Аби допомогти освітянам опрацювати оновлені вимоги до атестації педагогічних працівників і врахувати всі нюанси, наша команда продовжує серію публікацію статей та проведення зустрічей, присвячених організації та проведенню цієї процедури. Ви вже матиме змогу переглянути у запису вебінар Володимира Мініча «Атестація педагогічних працівників за новим Положенням: перспективи та виклики» та дізнатись багато цінної та корисної інформації від досвідченого освітнього управлінця. А вже зовсім скоро, 05 жовтня 2023 року, ми чекаємо на вас на нашому масштабному заході – Освітянському форумі. У режимі реального часу ви зможете поставити конкретні запитання освітнім експертам, отримати компетентні відповіді та обговорити спірні теми.
А у цьому матеріалі, враховуючи ваші численні запити, ми розглянули особливості присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань за новим Положенням про атестацію педагогічних працівників (далі – Положення).
Загальні засади
Згідно з Положенням кваліфікаційну категорію та педагогічне звання, як правило, присвоюють послідовно й визначають відповідно до постанови КМУ від 23.12.2015 №1109, якою затверджено такий перелік категорій та звань:
Кваліфікаційні категорії:
- Спеціаліст вищої категорії.
- Спеціаліст першої категорії.
- Спеціаліст другої категорії.
- Спеціаліст.
Педагогічні звання:
- Викладач-методист.
- Учитель-методист.
- Вихователь-методист.
- Педагог-організатор-методист.
- Практичний психолог - методист.
- Керівник гуртка - методист.
- Старший вожатий - методист.
- Старший викладач.
- Старший учитель.
- Старший вихователь.
- Майстер виробничого навчання I категорії.
- Майстер виробничого навчання II категорії.
Відповідно до Положення рішення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій і педагогічних звань або про їх відмову приймає атестаційна комісія відповідного рівня, яка атестує:
- педагогічних працівників закладу освіти чисельністю понад 15 педагогів (крім керівника закладу освіти) – комісія І рівня;
- керівників підпорядкованих закладів освіти та педагогічних працівників закладів освіти, у яких працює менше 15 педагогів – комісія ІІ рівня;
- керівників закладів освіти, підпорядкованих Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям – комісія ІІІ рівня.
Положенням встановлено, що кваліфікаційні категорії та педагогічні звання педагогів, присвоєні до 01.09.2023, є дійсними до проведення нової атестації. Також педагогічні працівники, які мають вищу освіту за спеціальностями, що не відповідають навчальним предметам, але були прийняті на посаду до цієї дати та продовжують працювати, атестуються на відповідність займаній посаді з присвоєнням кваліфікаційної категорії та педагогічних звань як такі, що мають відповідну освіту.
Вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій
Відповідно до Положення ключовими умовами для присвоєння кваліфікаційних категорій педагогічним працівникам за результатами атестації є:
- освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень педагогічного працівника, підтверджений відповідним документом про освіту;
- стаж роботи на посадах педагогічних працівників, який визначається за даними його особової справи, трудової книжки або відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та інших документів.
Залежно від наявного освітнього рівня та стажу роботу встановлено такі вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій педагогів:
«Спеціаліст»:
- освітній рівень – фаховий молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), молодший бакалавр, бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст).
«Спеціаліст другої категорії»:
- освітній рівень – молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст). Для атестації працівників ЗДО також дозволяється освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр;
- стаж роботи – не менше 3 років.
«Спеціаліст першої категорії»:
- освітній рівень – бакалавр, магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст). Атестувати на цю категорію також можна працівників ЗДО, які мають освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр або ступінь вищої освіти молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст);
- стаж роботи – не менше 5 років.
«Спеціаліст вищої категорії»:
- освітній рівень – магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст);
- стаж роботи – не менше 7 років.
Педагогічному працівнику, який має освітньо-науковий/ освітньо-творчий, науковий ступінь та стаж роботи на посаді не менше одного року, може бути присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» без дотримання послідовності на присвоєння.
Вчителю який успішно пройшов сертифікацію, присвоюється відповідна кваліфікаційна категорія та/або педагогічне звання без урахування:
- тривалості міжатестаційного періоду;
- вимог щодо освітнього рівня та стажу роботи.
Присвоєння/підтвердження педагогічних звань
Звертаємо увагу, що Постановою КМУ № 476 від 13.06.2018 було виключено Порядок присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 23.12.2015 № 1109. Тож згідно з Положенням педагогічні звання присвоюються (підтверджуються) педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» / «спеціаліст вищої категорії» та демонструють високий рівень фахової майстерності, зокрема:
- впроваджують і поширюють методики компетентнісного навчання та нові освітні технології, надають професійну підтримку та допомогу педагогічним працівникам (здійснюють супервізію);
- беруть участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти;
- є переможцями, лауреатами всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів;
- підготували переможців всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань, тощо.
Педагогічне звання «вихователь-методист» може присвоюватися музичним керівникам та інструкторам з фізичної культури закладів дошкільної освіти.
У разі відмови у присвоєнні (підтвердженні наявної) кваліфікаційної категорії «спеціаліст першої категорії» чи «спеціаліст вищої категорії» і присвоєнні відповідної нижчої кваліфікаційної категорії атестаційною комісією приймається рішення про відмову у присвоєнні та/або підтвердженні раніше присвоєного педагогічного звання. Також відповідно до ст.42 Закону України «Про освіту» позбавити педагогічного звання можуть педагогічних працівників, стосовно яких встановлено факт порушення академічної доброчесності.
Бажаєте дізнатися більше про підготовку та проведення атестації? Долучайтесь до нашого Освітянського форуму – нового конструктивного формату обговорення важливих для педагогів тем!
Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.