План-конспект уроку з математики у 5-ому класі "Рівняння"

Про матеріал

План-конспект уроку у 5-ому класі

Тема: Рівняння.

Мета:

- узагальнити, закріпити і поглибити знання учнів про рівняння та способи їх розв'язання;

- вчити розв'язувати рівняння з використанням властивостей додавання та віднімання;

- розвивати в учнів логічну пам'ять мислення;

- виховувати самостійність у роботі.

Обладнання. Портрети Герона, Діофанта.

Перегляд файлу

План-конспект уроку у 5-ому класі

Тема: Рівняння.

Мета:

- узагальнити, закріпити і поглибити знання учнів про  рівняння та способи  їх розв’язання;

- вчити розв’язувати рівняння з використанням  властивостей  додавання та віднімання;

- розвивати в учнів  логічну  пам'ять мислення;

- виховувати  самостійність у роботі.

Обладнання. Портрети Герона, Діофанта.

Хід уроку:

І. Фронтальна перевірка домашнього  завдання.

ІІ. Самостійна робота (5-7 хв.)

І варіант

1.Знайдіть значення виразу 2а + b, якщо  а=758, b=349.

2. Знайдіть суму і різницю

1 км 645 м  і 9 км 476 м

3. Виразіть 3 год. 28 хв 180  с у хвилинах.

ІІ варіант

1. Знайдіть значення виразу а+2b, якщо а = 678, b = 458.

2. Знайдіть суму і різницю

29 км 753 м    і 8 км 468 м

3. Виразіть 2 год. 35 хв 120 с у хвилинах

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Як називаються числа при додаванні?
  2. Як знайти невідомий доданок?
  3. Назвати компоненти віднімання.
  4. Як знайти невідоме  зменшуване? Від’ємник?  
  5. Як називаємо вираз, у якому є невідоме?

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Колективно складається опорний конспект (на дошці і в зошитах)

 

 

 

Приклади рівнянь

  1. х+25=100

х – невідомий доданок

  1. х-25=100

х – невідоме зменшуване

  1. 125 – х = 100

х – невідомий від’ємник 

  1. Як знайти невідомий компонент дії? Потрібно використати правила для знаходження:
  1. невідомого доданка

х + 25 = 100

х = 100 - 25

х = 75

х + а = b

х = b - a

  1. невідомого зменшуваного

х – 25 = 100

х = 100 + 25

х = 125

х – а = b

  1. невідомого від’ємника

125 – х = 100

х = 125 - 100

х = 25

а – х = b

x = a - b

  1. Що таке корінь рівняння? 

Учні складають опорний конспект, ознайомившись з 

 

 

 

 

  1. Що означає «розв’язати рівняння»?

 

 

 або

 

 

V. Історична довідка

Рівняння в математиці використовується  з давніх-давен. Ще в єгипетському  папірусі, складеному понад 1800 років до нашої ери,  є задачі на обчислення «аху», тобто «кути». Шукали предмети ніби звалено  в купу і невідомо, скільки їх. Але знайдено  залежності між «купою» та її частинами, які дають можливість  визначити скільки предметів  у «купі». Слово «аху» відігравало ту саму роль, що тепер х.

Окремий значок для невідомого вперше  запровадив давньогрецький  математик Герон  у І ст. Але у Герона цей предок іксів робив лише  перші кроки. Його навіть записували з деякими  доповненнями, залежно від того, у якому числі і відмінку він стоїть. Та вже через  півтора століття символ для невідомих величин «працював»  при розв’язуванні задач. У творі давньогрецького  математика Діофанта «Арифметика»  розглядалися різні види  рівнянь і способи  їх розв’язання. У нього вперше вводиться спеціальне  позначення невідомої величини.

VI. Розв’язання рівнянь  на закріплення матеріалу

№ 270 – усно ( в основному  учні першої групи)

№ 272 – колективне  розв’язування   з коментуванням (ІІ група)

№ 274 (1,3,5)  - як зразок  з поясненням  учителя.

№ 276 – на дошці  і в зошитах. Біля дошки  працюють учні ІІІ групи.

VII. Підсумок уроку.

Оцінювання навчальних  досягнень учнів.

VIII. Домашнє завдання.

Прочитати § 10 ст. 65-66

Розв’язати:

І група № 271

ІІ група № 273

ІІІ група № 275 (1,3,5)

  

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Бока Анжела
Додано
30 грудня 2022
Переглядів
339
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку