Презентація до твору Т.Шевченка "Катерина"

Про матеріал

Презентація до уроку з української літератури у 9 класі до твору Т.Шевченка «Катерина». Велика кількість додаткового матеріалу розширить кругозір, сприятиме розвитку мотивації ваших учнів до навчання. Матеріал підійде й для самопідготовки з літератури.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Поема “Катерина”

Номер слайду 2

Поема «Катерина» — перший твір, у якому поет звернувся до теми жінки-покритки і ширше – жінки-матері. Ця тема стала наскрізною в подальшій поетичній і прозовій творчості Т. Шевченка («Слепая», «Відьма», «Наймичка»).

Номер слайду 3

Рік створення: 1838. Збірка: «Кобзар» (1840).

Номер слайду 4

За спогадами І. М. Сошенка (записаними М. К. Чалим), Шевченко працював над поемою під час їхнього спільного проживання з 24 листопада 1838 р. до 18 лютого 1839 р. на Васильєвському острові у Петербурзі (будинок № 47 на четвертій лінії): Шевченко «то співає, то пише собі щось та все до мене пристає: „А послухай, Соха, чи воно так до ладу буде?“ Та й почне читать свою „Катерину“.

Номер слайду 5

Присвята: «Василію Андреевичу Жуковскому на память 22 апреля 1838 года».

Номер слайду 6

Поема написана незабаром після викупу Т. Шевченка з кріпацтва. На допиті в ІІІ відділі поет сказав: "Первое мое стихотворение под названием "Катерина" посвящено Жуковскому, которое возбудило энтузиазм в малороссиянах, и я стал продолжать писать стихи, не оставляя живописи".

Номер слайду 7

Рід: лірика (ліро-епос). Жанр:  ліро-епічна соціально-побутова поема.

Номер слайду 8

Напрям:  романтизм (сильні почуття, винятковість жінки, трагізм її долі) із елементами реалізму (соціальна нерівність, типова жінка).

Номер слайду 9

Тема: доля жінки-покритки в умовах занепаду традиційної (патріархальної, народної) моралі й формування нового (імперського) суспільства, засновками якого є далекі від моралі принципи й норми.

Номер слайду 10

Ідея: гнівний осуд панської розбещеності, захист знедолених, співчуття жінці-матері; засудження аморальності панівного класу, представникам якого байдужа доля простих людей.

Номер слайду 11

У творі одна сюжетна лінія, що час від часу переривається авторськими відступами різного характеру: філософськими, дидактичними, автобіографічними. Назвали «байроновою поемою» за раптовий початок і кінець.

Номер слайду 12

Проблематика:любов і страждання;батьки і діти;моральні закони тогочасного суспільства, їх порушення;честь і безвідповідальність;крах ілюзій

Номер слайду 13

Композиція: твір має 5 розділів, кожен із яких відзначається композиційною завершеністю.

Номер слайду 14

Композиціявступ-звернення до дівчат-селяноклюбовний епізод і народження нешлюбного синавигнання зганьбленої з домупоневіряння Катерини на чужинізустріч із спокусником-офіцером і самогубство героїні

Номер слайду 15

Особливістю сюжету поеми є підбір надзвичайно гострих драматичних ситуацій, завдяки чому стисло і водночас глибоко розкриваються характери персонажів. Сюжет

Номер слайду 16

Пролог – звернення ліричного героя до дівчат, щоб не кохалися з москалями — злими людьми.

Номер слайду 17

Експозиція – розповідь про непослух Катерини

Номер слайду 18

Зав’язка – Катерина, не зважаючи на поради батьків, таємно зустрічається з Іваном-москалем.

Номер слайду 19

Розвиток дії – Іван вирушає в похід, обіцяє повернутися — Катерина вагітна, народжує — батьки змушені її вигнати, бо вона порушила норми моралі — Катерина, голодна, холодна, зневажена людьми, іде на північ, зустрічає москалів, які сміються з неї — зима, Катерина знаходить прихисток у хаті лісничих-карбівничих — зранку чує, що проходять повз москалі.

Номер слайду 20

Кульмінація – зустріч Катерини з Іваном-москалем, який від неї відвертається.

Номер слайду 21

Розв’язка – Катерина залишає малого сина на поталу й кидається в ополонку.

Номер слайду 22

Епілог - випадкова зустріч сліпого кобзаря й сироти Івася (син Катерини) з батьком-москалем, який відвертається, упізнавши в малому себе.

Номер слайду 23

Система віршування: поєднання силабіки й силабо-тоніки, так званий «шевченківський вірш», коли в одному творі змінюються розміри, ритми, довжина рядків та ін. Строфа: нестрофічна будова. Римування: непослідовне.

Номер слайду 24

Отаке-то на сім світі Роблять людям люде! Того в'яжуть, того ріжуть, Той сам себе губить... А за віщо? Святий знає. Світ, бачся, широкий, Та нема де прихилитись В світі одиноким. Тому доля запродала Од краю до краю, А другому оставила Те, де заховають. Де ж ті люде, де ж ті добрі, Що серце збиралось З ними жити, їх любити? Пропали, пропали!Велику роль у “Катерині” відіграють ліричні відступи,завдяки яким громадянська схвильованість поета мимоволі передається читачам. Катерино, серце моє! Лишенько з тобою! Де ти в світі подінешся З малим сиротою? Хто спитає, привітає Без милого в світі? Батько, мати – чужі люде, Тяжко з ними жити!

Номер слайду 25

Номер слайду 26

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
4.5
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
 1. Отрошок Ольга Анатоліївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Савченко Оксана
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  4.0
pptx
Додано
22 лютого 2018
Переглядів
3507
Оцінка розробки
4.9 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку