Будова, походження і різноманіття еукаріотів. Шеіна Т. В.,учитель хімії і біології Парутинської ЗОШ, Куцурубської ОТГ
Номер слайду 2
Клітина еукаріотів має складнішу будову порівняно з клітиною прокаріотів
Номер слайду 3
Виникнення еукаріотів пояснює ендосимбіотична теорія Якийсь прокаріотичний предок еукаріотів (давній архей) вступив у тісні відносини з деякою давньою альфа-протеобактерією, під час яких остання була поглинута нашим давнім предком. Тобто предок еукаріотів був хижаком і, на зразок сучасної амеби, поглинав дрібних бактерій, що його оточували.
Номер слайду 4
Згідно із сучасними уявленнями, усіх еукаріотів поділяють на п’ять супергруп
Номер слайду 5
Супергрупа SAR надзвичайно різноманітна і включає бурі та діатомові водорості, інфузорій та апікомплекси
Номер слайду 6
Супергрупа Архепластида об’єднує червоні і зелені водорості, а також рослини
Номер слайду 7
До супергрупи Екскавата відносять одноклітинні організми, що мають джгутик Хлоропласт зелених водоростей є двомембранною органелою, при цьому ззовні його оточує плазматична мембрана клітини. При поглинанні такої водорості цілком навколо неї утворюється четверта мембрана — мембрана везикули. У процесі подальшого симбіозу зовнішня мембрана везикули була втрачена, тому хлоропласти евгленових оточені трьома мембранами.
Номер слайду 8
До супергрупи Амебозої входять організми, що не мають постійної форми тіла Клітини представників супергрупи Амебозої (рис. 7.10) вирізняються доволі великими розмірами й непостійною формою тіла, у більшості з них джгутики відсутні. Статевий процес у амеб не знайдений. Зазвичай амеби є хижаками, що полюють на бактерій і дрібних одноклітинних еукаріотів, яких поглинають шляхом ендоцитозу. Незважаючи на удавану простоту будови, амеби є прогресивною групою організмів, доволі поширених у водних екосистемах.
Номер слайду 9
Тести 1. Серед наведених компонентів клітини виберіть ті, що оточені однією мембраною. А апарат Гольджі й мітохондрії Б хлоропласти і лізосоми В транспортні везикули і цитоскелет Г рибосоми і хромопласти Д ендоплазматична сітка і лізосоми 2. Виберіть правильну послідовність організмів, що були «предками» хлоропластів у бурих водоростей. А ціанобактерія → червона водорість Б альфа-протеобактерія → зелена водорість В ціанобактерія → зелена водорість Г альфа-протеобактерія → червона водорість Д ціанобактерія → діатомова водорість 3. Виберіть правильний перелік властивостей макронуклеуса інфузорій. А бере участь у біосинтезі білка, передається нащадкам під час поділу клітини, більше з двох ядер Б не бере участі в біосинтезі білка, не передається нащадкам під час поділу клітини, менше з двох ядер В бере участь у біосинтезі білка, не передається нащадкам під час поділу клітини, більше з двох ядер Г не бере участі в біосинтезі білка, передається нащадкам під час поділу клітини, менше з двох ядер Д бере участь у біосинтезі білка, не передається нащадкам під час поділу білка, менше з двох ядер
Номер слайду 10
4. Амеби можуть змінювати форму тіла через А хемогетеротрофність Б наявність лише одного ядра, на відміну від інфузорій В відсутність джгутиків Г відсутність клітинної стінки Д наявність рибосом 5. Увідповідніть супергрупи з організмами, що до них належать. 1. SAR 2. Архепластида 3. Екскавата 4. Амебозоа А ламінарія Б амеба звичайна В хламідомонада Г трипаносома Д тихохід
Номер слайду 11
Домашнє завдання. Опрацювати &7 Проект для дружної компанії cтворіть із підручних матеріалів великі й різнобарвні моделі будови клітин хламідомонади, евглени зеленої, інфузорії-туфельки, амеби, що їх буде зручно використовувати вчителеві на уроках у шостому класі.