Лабораторна робота Вимірювання об'єму рідини й об'єму твердих тіл неправильної форми Мета роботи: навчитися визначати об'єм рідини й об'єм твердого тіла неправильної форми. Прилади і матеріали: вимірювальний циліндр (мензурка), вода в посудині, тіла неправильної форми (гайка, камінець, кусок металу). Вказівки до роботи. 1. Визначте ціну поділки шкали вимірювального циліндра (мензурки). 2.Заповніть його водою настільки, щоб тіло змогло повністю зануритися у воду. Визначте об'єм води. Дотримуйтеся правил зняття показників. 3.Тіло (камінець, гайка), об'єм якого треба виміряти, обережно помістіть у вимірювальний циліндр (мензурку) з водою. Знову визначте об'єм води. 4.Результати вимірювань запишіть у таблицю і визначте об'єм тіла.
Завдання 1. Який прилад використовують для вимірювання температури тіла? а) мензурка б) секундомір в) термометр 2. Який прилад використовують для вимірювання об’єму тіл? а) мензурка б) секундомір в) термометр 3. Який із запропонованих пристроїв не використовують для визначення часу? а) секундомір б) метроном в) термометр 4. Вказати назву кожного з фізичних приладів.
5 . Яким приладом вимірюють довжину? а) мензуркою б) лінійкою в) секундоміром Завдання 2 1.Про яку фізичну величину йдеться у реченні «Вода кипить при 100°С»? а) температура б) час в) довжина 2. Про яку фізичну величину йдеться у реченні «Територія України становить 603,7 тис.кв.км»? а) об’єм б) довжина в) площа 3. Про яку фізичну величину йдеться у реченні «Урок триває 45 хвилин?» а) температура б) час в) довжина 4. В яких одиницях можна вимірювати час? а) м б) год в) °С
Частинки, з яких складаються речовини, називають молекулами («молекула» - латинське слово, що означає «маленька маса»). Молекула речовини - найдрібніша частинка цієї речовини, яка ще зберігає її хімічні властивості. Усі молекули однієї й тієї ж речовини однакові. Частинки, на які ділиться молекула, називають атомами.
Вправа «Продовжити речення»: Частинки, з яких складаються речовини, називають… Молекула речовини - найдрібніша частинка цієї речовини, яка … Найменша частинка води - це … Молекули однієї й тієї самої речовини … Молекули речовин безперервно і безладно… Безладний рух молекул називається… З підвищенням температури тіла… Чим більша швидкість руху молекул, тим вища … Частинки, на які ділиться молекула, називають…
1.Яка з названих частинок є найменшою? а) пилинка б) молекула в) атом 2. Молекула льоду, води і водяної пари… а) не відрізняються б) дуже відрізняються в) не дуже відрізняються 3. З чого складається речовина? а) атомів і молекул б) окремих клітин в) пилинок 4. Коли тіло охолоджують,…: а) швидкість руху його молекул зменшується; б) швидкість руху його молекул збільшується; 5.Як поводять себе частинки речовини чи тіла? а) не рухаються б) рухаються впорядковано в) рухаються хаотично
1. Яку ви знаєте речовину, що може бути одночасно у трьох станах: твердому, рідкому і газоподібному? 2. Порівняйте властивості газів, рідин і твердих тіл. 3. У якому стані перебуває речовина, з якої складається тіло, що зберігає свій об'єм, але легко змінює форму? 4. У якому стані перебуває речовина, з якої складається тіло, що зберігає свій об'єм і форму? 5. Наведіть приклади використання властивостей твердих тіл і рідин у побуті. 6.Які загальні властивості рідин? 7.Перелічіть загальні властивості газів.
Мозковий штурм. Чи є відмінність між молекулами льоду, води й водяної пари? Як розміщені молекули газів? Чому гази заповнюють усю посудину, в якій вони містяться? Чим пояснюється дуже мала стисливість рідин? Чому вони не зберігають свою форму? Чому тверді тіла зберігають свої форму й об'єм?
Виконуємо вправи 1. Тіло зберігає свій об'єм, але легко змінює форму. У якому стані перебуває речовина цього тіла? 2. Тіло зберігає свої об'єм і форму. У якому стані перебуває речовина цього тіла? 3.У якому стані перебуває речовина, якщо тіло з цієї речовини не зберігає ні форми, ні об'єму? 4. Яка з ваших улюблених казок підходить до теми нашого уроку?
Урок 10 Фронтальне опитування. 1. Чи є відмінність між молекулами льоду, води й водяної пари? 2. Як розміщені молекули газів? 3. Чому гази заповнюють усю посудину, в якій вони містяться? 4. Чим пояснюється дуже мала стисливість рідин? Чому вони не зберігають свою форму? 5. Чому тверді тіла зберігають свої форму й об'єм?
Вправа « Так чи ні» Молекули льоду, води й водяної пари відрізняються одна від одної. Три стани різняться не молекулами, а тим, як ці молекули розміщені і як рухаються. Молекули рідини не розходяться на великі відстані, й рідина у звичайних умовах зберігає свій об'єм. Молекули в газах дуже сильно притягуються один до одного , тому гази не мають власної форми і сталого об'єму. Тверді тіла у звичайних умовах не зберігають об'єм, і форму.
Тести 1. Між молекулами речовини… а) існує тільки взаємне притягання б) існує тільки взаємне відштовхування в) існує взаємне притягання і відштовхування 2.В якому стані перебуває речовина, якщо при зіткненні двох молекул проявляється дія сил відштовхування, а дією сил притягання можна знехтувати? а) твердому б) рідкому в) газоподібному 3. В якому стані тіло зберігає свій об’єм та форму? а) твердому б) рідкому в) газоподібному 4. В якому агрегатному стані перебуває речовина, якщо відстань між молекулами значно перевищує їхні розміри? а) твердому б) рідкому в) газоподібному 5 В якому агрегатному стані перебуває речовина, якщо відстань між молекулами значно менша за їх розміри? а) рідкому б) газоподібному в) твердому
1. Молекули розташовані на великих відстанях одна від одної (порівняно з розмірами молекул), слабо взаємодіють між собою, рухаються хаотично. Яке це тіло? а) Газ; б) рідина; в) тверде тіло; г) такого тіла немає. В яких станах може перебувати ртуть: твердому, рідкому чи газоподібному? а) Тільки в рідкому; б) у рідкому та твердому; в) у рідкому та газоподібному; г) у усіх трьох агрегатних станах. 3. Які з указаних властивостей належать твердим тілам? а) Важко змінити форму; б) займають весь наданий об'єм; в) легко змінюють форму; г) важко стиснути.
1. В яких станах може перебувати кисень: твердому, рідкому чи газоподібному? а) Тільки в газоподібному; б) у газоподібному та рідкому; в) у газоподібному та твердому; г) в усіх трьох агрегатних станах. 2. Які з указаних властивостей належать газам? а) Важко змінити форму; б) займають весь наданий об'єм; в) не мають власної форми; г) важко стиснути.
Як ви думаєте? Усі ви, очевидно, читали про пригоди барона Мюнхаузена на і пам'ятаєте, як ця « найправдивіше в світі людина» ви тягла себе і свого коня з болота за волосся. Ось як він це зробив: «Схопивши себе за косичку, я з усіх сил смикнув угору і без значного зусилля витяг з болота і себе, і свого коня, якого міцно стиснув обома ногами, ніби обценьками». Чи могло таке бути?
Група 1. Підкиньте вгору м’яч. Завдання. Опишіть, що ви спостерігали. Зробіть висновки? Група 2 Киньте м’яч горизонтально. Завдання. Опишіть, що ви спостерігали. Зробіть висновки? Група 3. Покладіть на долоні яблука різної маси. Одночасно приберіть долоні. Завдання. Опишіть, що ви спостерігали? Зробіть висновки. Робота в групах
Вправа Чи однакові сили тяжіння діють на гирі 500 г і 200 г? Чому? Два тіла однакової маси перебувають на різних відстанях від Землі: одне тіло на висоті 1 м від Землі , друге тіло – на висоті 1 км від Землі. Подумайте і поясніть , чи з однаковою силою притягуються ці тіла Землею. Від чого залежить сила тяжіння?
