Тема: Площа прямокутника і квадрата.
Мета:
• удосконалити вміння обчислювати площу прямокутника та квадрата; домогтися засвоєння залежностей між одиницями вимірювання площі;
• розвивати мову, зорову і слухову пам’ять, увагу, логічне мислення, ерудованість, творчу діяльність, просторові уявлення; відпрацьовувати навички усної лічби;
• виховувати правила поведінки на уроці, охайність, культуру математичних записів, активність, спостережливість і працелюбність;
• формувати процедурну і логічну компетентність.
Тип уроку: удосконалення знань і вмінь.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, комп’ютер.
Форми роботи: робота в парах, робота в групах.
Очікувані результати:
• учні повинні вміти знаходити значення виразів, що містять степені;
• обчислювати периметр прямокутника і квадрата;
• обчислювати площу прямокутника і квадрата;
• знати одиниці вимірювання площ.
Хід уроку
«Предмет математики настільки серйозний,
що не можна втрачати нагоди
зробити його трішки цікавішим»
Блез Паскаль
І. Організація початку уроку
1. Привітання
2. Перевірка готовності до уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Вчитель перевіряє наявність домашнього завдання в зошиті
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку
Значна частина питань життєдіяльності людини зводиться до розв’язування різноманітних задач, умови яких містять нематематичні поняття. Наприклад: як визначити, скільки фарби потрібно, щоб пофарбувати двері? Як визначити, скільки треба асфальту, щоб заасфальтувати доріжку? Отже, завдання уроку: удосконалити знання та вміння розв’язувати задачі з реального життя, використовуючи формули для обчислення площ прямокутника і квадрата.
Ці задачі не прості,
застосовуєш їх у житті.
Ну, а щоб їх розв’язати,
площу треба добре знати.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Для подальшого розв’язування вправ і задач нам необхідно перевірити як ви зрозуміли попередній матеріал. Отже, закінчіть речення…
Діти працюють в групах по рядах. Кожний ряд отримує конверт з геометричною фігурою. На звороті потрібно написати якомога більше речей з навколишнього середовища, які нагадують ці фігури. (Квадрат, прямокутник, трикутник).
Учні повинні вибрати правильну відповідь та розкодувати слово. Правильна відповідь - Площа
|
|
|
|
|
|||||
С |
10 |
М |
202 |
В |
8 |
З |
162 |
Я |
196 |
Т |
16 |
Ц |
40 |
Ж |
6 |
Г |
32 |
А |
169 |
А |
36 |
Л |
400 |
Ч |
61 |
Щ |
256 |
І |
36 |
П |
64 |
Д |
22 |
О |
16 |
У |
255 |
Ю |
15 |
V. Мотивація навчальної діяльності учнів
У житті ми зустрічаємося з такою величиною як: площа будинку, площа поля, площа саду, площа підлоги. Тож давайте подивимось як допоможуть наші знання математичних формул розв’язувати побутові задачі.
До нашого навчального закладу звернулися будівельники, що розпочали ремонт дитячого садочка та впорядкування прилеглої до нього території. Наша задача допомогти зробити правильні розрахунки, щоб уникнути перевитрат матеріалу.
На даному етапі уроку наш клас перетворюється у будівельно – ремонтну компанію.
VIІ. Формування вмінь, закріплення знань
Задача 1.
Для ремонту кімнати відпочинку, яка має форму квадрата, вирішили придбати 42 м2 ковроліну. Чи вистачить матеріалу, якщо периметр кімнати 24 м.
(один із учнів розв’язує задачу біля дошки, решта учнів записують розв’язання у зошитах)
Розв’язання
P = 24 см
S - ?
42 м2 36 м2
Відповідь: 42 м2 ковроліну вистачить для кімнати відпочинку
Задача 2.
Вимірявши прямокутний коридор з’ясувалося, що одна його сторона 12 м, а друга на 3 метри менша. Скільки необхідно фарби для фарбування підлоги, якщо на 1 м2 витрачається 120 грамів.
(один із учнів розв’язує задачу біля дошки, решта учнів записують розв’язання у зошитах)
Розв’язання
а – 12 м.
b - ?, на 3 м менша
S -?
