil, month, window, year, games, December, bicycle, grass, toys, wind.

 

  1. Розвиток навичок письма.

Доповніть речення словами  nice, like, June, windy, weather, summer, brightly, raining.

  1. What is the ______________ like today?
  2. It’s warm but very ________ today.
  3. I don’t ________ such weather.
  4. Take your umbrella, Kate. It’s __________today.
  5. My favourite season is _________.
  6. The longest days are in _______.
  7. The sun shines ___________ in the sky.
  8. It is very ______ in spring.

 

5. Розвиток навичок читання та усного мовлення. Робота в групах.

Учні поділяються на групи відповідно до пір року. Кожна група отримує набір карток, на яких надруковано початок і кінець речень. Учні повинні зіставити речення і скласти розповідь про свою пору року.

 

 

 

Spring

March, April and May are

and the nights are short.

It is warm

from the South.

The weather

in spring.

The sun shines

is fine.

In spring the days are long

 spring months.

The birds come back

brightly in the blue sky.

 

Summer

June, July and August

green.

It is sunny and hot

summer suits and dresses.

There are a lot of flowers

the longest holidays in the year.

The trees are

are summer months.

In summer people usually wear

in summer.

In summer children have

in the parks and gardens.

 

Autumn

September, October and November

the wind blows.

There are grey clouds

yellow and red.

It often rains and

from the trees.

The leaves in the trees are

are autumn months.

They fall

and fruit in autumn.

There are a lot of vegetables

in the sky.

 

Winter

December, January and February

and the nights are long.

It often

play snowballs and make snowmen.

The days in winter are short

the New Year and Christmas.

In January children have

are winter months.

They ski, skate,

snows.

The best holidays in winter are

their winter holidays.

 

ІІІ.  Заключна частина уроку.

  1. Перегляд  мультфільму про пори року.
  2. Домашнє завдання.

Намалювати улюблену пору року і скласти розповідь про неї.

  1. Підсумки уроку. 

  Вчитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів. 

 

docx
Додано
23 березня 2020
Переглядів
1219
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку