Тема. The ABC party
Мета:
навчальна – в ігровій формі повторити й активізувати вживання в мовленні вивчених лексичних одиниць, літер англійського алфавіту, кольорів та ; тренувати пам’ять, увагу та логіку;
розвивальна – розвивати навички діалогічного мовлення, фонетичний слух, розвиток творчих можливостей;
виховна – виховувати культуру спілкування та інтерес до вивчення англійської мови.
Хід заходу
І. Організаційний момент.
1. Привітання з класом
T. Stand up.”Hello”song
2.Уведення в іншомовну атмосферу.
Вірш :”Good morning “.
P. Good morning, good morning
Good morning to you,
Good morning, good morning
We are glad to see you.
T. “. I am glad to see you here at our lesson
Ttt
II. Повідомлення теми та мети заняття
Діти, ви познайомились та подорожували країною англійської мови. Ви вивчили не тільки окремі слова, а й навчились використовувати їх в своєму мовленні. Саме сьогодні ми зібралися з вами на нашому уроці щоб повторити все, що ви вивчили. Ми маємо всі знання щоб потрапити в ту саму країну англійської мови і зараз ми будемо подорожувати її містами. Але щоб переїхати з міста до міста нам необхідно виконувати різні завдання.
Основна частина заняття.
III Гра “Алфавіт”
Teacher: Here we are! Welcome to the ABC-land!
Teacher: Now you may sit down. That's fine. Now I want to see if all the letters of the alphabet are here.
Учні (кожен з яких зображує одну літеру англійського алфавіту) встають і по черзі, за абеткою виходять на середину залу.
Teacher: You are welcome, letters.
Кожен учень тримає одну букву алфавіту.Кожний з учнів говорить про свою букву, показуючи предмет, іграшку або картинку, про яку він розповідає
1. Letter A
A is for Apples and
Apple-trees.
You can see apples
on apple-trees.
2. Letter В
В is for Books
and for Bookcase.
I have many books
in my bookcase.
3. Letter С
С is for Cat.
My cat is grey,
And with me
it likes to play.
4. Letter D
D is for Dog
and for Doggy.
I have a dog,
not a doggy.
5. Letter E
E is for Eight
and for Eleven.
How much is
eight and eleven?
6. Letter F
F is for Flowers:
red and blue,
White and yellow
and rosy, too.
7. Letter G
G is for Girl,
and also for Garden.
I see a girl going
to the garden.
8. Letter H
H is for Hand.
I have two hands.
This is the way
I clap my hands.
9. Letter I
I is for I.
I'm a boy,
and I'm ten.
I like to play
with my brother Ben.
10. Letter J
J is for Jam.
This is apple jam.
Jimmy likes it,
and so does Sam.
11. Letter К
К is for Kite.
Kate has a kite.
It is little,
and it is white.
12. Letter L
L is for Letter.
This letter is for me.
It is from my sister,
as you can see
13. Letter M
M is for May
and for May Day,
For March and for
Mother's Day.
14. Letter N
N is for Nine,
Ninety and Ninety-nine.
Children, how much is
ninety and nine?
15. Letter О
О is for One.
One and two is three.
Three little cats
are in a tree.
16. Letter P
P is for Pencils.
With them I can draw:
A red pen, a green tree
or a blue door.
17. Letter Q
Q is for Questions:
How are you?
How old are you?
and How do you do18. Letter R
R is for Red.
Many things are red.
What can be red?
Do you know, Fred?
19. Letter S
S is for Street.
This is my street.
There are a lot of trees
in my street.
20. Letter T
T is for Tick
and for Tock
"Tick-tock",
says the clock.? 21. Letter U
U is for Under,
but not for At.
"I'm under the tree,"
says Pat.
22. Letter V
V is in Five
and also in Seven,
It is in Twelve
and in Eleven.
23. Letter W
W is for Winter
when it is cold.
But I like winter
and I like cold.
24. Letter X
X is in Six.
Let's count up to six!
One, two, three,
four, five, six!
25. Letter Y
Y is for a Yard
where children play.
They play in the yard
every day.
26. Letter Z
Z is for the Zoo.
Let's go to the Zoo.
I like to go to the Zoo.
And you?
Teacher: Now, let's sing the song "The ABC".(Fly High 2 p.19)
The ABC
ABCDEFG
HIJKLMNOP
QRSTUVW
QRSTUVW
XYZ
XYZ
Now we know the alphabet
Teacher: Let’s sing the “ABC-song” and show the inhabitants of this land how well you know the English Alphabet.
https://www.youtube.com/watch?v=75p-N9YKqNo
1)Гра”Хто швидше?”
3 малюнка тварин-учні з’єднують літери англійської абетки
ІV.Фізкультхвилинка .
V. Активізація лексики з теми “Тварини”
1)Now you’ll work in group. The task is: change the animals in the cage( 3 words for each team)
2)Закріплення вивченого матеріалу
Вірши про тварин(с масками)
VIАктивізація лексики з теми “Кольори”
Teacher: Children, you can see flowers and butterflies of different colours. Let’s name some of them.
Pupil 1: Вчу англійські кольори:
Red – червоний, повтори.
Синій – blue, білий – white
Ти від мене не ховай.
Pupil 2: Знаю, жовтий – yellow,
Дуже спритний fellow.
Чорний – black, запам’ятав?
Хто у мене запитав?
Pupil 3: А ведмедик – bear – brown.
Це ж наш Вінні-Пух з екрану.
Pupil 4: Grey – для сірої хмаринки,
Green, зелений – для рослинки.
Pupil 5: Orange – колір осені,
Справжньої погожої.
Pupil 6: Pink – рожевий, неймовірний,
Як у казочці чарівній.
З кольорами світ яскравий,
І життя з ними цікаве.
Teacher: Now we can sing a rainbow song
Song “The Rainbow Color Song” https://www.youtube.com/watch?v=tRNy2i75tCc
VII Підведення підсумків уроку
Teacher: It’s time to leave the ABC-land. Let’s sing the ABC song once more and say good bye to this land. Our party is coming to the end. We think you liked it. And thank all the participants!