Мозковий штурм. 1.Чому випущене з рук яблуко падає на землю? Яка сила діє на нього? 2.Чому краплі дощу рухаються до землі? Яка на них діє сила? 3.Чому камінь, кинутий вертикально вгору, падає на землю? 4. Чому воду можна переливати з посудини в посудину? 5. Чому вода в річках і струмках постійно тече? 6. Чому по дорозі на гору йти набагато важче, ніж з гори?
Урок 12 Мозковий штурм. 1.Чому випущене з рук яблуко падає на землю? Яка сила діє на нього? 2.Чому краплі дощу рухаються до землі? Яка на них діє сила? 3.Чому камінь, кинутий вертикально вгору, падає на землю? 4. Чому воду можна переливати з посудини в посудину? 5. Чому вода в річках і струмках постійно тече? 6. Чому по дорозі на гору йти набагато важче, ніж з гори?
Вправа « Так чи ні» Земля притягує до себе всі тіла, що перебувають на ній або поблизу неї: літаки, воду морів, озер і річок, будинки, Місяць, супутники. Для нас сила притягання тіл до планети Земля, на якій ми живемо, не має особливого значення. Притягання Землі з боку Місяця спричинює на Землі припливи і відпливи води, величезні маси якої піднімаються в океанах і морях двічі на добу на висоту кількох метрів. Про тіло більшої маси говоримо, що воно легше. Сила тяжіння завжди спрямована вертикально вверх.
Ознайомлення учнів з правилами поводження з терезами. 1. Терези необхідно оберігати від пилу, вологості і бруду. 2. Зберігати терези потрібно в шафі або в спеціальній коробці. 3. На шальки терезів не повинна попадати вода або яка-небудь інша рідина. 4. Мокрі і забруднені тіла на терезах не зважують. 5. Перед зважуванням і після зважування терези потрібно протерти. 6. При зважуванні тіл необхідно дотримуватися певних правил.
Робота з таблицею середнього значення мас тіл живої природи та тіл, створених людиною. І відділення. 1. Виписати з таблиці назву та масу тіл живої природи, які мають найбільшу та найменшу масу. 2. Виписати з таблиці назву та масу тіл, створених людиною , які мають найбільшу та найменшу масу.
Тести 1. З допомогою якого приладу визначають масу тіла? а) термометра б) мензурки в) терезів 2. Як називається фізична величина, одиницею вимірювання якої є кілограм? а) маса б) площа в) сила 3. Виразити у грамах 5 кг. а) 50 г б) 500 г в) 5000 г 4. Вкажіть правильне співвідношення між одиницями маси. а) 1 кг = 1 ц б) 1 т = 1000 кг в) 1 г = 1000 мг
1. Чи можна за допомогою тягарців (10 г, 5 г, 5 г, 200 мг, 200 мг, 50 мг, 50 мг, 20 мг, 10 мг) зрівноважити шальку терезів із шматочком цукру 15,01 г? а) так б) ні в) неможливо відповісти 2. Маса характеризується: а) кількістю речовини в тілі б) взаємодією тіл в) рухом різноманітних тіл 3. Виразити у грамах 100 мг. а) 0,1 г б) 1000 г в) 0,001 г 4. Вкажіть правильне співвідношення між одиницями маси. а) 1 кг=0,001 мг б) 1 т= 100 г в) 100 г=0,1 кг 5. Який набір тягарців необхідно взяти, щоб зрівноважити шальку терезів із шматочком цукру 10,4 г? а) 5 г, 200 мг, 2 г, 1 г, 100мг, 2 г б) 10 г, 10мг, 50 мг, 50 мг, 200 мг, 100 мг в) 5 г, 5 г, 2 г, 500 мг, 10 мг, 200 мг
Щоб визначити масу тіла за його густиною і об'ємом, треба, густину помножити на об'єм. Маса = густина • об'єм. Якщо маса тіла відома, то, знаючи густину речовини (за таблицею), з якої виготовлене тіло, можна визначити об'єм тіла. Щоб визначити об'єм тіла за його масою і густиною речовини, з якої зроблене це тіло, треба масу тіла поділити на його густину. Об'єм =маса густина
3. Із переліку слів викресліть ті, що не стосуються сьогоднішньої теми. З слів, що залишилися, складіть речення, використовуючи допоміжні слова. Сила Густина Маса Секундомір Терези Взаємодія Об’єм Площа Речовина Мензурка Щоб визначити _______________ необхідні такі прилади: ____________ і ____________.
