Домедична допомога при забої. Забій. Забій (забиття) — це травма без порушення цілісності шкіри.Її можна отримати при падінні, в результаті дії ударної хвилі при вибухах снарядів, мін. Травмоване місце стає набряклим і невдовзі з’являється синець. Допомога при забої: Забезпечити пошкодженій ділянці тіла спокій;Прикласти до травмованого місця щось холодне;Обробити антисептиком місце забою, якщо на ньому є подряпини; При сильних забоях одразу звертайтеся до лікаря.
Домедична допомога при артеріальній кровотечі. Турнікет був розроблений для надання допомоги військовим (САТ − combat application tourniquet)к. Потрібно накласти турнікет вище поранення на на кінцівку. Затягувати його, поки кровотеча не зупиниться. Якщо через анатомічні особливості або через характер травми перший джгут не спрацював, треба накласти другий вище першого. Використовувати турнікет потрібно, якщо у постраждалого почалася критична (масивна) кровотеча. Цей вид кровотечі часто трапляється на кінцівках. Постраждалий може швидко втрачати кров у великій кількості.
Домедична допомога при опіках. Опік І ступеня – супроводжується пошкодженням верхнього шару шкіри. Біль і почервоніння можуть зберігатися протягом 2-3 днів, після чого починається одужання. Якщо площа ураження невелика, такі опіки не вимагають звернення до лікаря та добре піддаються лікуванню у домашніх умовах. Опік II ступеня – супроводжується появою пухирів. Симптоми можуть зберігатись до 2 тижнів. Без правильного лікування існує ризик утворень рубців та шрамів. Опік III ступеня –супроводжується частковим або повним руйнуванням всіх шарів шкіри. Опік IV ступеня – супроводжується ушкодженням шкіри, м'язів, зв'язок, сухожиль, кісткових тканин та внутрішніх органів.
Домедична допомога при опіках. ЧОГО РОБИТИ НЕ МОЖНА?Не можна прикладати до рани лід – це додатковий травмуючий фактор. Не можна обробляти рану підручними засобами: олією, сметаною, будь-якими кремами тощо. Також під забороною спиртові засоби – вони лише посилять больовий синдром. Не можна проколювати пухирі – це ще один шлях до зараження рани та додаткового травмування тканин.
Домедична допомога при опіках. ЯКЩО: Опік більший за розмір долоні. Опік знаходиться на обличчі або в області статевих органів і виражений пухирями. Опік невеликий, проте глибокий. Про це може свідчити відкрита рана. Опік супроводжується обвугленням шкіри. Потрібно викликати екстрену медичну допомогу!
Домедична допомога при втраті свідомості. Переконатись у відсутності небезпеки. Потрібно запитати у людини голосно “Чи потрібна якась допомога?” Визначіть наявність дихання;Оцінити наявність пульсу (на руці або в ділянці шиї);Та викликати екстрену медичну допомогу103 Частота серцевих скорочень 60-90 уд/хв
Серцево-легенева реанімація. Відповідно до Порядку надання домедичної допомоги дорослим при раптовій зупинці кровообігу: Переконатися у відсутності небезпеки. Якщо постраждалий у свідомості, з’ясувати деталі подзвонити за номером 103, передати інформацію диспетчеру швидкої допомоги та почати надання домедичної допомоги до приїзду швидкої. Якщо постраждалий не реагує, треба переконатись у тому, щоб були вільні дихальні шляхи (в разі потреби перекинути людину на спину та оглянути, чи нічого не заважає диханню).
Серцево-легенева реанімація. Якщо дихання немає, розпочати серцево-легеневу реанімацію: виконати 30 натискань на грудну клітину глибиною не менше 5 см (не більше 6 см), з частотою 100 натискань (не більше 120) за хвилину; за наявності мішка-Амбу виконати 2 вдихи. поперемінно повторювати попередні два пункти до приїзду швидкої. Змінювати особу, що проводить натиснення на грудну клітину, кожні 2 хвилини.
Серцево-легенева реанімація. Важливо тримати руки у правильному положенні, саме у замку, інакше вони можуть ковзати, через що серцево-легенева реанімація буде неефективною виконується 30 натискань на грудну клітину глибиною не менше 5 см (не більше 6 см), з частотою 100 натискань (не більше 120) за хвилину; за наявності мішка-Амбу виконується 2 вдихи.
Ударна хвиля. Висока температура, полум’я. Осколки вибухового пристрою. Травми, забої під час падіння. Баротравма (травма від надлишкового тиску)Токсична дія газоподібних речовин під час вибуху. Акустична травма (спричинена впливом шумуз високим рівнем децибел)Фактори ураження при мінно-вибухових пораненнях
1. Переконатися, що немає небезпеки на місці події.2. Якнайшвидше викликати екстрену медичну допомогу за телефоном «103»3. Оглянути потерпілого. Звернути увагу на наявність кровотечі. Зупинити її за наявності.4. Оцінити і забезпечити прохідність дихальних шляхів.5. Вкрити потерпілого ковдрою або термопокривалом для уникнення переохолодження. Як надати домедичну допомогу при мінно-вибухових пораненнях
1. Промити рану проточною водою, щоб прибрати бруд. Можна скористатися перекисом водню.2. Обробити поранення антисептиком на водній основі. Гарним варіантом буде хлоргексидин.3. Закрити рану, щоб захистити її від впливу зовнішніх чинників: наклеїти пластир, накласти бинт. 4. Зателефонувати 103 або звернутися до лікаря. Домедична допомога постраждалому з дрібним осколковими пораненням: