1
Плата для макетування - методична розробка для гуртка
Радіоконструкторів
При конструюванні різних радіосхем для настроювання та перевірки працездатності схеми доводиться проводити макетування. Багато радіоаматорів роблять також, проте для радіоаматорів-початківців це буде підказкою. Автор для цієї мети застосовує плату, виготовлену з фольгованого склотекстоліту, показану на фото 1. Плата застосовується багаторазово. Технологія виготовлення плати така:
1. Розкреслити плату з одностороннього фольгованого склотекстоліту товщиною 1,5...2 мм на комірки розміром 10×10 мм (8×8 мм).
2. Зробити поздовжні та поперечні канавки за допомогою різця, пилкою по металу або машинкою кутошліфувальною («болгаркою»).
3. Зачистити наждачним папером "острівці".
4. Покрити плату рідкою каніфоллю (спирт 96%, або розчинник 647).
5. Залудити «острівці» плати легкоплавким припоєм.
6. Промити плату спиртом чи розчинником від каніфолі.
Так, наприклад, на платі розміром 140 × 60 мм виходить 14 × 6 = 84 «острівці». Автор для виконання канавок користується «болгаркою», при цьому для безпеки під час роботи частина плати затискається в лещатах, які необхідно утримувати рукою і плата буде в горизонтальному положенні (див. фото 1).
Для виготовлення плати для макетування витрачається 15-20 хвилин.
На один острівець можна припаяти до чотирьох деталей (3 деталі і 1 провідник).
Дві радіодеталі, або провідник і радіодеталь, можна спаяти «навісу».
Місткість плати для макетування залежить від
розмірів плати
склотекстоліту. Якщо для
схеми недостатньо однієї плати, Фото 1 то можливо застосувати відразу дві плати, встановивши їх поряд.
2
У радіокружках такі плати, крім основного призначення, можливо використовувати у змаганнях зі швидкісного збирання радіосхем. Так, до Наприклад, мультивібратор НЧ збирається за 10 хвилин, а приймач прямого підсилення 2-V-3 збирається за 18 хвилин. Це найкращий результат отриманий на практиці, акуратність монтажу до уваги не бралося: схеми повинні "заробити".
Література:
1. Автор: Бабин Дмитро Святославович, Інтернет, https://radioelectronics-ur5ydn.jimdofree.com/радіоелектроніка-дляюних/плата-для-макетування/
Автор: Бабин Дмитро Святославович