12960 : 1000 = 12 кг 960гр
Відповідь: для фарбування підлоги необхідно 12 кг 960 гр фарби.
Задача 3.
Площа території дитячого садочка прямокутної форми 32 га, її довжина – 800 метрів. Скільки метрів паркану необхідно для встановлення огорожі.
(один із учнів розв’язує задачу біля дошки, решта учнів записують розв’язання у зошитах)
Розв’язання
a = 800 м
b - ?
S = 32 га = 320000м2
Р - ?
Відповідь: для паркану необхідно 2400 метрів огорожі.
VIIІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Для перевірки рівня засвоєння вами вивченого матеріалу проведемо самостійну роботу.
(Учитель роздає завдання для самостійної роботи. Після написання самостійної роботи, учні обмінюються листками і за відповідями на дошці проводять взаємоперевірку, виставляють оцінки, а потім здають роботи учителю)
Варіант 1 1.Яку довжину має сторона квадрата площею 1 а? (1 бал) А. 1 дм. Б. 1 м. В. 10м. Г. 100м. 2. Знайдіть площу прямокутника, якщо його сторони дорівнюють 2 см і 5 см. (1 бал) А. 7 . Б. 14. В. 20. Г. 10. 3. Площа квадрата дорівнює 81. Чому дорівнює його сторона? (1 бал) А. 18 см. Б. 9 см. В. 8см. Г. 10см. 4. Знайдіть периметр квадрата площею 49. (2 бала) А. 14 см. Б. 28см. В. 7 см. Г. 12см. 5. Скільки у 3 ? (2 бала) А. 30см. Б. 300. В. 3000.Г. 30000. 6. Квадрат із стороною 8 см і прямокутник, довжина якого дорівнює 16 см, мають однакові площі. Знайдіть периметр прямокутника (3 бала) А. 9 . Б. 288 . В. 40 . Г. 36 . |
Варіант 2 1.Яку довжину має сторона квадрата площею 1 га? (1 бал) А. 1 км. Б. 1 м. В. 10м. Г. 100м. 2. Знайдіть площу прямокутника, якщо його сторони дорівнюють 6 см і 7 см. (1 бал) А. 42 . Б. 13. В. 26. Г. 84. 3. Площа квадрата дорівнює 25. Чому дорівнює його сторона? (1 бал) А. 52 см. Б. 5 см. В. 10см. Г. 20см. 4. Знайдіть периметр квадрата площею 64. (2 бала) А. 16 см. Б. 8см. В. 32 см. Г. 14см. 5. Скільки у 4 ? (2 бала) А. 400 мм. Б. 40000.В. 4.Г. 400. 6. Квадрат із стороною 12 см і прямокутник, довжина якого дорівнює 18 см, мають однакові площі. Знайдіть периметр прямокутника (3 бала) А. 32 . Б. 1288 . В. 52 . Г. 64 . |
Варіант 1
|
Варіант 2
|
На уроці я дізнався…
На уроці я навчився…
Найбільший мій успіх – це …
Найбільші труднощі я відчув…
Чи можу я застосувати набуті знання в житті. І де саме?
Оцінювання учнів.
ІХ. Домашнє завдання
X. Підсумки уроку
Учитель
У мене є чарівний аркуш, на якому зображені різні смайлики. Ваша задача поставити плюс біля того смайлика, який показує ваш настрій на уроці. Поки ви працюєте зі смайликами, я хочу наш сьогоднішній урок завершити таким віршем:
Якщо хочеш досягнути
У житті своїм вершин,
Математику збагнути
Мусиш тонко, до глибин.
Калькулятор і комп’ютер,-
Хто сьогодні їх не зна?
Та за пояс їх запхнути
Може світла голова.
Якщо хочеш бізнесменом
Після школи, друже, стать,
Аксіоми й теореми
Мусиш добре пам’ятать.
Якщо лікарем ти станеш,
То, колего, тут затям
Коли десь помилишся -
Хтось поплатиться життям.
Не кажу про космонавтів,
Вчителів і моряків.
Та коли чогось не знав,
Час це вивчити настав.
Не махай на все рукою,
Не лінуйся, а учись
Бо чого навчишся в школі,
Знадобиться ще колись!
