В презентації до дня ЦО «Дії учнів під час аварії на хімічно-небезпечних підприємствах міста: на насосній станції третього підйому. Обережно, хлор!» наглядно показані природні надзвичайні ситуації та правила поведінки в надзвичайних ситуаціях техногенного характеру. Надані приклади використання хлору в побуті та промисловості, пояснені дії учнів під час аварій на хімічно-небезпечних підприємствах міста, показані засоби захисту органів дихання.
Мета Познайомити учнів з найбільш характерними для нашої місцевості надзвичайними ситуаціями, правилами поведінки в надзвичайних ситуаціях техногенного характеру. Пояснити порядок і способи оповіщення населення, дії учнів під час аварії на хімічно-небезпечних підприємствах міста, на насосній станції третього підйому; ознайомити з існуючими засобами захисту органів дихання. Розвивати увагу, вдумливість, розсудливість. Виховувати правильну поведінку в екстремальних ситуаціях.
небезпечними об’єктами в місті Краматорську є: В нашому невеликому містечку розташовано 11 хімічно небезпечних об'єктів і близько 100 просто небезпечних. Серед хімічно небезпечних об'єктів перше місце займає фільтрувальна станція з великим запасом хлору. Далі йдуть три насосні станції, дві свердловини питного водопостачання на території НКМЗ, м'ясопереробний завод, холодокомбінат
Хлор. Жовто-зелений газ, що має задушливий запах Отруйний! Хлор у 2,5 рази важчий за повітря. Легко накопичується в підвалах, тунелях, підземних переходах, де можуть ховатися люди. При виході з ємкостей димить. Добре розчиняється у воді, забруднюючи водойми, усе живе у водоймі гине. Негорючий, але підтримує горіння багатьох органічних речовин. Водень утворює із хлором суміші, що вибухають насонячному світлі. Точка кипіння -34,5°С, отже, навіть зимою хлор знаходиться в газоподібному стані. Легко зріджується. За тиску 5-7 атм. перетворюється в рідину. При аварії та розливі рідкий хлор випаровується, створюючи з водяними парами білий туман.1 кг рідкого хлору утворює 35 л газів.
Щорічне споживання хлору у світі обчислюється десятками мільйонів тонн:для відбілювання тканинпри виробництві целюлози і паперупри виготовленні різних видів каучуку (резини)для добування деяких розчинників, таких як хлороформ, хлористий метилен, тетрахлоретан. для виробництва калій хлорату (бертолетової солі), хлорного вапна та багатьох інших сполук, що містять атоми Хлору.у харчовій промисловості зареєстрований як харчова добавка E925для знезараження води на водопровідних станціях і як засіб дезінфекції.
Хлор в організмі людини. Мінімальна потреба людини в хлорі становить близько 800 мг на добу. Немовля отримує необхідну кількість хлору через молоко матері. Хлор необхідний для вироблення в шлунку соляної кислоти, яка сприяє травленню і знищенню хвороботворних бактерій. М'язова тканина людини містить 0,20-0,52 % хлору , кісткова - 0,09 %; в крові - 2,89 г / л. В організмі середньої людини (маса тіла 70 кг) 95 г хлору. . Щодня з їжею людина отримує 3-6 г хлору , що з надлишком покриває потребу в цьому елементі.
Значення хлору для рослин. Хлор, потрапляючи в ґрунт, посилює його кислотність, погіршує дію мінеральних і органічних добрив. Але він може бути корисним, наприклад, на торфовищах, де прискорює розкладання торфу та створює надлишок азоту. Хлор сильніше гнітить молоді рослини і розсаду. Постраждалі рослини мають менші розміри, гірше листя, зі слабкою кореневою системою. Така карликовість виникає через гальмування хлором надходження основних елементів живлення. Тому добрива, що містять хлор, використовують зазвичай під осінню перекопку ґрунту. З таким розрахунком, щоб за зиму він із ґрунту вивітрився. У невеликих кількостях такі добрива можна використовувати і влітку. Тільки не під чутливі до хлору культури. А особливо гостро на нього реагують огірки. У теплицях, де їх вирощують, використовують тільки без хлорні добрива. Свіжий гній теж протипоказаний в основному через підвищений вміст хлору. Полежить рік-інший - і можна буде його вносити під будь-яку культуру. Помідори до цього елемента є чутливими у два рази менше огірків. Але й для них хлористий калій краще замінювати сірчанокислим. Відомі й корисні властивості хлору. Він підвищує стійкість молодих томатів до захворювань, знижує рівень поглинання нітратів, чим зменшує їхню кількість у рослині. Хлор необхідний для утворення кисню в процесі фотосинтезу.
Перші ознаки отруєння хлором. Гіркота у роті; Різкий кашель; Підвищена сльозотеча та слиновиділення; Нудота і блювотні позиви; Запаморочення, судоми; Короткочасна затримка дихання, задуха; Якщо сталося отруєння хлором при контакті зі шкірою, то на пошкодженій ділянці виникають локальні крововиливи без порушення цілісності шкірного покриву, сильний свербіж, почервоніння. Якщо відбувається вплив газоподібного хлору у високих концентраціях, то потерпілий відчуває сильний удушення, його шкіра синіє, і смерть настає практично миттєво. Мінімально відчутна концентрація хлору в повітрі - 2 мг\м3. Дія хлору протягом 30 - 60 хвилин у межах 100 - 200 мг\м3 - небезпечна для життя, вища концентрація миттєво викликає смерть.
При аварії на хімічно небезпечному об'єкті."Увага! Говорить відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міста. Громадяни! Трапилася аварія на насосній станції із викидом в атмосферу хлору - сильнодіючої отруйної речовини. Хмара зараженого повітря поширюється у ... (такому-то) напрямку. У зону хімічного зараження потрапляють (перерахування вулиць, кварталів, районів). Жителям вулиць ... (таких-то) із приміщень не виходити. Зачинити вікна, двері, здійснити герметизацію квартир (будинків). У підвалах, нижніх поверхах не укриватися, тому що хлор важчий за повітря і затікатиме у низинні місця і підвали будинків. Жителям вулиць ... (таких-то) негайно залишити квартири, установи, підприємства за планом евакуації і виходити у райони ... (такі-то). Повідомте про це сусідам. Слухайте наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності із вказівками відділу з питань НС та цивільного захисту населення міста."
Дії після сигналу ЦОСпокійно надіти засоби захисту органів дихання, построїтися парами біля класу. Дочекавшись вчителя, спокійно, але швидко йти вниз до виходу з приміщення. Не штовхатися та не переганяти один одного. Допомагати тим дітям, які не можуть швидко йти або здіймають паніку. Коли вийшли з приміщення, построїтися за вчителем
ситуаційне завдання:1. У другій половині дня ви разом із друзями гуляли. В цей час недалеко від вас пролунало кілька потужних вибухів, через деякий час ви побачили як у повітря піднімається зеленувато-жовта хмара і рухається за повітрям вздовж вулиці. Автотранспорт почав подавати сигнал тривоги. У вас вдома лишилися бабуся і молодша сестра. Батьки на роботі.а) Визначте, що відбулося, і за зовнішніми ознаками встановіть характер хмари, що поширюється, опишіть її властивості , що спричиняють ураженню, та засоби захисту.б) Прийміть рішення щодо ситуації та опишіть ваші дії щодо неї.
Відповідь: Вибухнули ємності з хлором. Це газ зеленувато-жовтого кольору з різким задушливим запахом. В 2,5 разів важче повітря, стелиться над землею. Проникає в нижні і підвальні приміщення будинків і споруд. Пари сильно подразнюють органи дихання, очі і шкіру. Рішення: Негайно повернутися додому. Щільно закрити вікна та двері. Якщо хлор почне поникати в будинок, то необхідно (привідсутності протигазу і респіратора) надіти на обличчя пов’язку або рушник, попередньо змочені водою або 2% розчином питної соди.
Гарні новини: Краматорські підприємства поступово відмовляються від використання аміаку і хлору. Зараз керівництво міськводоканалу опрацьовує питання знезараження води не небезпечним хлором, а цілком безпечним гіпохлоритом натрію. Розглядають варіант відмови від хлору і на НМКЗ , де цю речовину використовують для очищення води , видобутої з свердловин. Що стосується аміаку , то він використовується окремими підприємствами у роботі холодильних установок. Сьогодні намітилася тенденція переходу з аміаку на безпечніший фреон.