Право на дитинство для учнів початкових класів

Про матеріал
Позакласний виховний захід "Право на дитинство" для учнів початкових класів. Проводити можна, як і в класі так і на ГПД.
Перегляд файлу

ТЕМА: ПРАВО НА ДИТИНСТВО

Мета: розширювати знання дітей про їхні права й свободи; навчити правильно   

            реалізовувати свої права; виховувати в учнів поважне ставлення до

            власної особистості та інших.

 

Обладнання: конституція України, мольберти, папір, ручки, презентації

 

Хід заходу:

І. Організаційний момент.

Вчитель. Доброго дня любі діти!

Діти: доброго дня!

ІІ. Повідомлення теми.

Вчитель. Щастя дітей залежить не тільки від сім’ї, батьків, родини. Але й від того, як піклується про дітей держава. Сьогодні ми зібралися для того, щоб поговорити про права дітей, тобто про ваші права. Дуже важливо, щоб ви знали свої права, і не тільки знали. Але й уміли ними користуватись. Тому темою нашого заходу є «Право на дитинство».

 

Учениця читає поезію « Дитинство»

Ця пора веселощів і сміху,

Ця пора, коли ростеш на втіху

Батькам, бабусям, дідусям.

Коли надії, сподівання

В тобі горять і звечора і зрання.

Коли усмішка радує усіх,

А нове слово – ніби відкриття.

Світ безтурботності й любові,

Де всі навкруг тобі готові

Віддать усе, щоб ти раділа,

Росла, сміялась, усе вміла.

У цьому світі кожен побував.

Та з неохотою його ми залишаєм.

Від мене він помалу теж відходить.

Так хочеться ще трішки тут побути.

Його тепло й турботу ще відчути.

Світ юності приходить на поріг.

Моє дитинство – вдячна я тобі повік.

 

Вчитель. Дитинство – найпрекрасніша пора людського життя. І кожен, хто приходить у цей світ повинен бути щасливим. Але щасливими не народжуються, ними стають. Вирішальну роль у щасті людини відіграє сім’я. Недарма народна мудрість каже: « З родини йде життя людини», « Без сім’ї немає щастя на землі». Саме сім’я може зробити дитину щасливою

 

Снилося мені ясне сонце,

Що в хаті світило,

А то так моя мама

Дивилася мило.

 

Снилась мені ягідочка,

Як мед, солоденька.

А то мене цілувала

Мама дорогенька.

 

Приснивсь мені легкий вітрик,

Що пестив колосся,

А то мені моя мама

Гладила волосся.

 

Снились мені квіточки,

Що  гаї цвіли,

А то мене мамині ручки

До серця притисли.

 

Як мені вас не любити,
Рідненький батько й ненька?
Батько розуму навчає,
Мати приголубить,
Ніхто мене так на світі,
Як вони, не любить!

Ми маємо  право на сім'ю

 

А чуєш, як в грудях у нас б'ється серденько?
Бо серце дала нам рідна ненька.
Я знаю, тим серцем ми маємо жити
І маму, і тата, і край свій любити.

 

Не меркнуть зорі,
Ідуть у небуття,
Бо мають право вік світити.
Я ж маю право на життя,
Я гідно мушу жити!
 

Пісня «Мамина сорочка»

Вчитель.

Як маленьке немовля

У світ двері відчиня,

То дарують йому слово.

Слово це – його ім’я.

 

Казка про імена

Наймення, поширені в різних народів,

До нашого люду дійшли крізь віки,

І носимо ми їх тепер залюбки.

В них сила і віра, і щастя, і врода,

Хоробрість і мужність, життя нагорода.

Аглая – прекрасна, Валерія – сильна,

Віталій – життєвий, а Ганна – граційна,

Кирило – господар, а Клара – ясна,

Галина – спокійна, Аза – міцна.

Найбільший Максим і маленький Павло.

Наталія – рідна, і камінь – Петро.

Красиве ім’я Маргарита – перлина.

Оксана й Варвара  - чужі, а Ірина…

Ірина – це мир, благородний – Євген,

А Костя – постійний, все чує Семен,

Олена - це світло, Лариса – це чайка,

Тамара – це пальма, а Марфа – хазяйка.

 

Вчитель. Гра «Імена». Написати найбільше імен жіночих і чоловічих. На мольберті листку.    

 

Вчитель.

Рідні в світі є країни,

Різні люди є на світі,

Різні гори, полонини,

Різні трави, різні квіти,

А у нас в усіх одна країна,

Найрідніша нам усім,

То – прекрасна Україна,

Нашого народу дім.

 

(виходять два учня)

Моя Україна — широкі простори.
Поля і левади, долини і гори.
Молитва і пісня, і слово натхнення,
З чого почалась Україна для мене?
Чи з пісні тієї, що в небо злітає,
Чи з рідної мови, що звуками грає,
А чи з «Отче наш», що мати навчає?
 

Моя Батьківщина – це хата й калина,

Що виросла біля вікна.

Моя Батьківщина – це вся Україна,

Що в цілому світі -  одна!

Моя Батьківщина – це будні і свято,

І неба безмежного шир.

Щасливе дитинство – це мама і тато,

Це радість, це ласка і мир!

Ми маємо право на громадянство.

 

 

Картина  про україночку (виходять учень та учениця)

Дівчинка.

Українка я маленька,

Українці батько й ненька.

Українкою я звуся

І тим іменем горжуся.

 

Хлопчик

А по чім тебе впізнаю?

 

Дівчинка.

По вкраїнському звичаю.

В мене вдача щира, сміла,

Є відвага духа й тіла.

І душа в мене здорова,

Українська в мене мова!

 

Хлопчик

А скажи, де край твій рідний?

 

Дівчинка.

Там. Де неба круг погідний,

Там де сонце сяє ясно,

На Вкраїні діти прекрасні.

Де степи, лани безкраї,

Де орел буйний літає,

Де Дністер і хвилі Прута,

Де Дніпро – старий Славута,

 

Хлопчик.

Як поможеш своєму люду?

 

Дівчинка.

Пильно все учитись буду,

Щоб усі мене любили,

Щоб про мій народ питали,

Україну шанували.  

Пісня про Україну

В школі всіх наук джерела
Зібрані зі всього світу.
Обіцяю добре вчитись:
Я маю право на освіту!
 

Наче вулик, наша школа,
Вся вона гуде, як рій,
Бо живуть у ній школярики,
Сповнені великих мрій.

Я прийшов до школи вчитись,

Бо поставив за мету –

Скоро стану інженером,

Тільки трохи підросту.

 

Я також прийшов учитись,

Бо вже вирішив давно,

Може, стану футболістом,

Може, зіркою в кіно.

 

Скоро стану гарно писати,

Буду так багато знати,

Потім стану я студентом,

А тоді вже – президентом.

 

Буду вчитися як слід,

Виросту – побачу світ,

Хочу капітаном стати,

Пароплавом управляти

 

Я банкіром хочу стати,

Полюбляю рахувати.

 

А я буду депутатом,

Бо люблю голосувати.

 

Я в лікарні після школи

Всім робитиму уколи.

 

А я вчителькою стану,

Буду вчити малюків.

 

Поки ще казати рано,

Може, в бізнес я піду.

 

Чи фотомоделлю стану,

Як я зростом підійду.

 

Конкурс « З якої казки»


Вгадати ім’я героя казки і які правила поведінки порушив кожен із них або які права порушили проти них?


Хто утік від баби з дідом –

Не міг сидіти на вікні.
Зустрів в лісі різних звірів
І кожному співав пісні?
А хитру лисицю зустрів
І себе занапастив? (« Колобок»- не слухав старших і попав у біду).

 

В батька хлопчик дуже гарний,

Незвичайний,дерев’яний.
Любить дуже батько сина забіяку ….(«Казка про Буратіно» – не хотів вчитися у школі)


Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички.
(«Попелюшка» - примушували тяжко працювати)


Підробив він голосок,
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати.
(«Вовк і семеро козенят» – правила порушили козенята, а вовк порушив право -посягнув на життя козенят)


Він звірят усіх лікує,
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.
(«Айболить» - право на медичне обслуговування)


Сидить півник на печі
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить півень рятувати,
В лиса півника забрати.
(«Котик і півник», півник не слухав старших)

 

Сонце світить.

На горбок.

Вибігає колобок.

Від бабусі він втікав –

Із віконечка упав.

Через сад, через місток

Покотився у лісок.

Зайчик весело стрибав –

Колобочка не спіймав.

Вовк сердито загарчав –

Колобочка не спіймав.

І ведмедик пробігав –

Колобочка  не спіймав.

А лисичку він спіткав …

Горе-лишенько – пропав!

Порушено право на захист.

 

Вчитель. А тепер послухайте таку азбуку безпеки. На питання відповідаєте так чи ні.

Сідай до машини з незнайомими людьми чи з тими з ким у тебе погані стосунки. Так чи ні?

Підходь близько до машини, якщо тебе кличе незнайомець. Так чи ні?

Кажи, що ти сам удома, що мама і тато не можуть підійти до телефону, бо на роботі. Так чи ні?

Вільно заходь у дім, де живуть незнайомі люди. Так чи ні?

Залишай відчиненими двері та вікна, якщо ти сам удома. Так чи ні?

Завжди бери солодощі від будь-кого, навіть від незнайомця. Так чи ні?

Запрошуй додому незнайомих людей. Так чи ні?

Можна гратися і гуляти хоч до ранку. Так чи ні?

 

Думку висловлюємо вільно і сміло,
Можна взятись за корисне діло.
До інформації доступ ми маємо,
З нею знайомимось, потім вивчаємо,
Опрацювавши, зліва і справа,
Стає нам по силі будь-яка справа.
ми маємо право на власну думку та інформацію.

 

Білка селиться в дуплі,

Їжачок в кублі.

Вепр в хащах верболозів,

А ведмідь в глухім барлозі,

Мудрий лис живе в норах,

Тигр в джунглях,

Барс в горах,

Олень в тундрі і в лісах,

А верблюд в пустелі,

І орел, могутній птах,

Гніздиться на скелі.

Люди селяться в містах

І в зелених селах,

І живуть вони ось так

У людських оселях.

Ми маємо право на житло.

 

Одягаймо землю, люди,

Щоб вбрання було красиве –

Хай ростуть нові споруди

І буяють хлібні ниви.

Красень колос у цвітінні

Придає снаги до праці…

Голубій же, небо синє,

Усміхайся, зоре, вранці.

Щоб земля була одвічно

Наймудріша в мирнім злеті,

І мелодії ліричні

Вигріваймо ми на кларнеті.

Ми маємо право на майбутнє

 

Про свої права ми знаєм:
На освіту право маєм,
Маєм право на ім’я,
Яке нам дає сім’я.
І таланти проявляти,
Особисту думку мати.
Та найперша справа -
Це на рівність право.

Рівність у правах -
Не лише слова.
це державна справа:
Рівність – перше право!
Знати всі повинні -
Ми в правах всі рівні.

 

Здоров’я — розкіш для людини,
Найбільша цінність у житті.
Як є здоров’я день при днині,
Можливість є йти до мети.
Тоді є радість, щастя, диво,
Краса у крапельці роси.
Тоді людина йде щасливо
Серед безмежної краси
Й чарівність світу відчуває.
Для неї в хмурість — дні ясні.
Вона всі труднощі долає
Й співає радісні пісні.
Ми маємо право на повноцінне харчування

 

Гра «Здоров’я»

Плескання в долоні, якщо так, як ні то тупаємо однією ногою.

Корисно об’їдатися цукерками та тістечками. Ні

Ви повинні їсти 16 разів на день. Ні

Ви повинні вживати корисну та свіжу їжу, яка зберігає ваше здоров’я. Так 

Ви повинні їсти різноманітні продукти – м'ясо, рибу, молоко. Так

Вам корисно їсти тільки макарони. Ні

Ви повинні їсти більше овочів та фруктів, тому що в них багато вітамінів. Так

Корисно їсти смажену жирну рибу. Ні


Всі діти мають право …

- на  життя
- жити в родині
- на навчання

- вільне спілкування
- на захист

- на громадянство

- на ім’я
- на отримання допомоги

- на мирне життя

- на повагу власної гідності

- на умови для розвитку

- на майбутнє

- на особливу турботу

- бути рівними у своїх правах
 

А тепер послухаємо правила учнів.

1. Вчасно йди завжди до школи
Та не спізнюйся ніколи.
Вчись раніше пробудитись,
Щоб до школи не спізнитись.

2.Чемним будь, завжди вітайся
І при цьому – посміхайся.
Всіх вітай: дітей, батьків,
Друзів і учителів.
 

