Покритонасінні рослини: квітка та плід. Значення в екосистемах

Про матеріал
Тема: Покритонасінні рослини: квітка та плід. Значення в екосистемах Мета уроку: ознайомити із загальним планом будови квітки та окремих її елементів, на конкретних прикладах представників різних рослин, розглянути різноманітність квіток, ознайомити із будовою плоду, розширити і поглибити знання учнів стосовно різноманітності рослин, вказати на роль і значення квіткових рослин в екосистемах;
Перегляд файлу

Тема: Покритонасінні рослини: квітка та плід. Значення в екосистемах

Мета уроку:

ознайомити із загальним планом будови квітки та окремих  її елементів, на конкретних прикладах представників різних рослин, розглянути різноманітність квіток, ознайомити із будовою плоду, розширити і поглибити знання учнів стосовно різноманітності рослин, вказати на роль і значення квіткових рослин в екосистемах;

розвивати інтерес до вивчення навчального матеріалу про будову та різноманітність квіток та плодів, логічне мислення, пам’ять, творчі здібності учнів, працювати над умінням робити відповідні висновки, продовжувати розвивати навички роботи з мікроскопом та живим матеріалом;

виховувати науковий світогляд, бережливе ставлення до рослин.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: ІКТ, підручник

Хід уроку

На початку уроку відкриті вкладки на комп’ютері:

C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\самооцінювання робота на уроці (1).jpgДоброго дня усім! Щиро дякую, що приєднались до уроку. Поки ви налаштовуєтесь, пропоную до вашої уваги коротке відео перегляд відео

З чого ми сьогодні розпочнем?. А розпочнемо ми із термометра настрою (слайд 1). Відкрийте чат нашої зустрічі і напишіть цифру з термометра «Мій настрій», що відповідає власне вашому настрою на даний момент.

До уроків ви готуєтесь сумлінно і старанно. Тому прошу написати цифру в чат з термометра «Моя готовність до уроку». Вчитель коментує отримані результати + організаційний момент. Згортаємо слайд презентації, виводимо на екран izzi (параграф 14)    

Перевірка домашнього завдання

https://ua.izzi.digital/DOS/750785/1054207.html

Виконуємо завдання №1, 2, 3, 6, 8. Короткий підсумок.

Мотивація та актуалізація

Закриваємо вкладку з (параграф 14). Повертаємось до презентації. (слайд 2).

У підручнику параграф 15, с.81

1. Прочитайте «Поміркуйте та обговоріть ситуацію»

Згортаємо презентацію і переходимо на izzi (параграф 15)    https://ua.izzi.digital/DOS/750785/980452.html

2. Виконайте завдання

а). Складіть пазл 1/3. Перевіряємо

б). Позначте всі коренеплоди 2/3 і 3/3. Перевіряємо. Згортаємо на izzi (параграф 15)    і переходимо на презентацію (слайд 3).

Чи знаєте ви, що узагальнена назва всіх рослин планети – «флора» – походить від латинського слова, що означає «квітка». У давніх італійців Флора була богинею квітів та юності. Пізніше стародавні римляни ототожнили Флору із старогрецькою богинею квітів Хлоріс, або Хлоридою, що означає – «зелена».

І справді, одне з найпрекрасніших творінь природи – квітки. Люди навчились використовувати різні частини рослин у своїх цілях. А саме квіти ми використовуємо для естетичного задоволення (букети троянд, хризантем, тюльпанів), у парфумерній промисловості (ароматичні олії з квіток троянди, жасмину, конвалії, бузку, нарцису), для виготовлення ліків (ромашка, календула, фіалка, м’ята, меліса). А чи знаєте ви з чого складається квітка? Окрім яскравих великих пелюсток, які ми одразу помічаємо, у квітці є багато інших структур, без яких вона не могла б функціонувати. З часом із квітки утворюється плід, який захищає насіння і сприяє його поширенню. (слайд 4).

Тема уроку: Покритонасінні рослини: квітка та плід. Значення в екосистемах

Вивчення нового навчального матеріалу

Серед усіх рослин планети найкраще розвиненими і найдосконаліше адаптованими є Покритонасінні (Квіткові) рослини. За різноманіттям, поширеністю і чисельністю (понад 260 тис. видів) їм не має рівних.  Саме тому  Покритонасінні, або як їх ще називають – Квіткові - є панівними у світі рослин.

Як ви думаєте, звідки походить така назва? Коротке обговорення

Отже, особливою ознакою даних рослин – є наявність квітки та плоду

Квітка – видозмінений укорочений пагін з обмеженим ростом. Квітка має певну будову.

Давайте розглянемо. (слайд 5).

Користуючись підказками на с. 81 підручника (мал. 15.1. Будова квітки) спробуйте впізнати основні частини квітки, позначені числами. Діти впізнають елементи будови квітки, а вчитель коротко характеризує їх, звертаючи увагу на їх функцію (пиляк – формує пилкове зерно і т.д.)


1 – пиляк

2 – тичинкова нитка

3 – тичинка

4 – пелюстки

5 – приймочка маточки

6 – стовпчик

7 – зав’язь

8 – маточка

9 – квітколоже

10 – чашолисток

11 – квітконіжка


Згортаємо презентацію, повертаємось до izzi (параграф 15)

Виконаємо №2 і №3. Коротко коментуємо

Повертаємось до презентації  (слайд 6).

За будовою квіти бувають різними. Так, коли у квітці присутні лише пелюстки, наприклад, у тюльпану, то така квітка має просту оцвітину. Якщо ж у квітки присутній віночок (пелюстки) і чашечка (чашолистки), то оцвітина – подвійна.

За наявністю  чи відсутністю маточок і тичинок квіти бувають (слайд 7)

  •      одностатеві (маточкові або тичинкові);
  •      двостатеві (або маточкові, або тичинкові).

Тому всі рослини можна поділити на :

  •      однодомні (тичинкові і маточкові квіти на одній рослині);
  •      дводомні (тичинкові і маточкові квіти на різних рослинах).

Виконаємо дослідження (с. 83 підручника) (слайд 8)

Важливою ознакою, крім квітки, у Покритонасінних рослин є – наявність плоду. Плід формується із стінок зав’язі маточки, захищає насіння і сприяє його поширенню. Розглянемо будову соковитого плоду на прикладі томату (слайд 9)

  •      шкірка;
  •      оплодень;
  •      насіння.

Власне за соковитістю оплодня всі плоди можна класифікувати на сухі та соковиті (слайд 10).

Запропонуйте ще спосіб класифікації даних плодів. Свою відповідь поясніть

Згортаємо презентацію, повертаємось на izzi (параграф 15)   

Виконуємо №4, 5, 6. Коротко коментуємо

Узагальнення і систематизація вивчених знань

Повертаємось до презентації (слайд 11)

Діти сканують код і самостійно виконують вправи

Вправа №1. https://wordwall.net/uk/resource/9409488  Будова квітки

Вправа №2 https://wordwall.net/uk/resource/28655278 Будова квітки

Вправа №3 https://wordwall.net/uk/resource/26003316  Вікторина

 Підсумки уроку і домашнє завдання

Ви сьогодні дуже активно працювали, молодці!!! Повернемось до нашого термометра настрою «Моя активність на уроці» (слайд 12). Відкрийте чат нашої зустрічі і напишіть цифру, яка відповідає саме вашій власній активності на уроці. Коротко підсумовуємо інформацію.

Д/з: 1. Опрацювати параграф 15 підручника.

2. Переглянути інформацію «Дивовижні плоди», скануючи код підручника (с. 85).

3. Дописати дослідження.

4. Запитання і завдання на с. 85 підручника (усно).

Додаток 1.     

                                                                 Квітки

 

       Одностатеві                              Нестатеві                                     Двостатеві

 

Тичинкові           Маточкові           -соняшник                                   -вишня

(чоловічі)            (жіночі)               -волошка                                      -тюльпан

               -кукурудза                        -ромашка                                     -шипшина

               -огірки

               -береза

А тепер запишемо як поділяються рослини з одностатевими квітками, наведемо приклади:

Рослини

                                   Однодомні                               Дводомні

                                   •обліпиха                                  •верба

                                   •кукурудза                                •тополя

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2.

 

 

 

 

Додаток 3.

12 

1

 

docx
Додано
14 березня 2025
Переглядів
480
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку