Урок 26 Мозковий штурм. 1.Що відбувається з рідинами під час нагрівання й охолодження? 2.Які явища спостерігаються в рідині, що починає кипіти? 3.При якій температурі кипить вода? 4.Чому на чайнику під час кипіння води «підстрибує» кришка? 5.У чому полягають особливості розширення води? Де їх ураховують.
Тести Пароутворенням називається: А) перехід пари в рідину Б) перехід рідини в пар Способи переходу рідини в газоподібний стан: А) випаровування Б) охолодження В) кипіння Випаровування – це А) пароутворення, що відбувається з середини рідини Б) пароутворення, що відбувається з поверхні рідини Випаровування речовини залежить від: А) виду рідини та її температури Б) від площі поверхні В) молекул рідини Повільне випаровування : А) Відновлює теплообмін Б) Порушений теплообмін
І відділення. Практичне завдання. 1. Як довести на дослідах, що тиск усередині рідини на різних рівнях неоднаковий, а на тому самому рівні в усіх напрямах однаковий? 2. Брезентовий водопровідний рукав, незаповнений водою, має вигляд плоскої стрічки. 3. Якої форми набере рукав після заповнення його водою? Чому? 4. Із пластмасової пляшечки з кришкою виготовте прилад для демонстрування передавання додаткового тиску рідинами (подумайте самі, як це зробити, перевірте прилад). Продемонструйте
Інтелектуальний турнір. 1.Як на досліді можна продемонструвати передавання тиску рідинами? 2.Чому рідини передають тиск в усі боки однаково? 3.Що відбувається з рідинами під час нагрівання й охолодження? 4.Які явища спостерігаються в рідині, що починає кипіти? 5.При якій температурі кипить вода? 6.Чому на чайнику під час кипіння води «підстрибує» кришка? 7.У чому полягають особливості розширення води? Де їх ураховують? чому вода витікає з отворів?; 7.Якої форми набуде гумова кулька, якщо її наповнити водою? Чому?
Вправа Візьміть банку з-під кави. У її бічній поверхні на різній висоті від дна зробіть шилом три невеликі отвори. Затуліть отвори пластиліном і заповніть банку водою. Відкрийте отвори і простежте за стременами води, яка витікає з них. Дайте відповідь: чому вода витікає з отворів чому струмини води витікають неоднаково з отворів від чого це залежить
Інтелектуальна розминка. 1.Як на досліді можна продемонструвати передавання тиску рідинами? 2.Чому рідини передають тиск в усі боки однаково? 3.Що відбувається з рідинами під час нагрівання й охолодження? 4. Які явища спостерігаються в рідині, що починає кипіти? 5. При якій температурі кипить вода?
Урок 29 Інтелектуальний турнір. Озвучте закон Паскаля. Як передається тиск в рідинах? Де тиск буде більшим в верхніх шарах рідин чи в нижніх? Як називаються машини , для роботи яких використовується рідина? Що є головною частиною гідравлічної машини ? Як залежить сила гідравлічної машини від площі поршнів? Де застосовуються гідравлічні машини? Як працює гідравлічне гальмо? Яке застосування гідравлічного
Урок 30 Мозковий штурм. 1.Чому на чайнику під час кипіння води «підстрибує» кришка? 2. У чому полягають особливості розширення води? 3.Де їх ураховують? чому вода витікає з отворів?; 4. Чому струмини води витікають неоднаково з отворів? 5. Від чого це залежить? 6. Якої форми набуде гумова кулька, якщо її наповнити водою? Чому? 7. У чому полягає закон Паскаля? 8. Як розвантажується автосамоскид? 9. Як працює гідравлічне гальмо? 10. Яке застосування гідравлічного преса?
Виконуємо вправи Вода у відкритих руслах (ріках, каналах) завжди тече під уклін. Яка сила викликає цей рух води? Яка сила викликає рух санок, які скочуються з гори? Чому ріки і струмки течуть з гір? Чому крутий спуск з гори небезпечний? Чому рідину можна переливати з посудини в посудину? Яку поверхню повинна мати рідина, якщо вона не тече? Чому, коли риють канали для осушення землі, потрібно дно каналу робити з нахилом?
Урок 32 Мозковий штурм. - Які посудини називають сполученими? - Наведіть приклади сполучених посудин у побуті. - Як розміщуються вільні поверхні нерухомої однорідної рідини у сполучених посудинах? - Чи зміниться розміщення рідини, якщо сполучені посудини матимуть різну форму і різний об'єм?
Тести Якщо рідина перебуває в спокої в сполучених посудинах то: А) тиск на будь- якому рівні однаковий Б) тиск на будь – яких рівнях різний В) на верхніх рівнях більший ніж на нижніх В сполучених посудинах : А) рідина вільно перетікає з однієї посудини в іншу Б) рідина не перетікає з однієї посудини в іншу Закон сполучених посудин використовується в : А) водяному рівні Б) вагах В) водопроводі
Урок 33 Мозковий штурм. - Які посудини називають сполученими? - Наведіть приклади сполучених посудин у побуті. - Як розміщуються вільні поверхні нерухомої однорідної рідини у сполучених посудинах? - Чи зміниться розміщення рідини, якщо сполучені посудини матимуть різну форму і різний об'єм?
Вправа 1.Зробіть діючу модель сполучених посудин. Для цього візьміть дві скляні трубки, довжиною 30 см кожна, і з'єднайте їх гумовою трубкою. Налийте в них воду і перевірте закон сполучених посудин. 2.Зробіть діючу модель фонтана з лійки, гумової трубки і невеликої скляної трубки зі звуженим кінцем. Наливайте в лійку воду і спостерігайте висоту та форму струменя фонтана при різних положеннях трубки і лійки.
Урок 35 Інтелектуальна розминка. 1. Які посудини називають сполученими? 2. Наведіть приклади сполучених посудин у побуті. 3. Як розміщуються вільні поверхні нерухомої однорідної рідини у сполучених посудинах? 4. Чи зміниться розміщення рідини, якщо сполучені посудини матимуть різну форму і різний об'єм? 5. Яку силу називають архімедовою, або виштовхувальною силою рідини? 6. Від чого залежить виштовхувальна сила рідини? 7. Як можна визначити архімедову силу (виштовхувальну силу рідини)?
Виконуємо вправи Набираючи з колодязя воду, відро легко піднімати вгору доти, поки воно у воді, і значно важче при витягуванні його з води. Як пояснити це явище? Для виконання підводних робіт водолази взувають черевики з свинцевими підошвами, а іноді ще на груди і спину чіпляють важкі свинцеві пластинки. Для чого вони це роблять? Де судно з однаковим вантажем буде більше занурюватися у воду: в морі чи на річці? Чому? Користуючись малюнком 165, визначте: вагу тіла в повітрі; вагу тіла у воді; виштовхувальну силу.
Візьміть гумовий м'яч, тенісний м'яч, корок з коркового дерева, сталеву кульку, скляний кубик. Покладіть їх у посудину з водою. Що ви будете спостерігати? Для чого призначений плавальний міхур у риб? Почистіть картоплину. її частинку покладіть у воду. Насипте у воду сіль, розмішуючи її до тих пір, поки картопля не спливе. Як пояснити це явище?