3.Слухай вчителя уважно
І веди себе поважно.
Щоб чогось не пропустити
Та все добре зрозуміти.

4.На уроці не гукай,
Завжди руку піднімай.
Там, де шум і крик буває,
Працездатності немає.

5.На перерві в ігри грайся,
А не бігай, не штовхайся.
Як ведеш себе негоже –
Завжди травма бути може.

 


6.До порядку сам привчайся.
В роздягальні не штовхайся.
Одяг власний зберігай
І чужий не розкидай.

7.Школа – це твій рідний дім.
Будь господарем у нім.
Парти бережи і стіни,
Скрізь поводь себе відмінно.

8. Книжка всім знання дає.
В кожній щось цікаве є.
То ж на книжці не малюй
Та не рви її, не псуй.

9.В нашій школі- учень ти
Скрізь дотримуйсь чистоти.
Слідкувати завжди треба,
Щоб порядок був у тебе.

10.У їдальні всі їдять,
Там не бігають – сидять.
Як їси – не поспішай,
Все прожуй, тоді ковтай.

11.Підвіконня, любі діти,
Не для того, щоб сидіти.
Там хай квіточки стоять.
Діти ж поруч постоять.

12.В школу з книжкою ідіть.
Зайві ж речі не беріть.
Ними можна травмувати.
Всім про це потрібно знати.

13.По перилах не з’їжджай.
В гру на східцях теж не грай.
Сходи – це вже небезпека
Й до біди тут недалеко.
 

14. Наполегливо вчитися
У житті це знадобиться.
Вчитись ти прийшов до школи –
Не забудь про це ніколи!

 

 

« Я маю право!» - скрізь лунає.
Права ж бо знає дітвора!
Та все частіше забуває –
« Обов’язки виконувать пора!»

 

Зачитування учнем обов’язків  на папері

  • Поважати права інших людей
  • Старанно вчитися у школі
  • Виконувати посильну роботу
  • Берегти шкільне майно
  • Бути чемними в школі, вдома, на вулиці
  • Дотримуватись правил особистої гігієни
  • Дотримуватись правил дорожнього руху
  • Дотримуватись моральних норм поведінки
  • Охороняти природу
  • Піклуватися про членів сімї, допомагати їм
  • Поважати старших


Гра  «Дозволяється – забороняється » так чи ні


А зараз, діти, я перевірю, чи добре ви знаєте свої права.

З мамою діти повинні жити,
Квіти їй завжди носити.
Це...(дозволяється).

Ось в кутку стоїть хлопчисько,
Плаче, надривається,
Бити ремінцем дитину...
(забороняється).

А ця грань позначає:
Мати з дитиною розлучають.
Це...(забороняється).

Малювати та співати,
Якщо захворів – лікувати.
Це...(дозволяється).

Ця дитина трудиться, надривається,
Мало сили в неї, ноги підгинаються.
У дитини тяжка праця.
Це...(забороняється).

Разом дружно в мирі жити,
З різними дітьми дружити.
Це...(дозволяється).

Цей слабкий гне спину,
Перед сильним прихиляється,
Бути рабом у господаря,
Це...(забороняється)

 

Конституцію читають

Тато, мама і дідусь,

Я на неї теж дивлюсь,

Сторінки перегортаю

Гарна книжка і цікава,

Всіх добра навчає

І дарує людям право,

Від зла захищає.

Скоро навчусь читати

І сам прочитаю,

Бо вже дуже хочу знати,

Які права маю.

 

Щоб були ми всі щасливі,
І здорові, і красиві,
Щоб уміли всі співати,
Жартувати й танцювати,
Тож давайте не журитись,
Нумо, дружньо веселитись!
Співом свято зустрічати,
Щоб ця пісня не змовчала,
Всіх будила, всіх скликала,
Піднімала і вела
Нас на справжнії діла!


Пісня

Заключне слово вчителя.

         У кожного з нас є права, і ми повинні добре знати їх та вміти ними користуватися. Але слід знати не лише свої права, а й обов’язки. Прагнучи відстояти свої права, не порушуйте права інших!!! А на завершення нашого заняття хочу вам побажати, щоб у вашому житті завжди все складалося як найкраще, ростіть здоровими і щасливими!

docx
Додано
28 листопада 2023
Переглядів
98
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку