УРОК 2
Тема. Повторення курсу початкової школи.
Мета: повторити назву компонентів дій множення і ділення, залежність між компонентами цих дій і поняття числового виразу, правила порядку виконання дій під час знаходження значень числових виразів; розвивати логічне мислення, виховувати любов до предмету
Тип уроку: повторення; систематизація знань учнів.
Обладнання: зошити, дошка
Форми і методи: усне фронтальне опитування, усні вправи, письмові вправи
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Усне фронтальне опитування
-
Як називаються числа в запису: 35 + 7 = 42; 48 – 9 = 39?
-
Як перевірити, чи правильні ці записи?
-
Як знайти невідоме число х кожної з рівностей: х + 30 = 40; х – 30 = 40;
40 – х = 30? Чому?
II. Повторення і систематизація знань
Як виконується множення? Як виконується ділення? Учні відповідають на запитання (виконують завдання).
-
Прочитайте вираз і знайдіть його значення:
а) 20 · 7; б) 30 · 9; в) 5 · 40; г) 24 : 8; д) 60 : 6; є) 72 : 9?
-
Як називаються числа при множенні? Як перевірити, чи правильно виконано множення?
-
Як називаються числа при діленні? Як перевірити, чи правильно виконано ділення? Чи завжди можна виконати ділення?
Після отримання відповідей учням пропонуються для виконання усні вправи.
-
Знайдіть добуток: 12 і 4; 5 і 20; 13 і 6; 10 і 100.
-
Поділіть: 36 на 12; 55 на 11; на 8 число 96.
-
Біля школи ростуть каштани і тополі: каштанів — 7, а тополь у 3 рази більше. Скільки всього дерев росте біля школи?
ЗАЛЕЖНІСТЬ МІЖ КОМПОНЕНТАМИ І РЕЗУЛЬТАТАМИ ДІЙ ПІД ЧАС ДІЛЕННЯ І МНОЖЕННЯ
Запитання до класу
-
Як знайти невідомий множник х, якщо відомий добуток двох чисел 36 і один з множників 4? (4 · х = 36; х = 36 : 4, х = 9)
-
Як знайти невідоме ділене у, якщо відома частка 7 і дільник 5? (у : 5 = 7; у = 7 · 5; у = 35)
-
Як знайти дільник к, якщо відоме ділене 15 і частка 3? (15 : k = 3; k = 15 : 3; k = 5)
Отже, щоб знайти:
-
невідомий множник, треба...
-
невідоме ділене, треба...
-
невідомий дільник, треба...
Усні вправи
Розв'яжіть рівняння: а) 7 · х = 28; б) у – 5 = 40; в) 9 · а = 45; г) х : 6 = 3;
д) k : 10 = 6; е) 30 : y = 5; ж) 54 : k = 6.
ЧИСЛОВІ ВИРАЗИ
Розв'яжіть задачу.
У трьох клітках по 2 кролики, а в чотирьох клітках — по 3 кролики. Скільки всього кроликів у клітках?
Розв'язання. У перших трьох клітках було 3 · 2 кролики, а в других чотирьох — 4 · 3 кролики. А всього в клітках було 3 · 2 + 4 · 3 кроликів.
-
Як називаються такі (як 3 · 2 + 4 · 3) записи?
-
Як буде названо те число (3 · 2 + 4 · 3 = 18), що отримаємо в результаті виконання дій?
-
В якому порядку треба виконувати дії в числовому виразі (3 · 2 + 4 · 3)? А в інших видах числових виразів?
Отже:
-
числовий вираз показує, які дії і в якому порядку треба виконати над числами, що входять до його складу;
-
число, що отримаємо в результаті виконання дій,— значення числового виразу.
Правила порядку виконання дій під час обчислення значень числових виразів:
-
якщо у виразі немає дужок, то спочатку виконують дії II ступеня (множення і ділення), а потім дії І ступеня (додавання і віднімання) в тому порядку, як вони записані;
-
якщо у виразі є дужки, то спочатку виконують дії в дужках.
Усні вправи
-
Обчисліть:
а) 12 · 5 + 1; б) 12 · 5 – 1; в) 12 · (5 + 1); г) 12 · (5 – 1);
д) 12 : (5 + 1); е) 12 : (5 – 1).
-
Обчисліть:
а) 600 – 200 + 400 – 700 + 300; б) 800 : 4 · 3 : 100 · 5.
III. Відпрацювання навичок
Розв'язання завдань № 46 (1-3); (6-8), № 47 (1; 2).
-
Знайдіть невідоме число і зробіть перевірку:
а) х – 81 = 1458; б) у : 59 = 708; в) 4200 : k = 28.
-
У запису 7 · 9 + 12 : 3 – 2 розставте дужки так, щоб значення числового виразу дорівнювало : а) 23; б) 75.
-
У запису 1*2*3*4*5 запишіть * знаками дій і розставте дужки так, щоб значення отриманого виразу дорівнювало 100.
IV. Домашнє завдання
п. 1, № 15; п.2, № 49.