Прізвище, Ім’я _________________________________________________
Варіант 1
1.Яку довжину має сторона квадрата площею 1 а? (1 бал)
А. 1 дм. Б. 1 м. В. 10м. Г. 100м.
2. Знайдіть площу прямокутника, якщо його сторони дорівнюють 2 см і 5 см. (1 бал)
А. 7 . Б. 14. В. 20. Г. 10.
3. Площа квадрата дорівнює 81. Чому дорівнює його сторона? (1 бал)
А. 18 см. Б. 9 см. В. 8см. Г. 10см.
4. Знайдіть периметр квадрата площею 49. (2 бала)
А. 14 см. Б. 28см. В. 7 см. Г. 12см.
5. Скільки у 3 ? (2 бала)
А. 30см. Б. 300. В. 3000.Г. 30000.
6. Квадрат із стороною 8 см і прямокутник, довжина якого дорівнює 16 см, мають однакові площі. Знайдіть периметр прямокутника (3 бала)
А. 9 . Б. 288 . В. 40 . Г. 36 .
Оцінка _______
Прізвище, Ім’я _________________________________________
Варіант 2
1.Яку довжину має сторона квадрата площею 1 га? (1 бал)
А. 1 км. Б. 1 м. В. 10м. Г. 100м.
2. Знайдіть площу прямокутника, якщо його сторони дорівнюють 6 см і 7 см. (1 бал)
А. 42 . Б. 13. В. 26. Г. 84.
3. Площа квадрата дорівнює 25. Чому дорівнює його сторона? (1 бал)
А. 52 см. Б. 5 см. В. 10см. Г. 20см.
4. Знайдіть периметр квадрата площею 64. (2 бала)
А. 16 см. Б. 8см. В. 32 см. Г. 14см.
5. Скільки у 4 ? (2 бала)
А. 400 мм. Б. 40000.В. 4.Г. 400.
6. Квадрат із стороною 12 см і прямокутник, довжина якого дорівнює 18 см, мають однакові площі. Знайдіть периметр прямокутника (3 бала)
А. 32 . Б. 1288 . В. 52 . Г. 64 .
Оцінка _______
Прізвище, Ім’я _________________________________________________
Варіант 1
1.Яку довжину має сторона квадрата площею 1 а? (1 бал)
А. 1 дм. Б. 1 м. В. 10м. Г. 100м.
2. Знайдіть площу прямокутника, якщо його сторони дорівнюють 2 см і 5 см. (1 бал)
А. 7 . Б. 14. В. 20. Г. 10.
3. Площа квадрата дорівнює 81. Чому дорівнює його сторона? (1 бал)
А. 18 см. Б. 9 см. В. 8см. Г. 10см.
4. Знайдіть периметр квадрата площею 49. (2 бала)
А. 14 см. Б. 28см. В. 7 см. Г. 12см.
5. Скільки у 3 ? (2 бала)
А. 30см. Б. 300. В. 3000.Г. 30000.
6. Квадрат із стороною 8 см і прямокутник, довжина якого дорівнює 16 см, мають однакові площі. Знайдіть периметр прямокутника (3 бала)
А. 9 . Б. 288 . В. 40 . Г. 36 .
Оцінка _______
Прізвище, Ім’я _________________________________________________
Варіант 1І
1.Яку довжину має сторона квадрата площею 1 га? (1 бал)
А. 1 дм. Б. 1 м. В. 10м. Г. 100м.
2. Знайдіть площу прямокутника, якщо його сторони дорівнюють 3 см і 4 см. (1 бал)
А. 7 . Б. 12. В. 20. Г. 10.
3. Площа квадрата дорівнює 49. Чому дорівнює його сторона? (1 бал)
А. 18 см. Б. 9 см. В. 7см. Г. 10см.
4. Знайдіть периметр квадрата площею 36 . (2 бала)
А. 24 см. Б. 28см. В. 7 см. Г. 12см.
5. Скільки у 5 ? (2 бала)
А. 50см. Б. 500. В. 5000.Г. 50000.
6. Квадрат із стороною 12 см і прямокутник, довжина якого дорівнює 18 см, мають однакові площі. Знайдіть периметр прямокутника (3 бала)
А. 9 . Б. 288 . В. 52 . Г. 36 .
Оцінка _______
Варіант І |
Варіант ІІ |
|
|