4. Із переліку слів викресліть ті, що не стосуються сьогоднішньої теми. З слів, що залишилися, складіть речення, використовуючи допоміжні слова. Сила Густина Маса Секундомір Терези Взаємодія Об’єм Речовина Площа Мензурка Щоб обчислити ______________________ необхідно ___________ поділити на ______________
5. Із переліку слів викресліть ті, що не стосуються сьогоднішньої теми. З слів, що залишилися, складіть речення, використовуючи допоміжні слова. Сила Густина Маса Секундомір Терези Взаємодія Об’єм Речовина Площа Мензурка За однакового _____________ більшу ____________ має те тіло,__________________ якого більша.
6. Із переліку слів викресліть ті, що не стосуються сьогоднішньої теми. З слів, що залишилися, складіть речення, використовуючи допоміжні слова. Сила Густина Маса Секундомір Терези Взаємодія Об’єм Речовина Площа Мензурка За однакової ____________ більший ____________ має те тіло, _______________________ якого менша.
Тести 1. В яких одиницях вимірюють густину речовини? а) кг/м3 б) кг в) м3 2. Знаючи об’єм тіла та речовину, з якої воно виготовлене, можна обчислити його масу. Для цього треба: а) маса= густина * об'єм б) маса= густина в) час= об'єм об'єм густина 3. Густина газу, який заповнює кулю об’ємом 5 м3, дорівнює 15 кг/м3. Яка маса газу? а) 65 кг б) 45 кг в) 650 кг
4. Маса тіла в одиниці об’єму означає: а) масу частинки тіла б) густину тіла в) масу всього тіла 5. Густину речовини вимірюють у кг: а)ні б) так в) іноді 6. Знаючи об’єм та масу речовини, її густину можна обчислити за формулою… А) Густина= маса* об'єм б) час= об'єм в)густина=маса маса об'єм 7. Об’єм зливка металу V= 50 см3, а його маса m= 350 г. Визначити густину цього металу. а) 7 г/см3 б) 14 г/см3 в) 400 г/см3
Висновки досліду: Шматок заліза, камінь - це міцні тверді тіла. Щоб змінити їхню форму, треба до них прикласти значну силу. Мензурку , шматок крейди легко розбити на куски, докладаючи незначне зусилля. Шматок пластиліну - це м'яке тверде тіло; з нього легко ліпити вироби, тобто його форму легко змінити.
Зміна форми твердого тіла під дією зовнішніх сил називається деформацією. Деформувати тверді тіла можна різними способами. У практиці найпоширеніші такі: кування, штампування, пресування, гнуття. За допомогою таких способів обробки об'єм речовини, з якої виготовляють корисні речі, майже не змінюється. Є способи, коли для отримання потрібної форми від твердого тіла відділяють частину речовини різання, пиляння, обпилювання, стругання, рубання, довбання тощо.
Мозковий штурм. Які загальні властивості твердих тіл ви знаєте? Якими способами можна змінити форму твердих тіл? Які способи зміни форми твердого тіла застосовують під час виготовлення виробів з дроту (жерсті, паперу, тканини тощо)? Які способи зміни форми твердого тіла застосовують під час виготовлення виробів з деревини?
