Тема: Порівняльна характеристика рослинного та тваринного організмів.
Мета: сформувати в школярів поняття про царство Тварини, царство Рослини як складову частину природи. Показати відмінності тваринного організму від рослинного.
Обладнання: плакати, схеми, малюнки, що дозволяють ілюструвати схожості та відмінності тваринного організму від рослинного.
Базові поняття: еукаріоти, прокаріоти, автотрофи, гетеротрофи, органели, рівні організації живої матерії.
Хід уроку.
І Організаційний етап.
Оголошення теми, мети уроку.
Ознайомлення учнів з картками оцінювання знань та вмінь.
( червона картка - 10-12 б., синя - 7-9 б., зелена – 4-6б., жовта – 1-3б. )
ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Рухаючись у напрямку, вказаному стрілками, ви прочитаєте вислів російського письменника І. Тургенева. Відповідь: "Природа не храм, майстерня, а людина в ній робітник".
П И И Т О Б А Р Е І Р В М Н М Д Й Л Т Я Р
К Р Н Р І Д О Н Й Х Н А А А И А Ю С А Е Н
Виберіть із кожного рядка літери, які зустрічаються один раз, ви одержите терміни, які потрібно пояснити.
у |
б |
р |
а |
у |
б |
о |
а |
ф |
і |
с |
т |
л |
т |
ф |
і |
л |
а |
и |
р |
а |
н |
л |
р |
о |
о |
с |
н |
н |
о |
с |
а |
у |
к |
п |
с |
у |
л |
и |
с |
р |
о |
а |
і |
т |
о |
р |
а |
с |
и |
л |
і |
н |
с |
л |
і |
у |
н |
к |
а |
н |
у |
к |
к |
р |
т |
р |
ю |
в |
ю |
о |
о |
с |
д |
а |
в |
в |
р |
с |
д |
е |
и |
м |
е |
н |
м |
у |
у |
і |
к |
к |
а |
і |
п |
п |
п |
Відповідь: 1 – рослина, 2 – клітина, 3 – тварина.
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1.Обговорення питань:
А) На які царства поділяється живе на планеті Земля?
( Царство Дроб`янки, царство Рослини, царство Тварини, царство Гриби, царство Віра.)
Б) Що є спільним для цих царств?
( представникам цих царств притаманні процеси життєдіяльності.)
В) Заповнити таблицю " Основні процеси життєдіяльності організмів ".
( учень праву частину таблиці заповнює біля дошки, учні класу допомагають.)
Характеристика процесів |
Функції живих організмів |
Отримання поживних речовин з навколишнього середовища |
Живлення |
Поглинання кисню і виділення вуглекислого газу |
Дихання |
Виділення в навколишнє середовище продуктів життєдіяльності |
Виділення |
Надходження речовин, їх перетворення, виділення продуктів життєдіяльності |
Обмін речовин |
Збільшення маси і розмірів організмів |
Ріст |
Якісні зміни організмів |
Розвиток |
Зміни положення тіла в просторі |
Рух |
Здатність сприймати і реагувати на подразники навколишнього середовища |
Подразливість |
Здатність утворювати собі подібних |
Розмноження |
Г) Зробити порівняльну характеристику царства Рослини і царства Тварини.
Д) Користуючись картками " Рівні організації живої матерії ", розподілити рівні живого від найменшого до найбільшого.
( два учня змагаються, хто з них швидший.)
рівні організації живого |
клітинний |
тканинний |
організмовий |
видовий |
біогеоценотичний |
біосферний |
2. Використовуючи таблиці " Рослинна клітина "; " Тваринна клітина ", знайти характерні відмінності у будові клітин.
( рослинна клітина має целюлозну клітинну стінку, пластиди ( хлоропласти, хромопласти, лейкопласти ),
вакуоль з клітинним соком; у тваринної клітини наявна еластична оболонка, відсутні пластиди, вакуоль відсутня, або дрібних розмірів.)
3. Гра " Перестав літери ".
потрібно переставити літери в словах так, щоб утворилися нові слова – терміни.
акуліво ( вакуолі )
хропостилла ( хлоропласти )
плитоцзама ( цитоплазма )
лобокона ( оболонка )
бориосим ( рибосоми )
мотохіднірї (мітохондрії )
4. Конкурс " Цитологічна квітка ".
( Учень відриває пелюстку і називає написану частину клітини, дає визначення. )
1. рибосома – відповдає за синтез білка; 2. мітохондрія – внутрішньоклітинне дихання. запас енергії; 3. лізосома – " травна система клітини "; 4. клітинний центр – бере участь у розмноженні клітини; 5. комплекс Гольджі – " ДЕПО " клітини.
ІV Самостійна робота учнів.
Підготувати комікс " Розвиток живого ".
V Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів.
Термінологічний диктант:
1. За типом живлення більшість тварин…( гетеротрофи )
2. Процес злиття двох статевих клітин відносять до ………….(статевого ) розмноження
3. Рефлекси притаманні організмам царства… (Тварини )
4. В`язка рідина клітини, в якій містяться органели… ( цитоплазма )
5. Зерна, що утворюються в ядрі і беруть участь у синтезі білка… ( рибосоми )
6. Центр керування клітиною…( ядро )
7. Організми в клітинах яких наявне ядро…( еукаріоти )
8. Неклітинна форма життя це є царство…( Віруси )
9. Хлоропласти – це органели …….( рослинної ) клітини
10. Прокаріотичні організми – це……..( бактерії ).
VІ Підбиття підсумків уроку.
оцінювання учнів за кольоровими картками.
VІІ Домашнє завдання:
підготувати повідомлення за темою: Підцарство Одноклітинні організми.