Узагальнюючий урок по темі: «Безхребетні тварини »
(Типи: Кишковопорожнинні, Плоскі черви, Круглі черви, Кільчасті черви, Молюски, Членистоногі) .
Мета:
а) перевірити і закріпити знання учнів про різні типи безхребетних тварин, особливості їхньої будови, процеси життєдіяльності, різноманітність і значення;
б) розвивати пам’ять, мислення, увагу, навички роботи в групах;
в) виховувати культуру поведінки, дбайливе ставлення до власного здоров’я.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Обладнання: картинки - еврики (зелені і жовті квадратики), І додаток- роздатковий матеріал для ментальної карти (на кожну групу учнів-аркуш паперу А3, малюнки тварин різних класів типу Членистоногі, таксономічні категорії :1-тип, 3- клас ), ІІ додаток – картинки для пазлів.
Перебіг уроку
І. Організаційний етап. Учитель вітається з учнями та перевіряє присутніх.
ІІ.Актуалізація навчальної діяльності.
Домалюйте схему : Безхребетні тварини:
Відповіді : Губки, Кишковопорожнинні, Плоскі черви, Круглі черви, Кільчасті черви, Молюски, Членистоногі
ІІІ. Узагальнення понять , фактів , явищ.
Питання для Експрес опитування :
1.Тип Кишковопорожнинні має іншу назву.. (Жалкі)
2. Мають почленоване тіло і кінцівки, тому тип називається…(Членистоногі)
3.Життєві форми Кишковопорожнинних (Поліпи і медузи)
4. Представники Членистоногих розповсюджені по…(Всій землі)
5.Тип Членистоногі поділили на підтипи..(Зябродишні, Хеліцерові, Трахейні)
6. Найбільша медуза (Ціанея)
7. Павуки за способом живлення є…(Хижаками)
8. Організми, що живляться готовими органічними речовинами(Гетеротрофи)
9. У круглих червів порожнина тіла (Первинна)
10. Медуза, що мешкає в річках України (Краспедикуста)
11. Тіло представників цього типу має два шари клітин: ектодерму і ентодерму (Кишковопорожнинні)
12. Представник Кишковопорожнинних, що мешкає в Чорному і Азовському морях, має багато щупалець, тому нагадує «морські квіти» (Актинія кінська)
13. Порожнина тіла у Членистоногих (Змішана або міксоцель)
14. Нервові клітини називають (Нейрони)
15. Організми, що живуть за рахунок інших живих організмів і завдають їм шкоду (Паразити)
16. Статеві клітини називають (Гамети)
17. Органами виділення павуків є (Мальпігієві судини)
18. Перша пара кінцівок у павукоподібних називається (Хеліцери)
19. Форма серця в раків (Мішечок)
20. Орган виділення в раків (Зелена залоза)
21. Аскарида людська відноситься до типу (Круглі черви)
22. Форма серця в комах (Багатокамерна трубочка)
23. Тип нервової системи Членистоногих (Вузлова)
24. Тип нервової системи в Кишковопорожнинних (Дифузна)
25. Організм, що має чоловічі і жіночі статеві залози називається (Гермафродит)
26. Представники Кишковопорожнинних, що утворюють колонії, які нагадують гілки рослин, відсутні в Чорному морі, бо воно недостатньо солоне і прохолодне (Коралові поліпи)
27. Залози на черевці павукоподібних (Павутинні)
28. Очі комах, за допомогою яких вони розрізняють інтенсивність світла (Прості)
29. Розвиток характерний для раків і павуків (Прямий)
30. Пара очей в ракоподібних і комах, що складається з 3000 простих вічок (Фасеточні)
31. Різниця в зовнішньому вигляді самця і самки називається (Статевий диморфізм)
32. Кровоносна система в членистоногих (Незамкнена)
33.Органічна речовина , що міститься в кутикулі членистоногих (Хітин)
34. Наука, що вивчає паразитичних червів (Гельмінтологія)
35. Пухірчаста стадія розвитку плоских червів називається (Фіна)
36. Розвиток, який проходить стадії: яйце –личинка – лялечка –доросла особина- непрямий з…(Повним перетворенням)
37. Системи органів відсутні в плоских і круглих червів (Кровоносна і дихальна)
38. Дощовий черв’як відноситься до типу (Кільчасті черви)
39. При споживанні погано термічно обробленого м’яса свині, людина може заразитись круглим червом (Трихінелою)
40. Павук, що мешкає в воді (Сріблянка)
41. При споживанні погано термічно обробленого м’яса ВРХ, людина може заразитись плоским червом (Бичачим ціп’яком)
42. Ракоподібний, що є кормом для акваріумних рибок і народна назва «водяна блоха»- це (Дафнія)
43. Морським раком називають (Омара)
44. Павукоподібні з довгим почленованим черевцем , що можуть завдати шкоду людині (Скорпіони)
45.Ракоподібні , що не мають клешень і захищаються , стукаючи по дні ходильними ногами, мешкають в теплих морях (Лангусти)
46. Павукоподібні , в яких тіло має тулуб і голівку з хеліцерами і ногощупальцями, які переносять небезпечні для людини хвороби (Кліщі)
47. Отруйний павук, що мешкає на Україні і на тілі має червоні плями (Каракурт)
48. У комах і павуків , що мешкають в наземно-повітряному середовищі , для зменшення втрат вологи в покриві міститься (Віск)
49.П’явки , що мешкають на Україні ( Кінська і медична)
50. Загадка .Кого горе красить .(Рака)
51. Загадка. У живого гвинтокрила
На спині прозорі крила
Кольорові шати
Любить мандрувати. (Бабка)
АЛРАУД, АНТІЯМ, ГЕНЕЛЯ, ИРНАК, ДИАТРАНК, ФИНОС.
Слова для перевірки – радула, мантія, легеня, нирка, тридакна, сифон. - До якого типу вивчених тварин можна віднести дані терміни ?(Тип Молюски).
ІV. Узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.
1.Мантія являє собою:
а)шкірну складку, б)орган руху, в)відділ тіла
2.Паразитичний спосіб життя веде:
а) трихінела, б)восьминіг, в)актинія
3. Найбільший двостулковий молюск:
а)рапана, б)тридакна, в)устриця
4. Безкрила комаха – паразит:
а) тарган, б) бабка, в) воша
5.Павукоподібна тварина, що викликає захворювання шкіри людини:
а) кримський скорпіон, б) коростяний свербун, в)каракурт
6. Плоский черв, що є паразитом собак і людини:
а) ехінокок, б) аскарида, в)трубочник
7. Круглий черв, яким людина може заразитись , споживаючи немиті овочі і фрукти:
а) трубочник, б)печінковий сисун, в) аскарида
8. Організми якого типу складаються тільки з двох шарів клітин:
а) молюски, б) членистоногі, в)кишковопорожнинні
9. Медуза, що мешкає в Чорному морі:
а)ціанея, б) куб, в) аурелія
10. Має зовнішні зябра кільчастий черв:
а) дощовий черв ’як, б) піскожил, в) нереїс
11. Дифузну нервову систему має:
а) нереїс, б) сонечко, в)гідра
12. Ендопаразитом є:
а) воша, б) блоха, в) печінковий сисун
V.Підсумки уроку. Ментальні карти повісити на дошку.
VІ. Домашнє завдання- приготувати цікавинки про риб.
І-



![]()







![]()


![]()

![]()






ІІ-




Ментальна карта , зроблена учнями.