Урок 17 Інтелектуальна розминка. Які загальні властивості твердих тіл ви знаєте? Якими способами можна змінити форму твердих тіл? Які способи зміни форми твердого тіла застосовують при виготовленні виробів з дроту (жерсті, паперу, тканини тощо)? Які способи зміни форми твердого тіла застосовують при виготовленні виробів з деревини?
Зміна форми твердого тіла під дією зовнішніх сил називається деформацією. Сила пружності - це сила, що виникає під час деформації тіла і спрямована протилежно до сили, яка викликала цю деформацію, - сили тяжіння. Якщо після припинення дії зовнішніх сил тіла набувають попередньої форми, деформація називається пружною.
Вправа « Так чи ні?» На всі тіла, які знаходяться на Землі або поблизу неї, діє сила тяжіння. Під дією сили тяжіння певний час гиря рухалась вниз, прогинаючи дошку, а потім зупинилася. Сила пружності - це сила, що виникає під час деформації тіла і спрямована паралельно до сили, яка викликала цю деформацію, - сили тяжіння. Якщо після припинення дії зовнішніх сил тіла набувають попередньої форми, деформація називається пружною. При деформації розтягування сила, яка спричиняє деформацію намагається стиснути тіло. При стисненні сила спрямована всередину тіла. Будь яке згинання твердого тіла є деформацією згинання.
Тести - Сила пружності виникає : 1. Під час взаємодії тіл 2. Під час деформації тіла 3. Під час взаємодії тіла і землі Деформація тіл – це: 1. зміна форми твердого тіла 2. збереження форми твердого тіла 3. руйнування форми твердого тіла Деформація називається пружною, якщо: 1. Якщо після припинення дії зовнішніх сил тіла набувають попередньої форми 2.Якщо після припинення дії зовнішніх сил тіла не набувають попередньої форми 3. Якщо після припинення дії зовнішніх сил форми тіла руйнуються
Вправа « Так чи ні» Пружність, пластичність, крихкість – це властивості твердих тіл. Після зняття навантаження пластичні тверді тіла набувають попередньої форми. Грунтування столярних виробів, шпаклювання підлоги є прикладом використання властивості крихкості твердих тіл. Тіло називається крихким , якщо воно не руйнується при певних деформаціях.
Тести: 1.Яке тверде тіло називається пластичним: А) пластичним називається тіло, яке після припинення дії певної сили на нього не набирає попередньої форми Б) пластичним називається тіло, яке після припинення дії певної сили на нього набирає попередньої форми В) пластичним називається тіло, яке без дії певної сили на нього набирає попередньої форми 2. Існують такі види пружної деформації А) Розтягування, стиснення Б) Згинання, кручення В) Руйнування Сила пружності спрямована : А) протилежно до сили тяжіння Б) паралельно силі тяжіння
Урок 21 Інтелектуальна розминка. Які досліди доводять, що тверді тіла внаслідок нагрівання розширюються, а внаслідок охолодження стискуються? Від чого залежить розширення твердих тіл? Як ураховують явище розширення твердих тіл у техніці? Чому потрібно врахувати розширення твердих тіл?
Тести: 1. Об’єм твердого тіла під час нагрівання: А) збільшується Б) зменшується В) залишається незмінним 2. Об’єм твердого тіла під час охолодження : А) збільшується Б) залишається незмінним В) зменшується 3. Розширення твердих тіл залежить від: А) їх довжини Б) маси В) зміни температури Г) від речовини з якої їх виготовили
Для чого в системі водяного опалення і в системі водяного охолодження двигуна автомобіля використовують розширювальні баки? Чому залізничні цистерни для перевезення різних рідин (нафти, бензину, спирту) не наливають доверху? Виріжте з картону, з якого виготовляють пакети для зберігання молока, соків, стрічку і покладіть на сонце або на батарей водяного опалення. Що ви будете спостерігати? Чому стрічка буде вигинатися?
Практичні вправи: 1.Чи можна медичним термометром виміряти температуру снігу? киплячої води? 2. Налийте повну пробірку підфарбованої води і закрийте корком із скляною трубкою. Вода зайде в трубку. На рівні вод наклейте на трубці смужку паперу. Опустіть пробірку в гарячу воду. Що ви помітили? Чому рівень води в трубці змінився? Опустіть пробірку в холодну воду. Спостерігайте за рівнем води в трубці. Що ви помітили? Чому рівень води змінився? Поясніть це явище.
Урок 24 Мозковий штурм. 1. Які досліди доводять, що тверді тіла внаслідок нагрівання розширюються, а внаслідок охолодження стискуються? 2. Від чого залежить розширення твердих тіл? 3. Які теплові явища ви знаєте? 4. Що показує температура тіла? 5. Яким приладом вимірюють температуру? 6. Яка будова термометра? 7. Що вважається одиницею температури? 8. Які види термометрів ви знаєте? 9. Як називається температура вища за 0 °С і нижча за 0 °С?
Урок 25 Тести : Під час нагрівання тверді тіла стають: А) пластичними Б) крихкими В) м’якими Під час охолодження крихкі тіла : А) не набувають попередніх властивостей Б) набувають попередніх властивостей В) Не завжди набувають попередніх властивостей В результаті охолодження тверді тіла стають: А) крихкими Б) пластичними А) не набувають попередніх властивостей Б) не завжди набувають попередніх властивостей В) набувають попередніх властивостей Під час нагрівання крихкі тіла стають: А) не змінюють своїх властивостей Б) пластичними В) м’якими
За допомогою підручника виконати вправу. Закінчіть речення: Відомо, що скло є крихким тілом зігнути його………….. Після охолодження мідний дріт знову стане …….., скляна трубка - , пластилін - ………... Таким чином, із підвищенням температури тверді та крихкі тіла стають……….., а зі зниженням - набувають попередніх…………….
Мозковий штурм. У яких станах можуть перебувати одні й ті самі речовини? Де використовують властивість переходу речовин з одного агрегатного стану в інший? Наведіть приклади зміни агрегатних станів речовин. Чому сніг і лід можна назвати водою? Який сніг у морозну погоду і який - у відлигу? Як утворюються бурульки?
Дослід 1. Візьміть сніг у руку. Який він на дотик? Що ви відчули? Дослід 2. Покладіть грудочку снігу на кольоровий папірець. Чому папірець не видно крізь сніг? Яку властивість снігу ви виявили? Дослід 3. Стисніть сніг у руці. Що ви помітили? Чому грудочка снігу стала меншою? Дослід 4. Потримайте грудочку снігу кілька секунд у руці. Що ви помітили? Зробіть висновок про властивості снігу. Запишіть його в зошит.
1. У яких станах можуть перебувати одні й ті самі речовини? 2. Де використовують властивість переходу речовин з одного агрегатного стану в інший? 3. Наведіть приклади зміни агрегатних станів речовин. 4. Як в металургії використовується перехід речовин з одного агрегатного стану в інший? 5. Навести приклади використання явища переходу речовин з одного агрегатного стану в інший в різних сферах діяльності людей? Урок 26
1 Запишіть три агрегатних стани речовини ? 2Метали мають теплопровідність ? - однакову - різну 3 Яким приладом вимірюють температуру ? - термометр - барометр - аєрометр 4.Тверді тіла при нагріванні - - розширюються - стискуються надуваються 5. Що прийнято за одиницю температури? - 1 С - 1 Н - 1 кг 6. При нагріванні тверді та крихкі тіла стають - холодними . - пластичними. - крихкими 7. Перехід речовини з твердого стану в рідкий називають- - тверднення - плавлення. - кипіння 8. Рідкі тіла при нагріванні розширюються стискуються - надуваються 9. Тверді тіла при охолодженні? - розширюються - стискуються - Надуваються 10. Щоб визначити густину речовини , треба …………………………….. ……………………………………………..