Мета усного журналу «Молодь та наркотики»: ознайомитись з історією виникнення та поширення наркоманії, класифікацією наркотиків та їхньою дією на організм людини ; розглянути етапи формування наркотичної залежності та наслідки наркоманії; навчитися вирішувати ситуаційні задачі.
Наркотики – від грецької “наркотикос”, тобто ті, які призводять до завмирання… Героїн – синтетичний засіб, похідний від одного із алкалоїдів морфіну… Марихуана була відома південно-американським індіанцям ще 35 століть тому… Гашиш – смолиста речовина, яка виділяється жіночим суцвіттям коноплі… Наркотик ЛСД, повністю порушує психіку людини, був відкритий в 1943 році в Англії…
Листя південно-американської коки є сировиною для приготування всесвітньо відомого тонізуючого напою кока-коли… В 1862 році німецькі хіміки виділили з листя коки алкалоїд, який назвали кокаїном… В 1983 році з Багамських островів США був завезений “ крек ” – неочищений кокаїн… Доза “ крека ” коштує від 5 до 20 доларів… Щоб виготовити 1 кг кокаїну, треба 1 т листя коки,сульфатна кислота, аміак, HCl, бензин, ацетон, ефір…
І ст. Історія виникнення та поширення наркоманії Початок розвитку людства – первісні люди вдихали СО, що утворюється під час горіння… В V тис. до н.е. у Персії вживали перший наркотик – сік з маку… Індія – перша країна, яка експортувала пахощі та наркотичні речовини… В Афганістані із 1957 року було заборонено розведення опійного маку, споживання і торгівлю ним… У колоніальних країнах Африки (незалежний Єгипет) налічувалося близько 200 тис. опіоманів
У давньому Єгипті використовували різноманітні наркотичні препарати, багато з яких не розпізнані й досі… У давньому Римі було визначено близько 400 видів рослин із наркотичними властивостями… У Китаї в VІ ст. н.е. став відомий мак… Іран та Індія до офіційної заборони вирощування опійного маку були найбільшими у світі виробниками цього наркотику… Туреччина на сьогоднішній день є одним з головних виробників опію у світі…
У Франції класичні наркомани часто належали до артистичних та літературних кіл… Німеччина, Італія та Австрія теж зацікавилися опієм, це було зв'язане з патологічними особливостями та характером наркомана… В Україні коноплі розводили ще у ІІ тис. до н.е. спочатку на Приазов'ї і Придонні, а пізніше – на берегах Дніпра і його притоках… У США вживання опіатів набуло особливо широкого розповсюдження – наркотики завозилися до країни численними емігрантами з регіонів…
Опіум Це психоактивна речовина, яка має найдовшу історію. Опіум – це молочний сік, який отримують із надрізаних головок опіумного маку. Найбільш частими ускладненнями хронічного зловживання опіумом є: опіумна гарячка; вірусне запалення печінки; гнійні інфекції шкіри та тканин, запалення та затвердіння вен.
Марихуана Це наркотик рослинного походження. Її готують із висушеного листя та суцвіть індійської коноплі. Після вживання спочатку відчувають короткочасний страх та неприємну напругу, яка швидко змінюється гарним настроєм та ейфорією, нападами неконтрольованого сміху та підвищеною потребою в спілкуванні.
Морфін Найбільш відомий алкалоїд опіуму, виділений у 1805 році. Це білий кристалічний порошок, який не має запаху, його легко розпізнати за терпким смаком. Симптоми вживання морфіну: важкі запори, які чергуються з проносом; шрами та гнійні запалення від недотримання правил стерильності при ін'єкціях; звужені зіниці і головний симптом – розвиток абстинентного синдрому при раптовому припиненні прийому морфіну.
ЛСД – 25 Діетиламід лізергінової кислоти – найбільш відомий, вивчений і водночас найбільш вживаний наркотик. У людини виникає почуття очікування чогось надзвичайного. Потім починають проявлятися симптоми збудження нервової системи, виникає почуття необґрунтованого страху, тіло починає тремтіти, людину нудить.
Ознаки вживання наркотичних речовин: безпідставне зникання з дому на досить тривалий час; пропускати заняття в школі, зниження успішності в навчанні; різкі зміни у поведінці, що не були властивими раніше(необґрунтована агресивність, злобність, замкнутість, зміна кола друзів, неохайність);
часті звернення до аптеки; брехливість, відчуженість; виникнення боргів; зникання цінних речей та грошей із дому, крадіжки; втрата зацікавленості до навчання, праці, захоплень, перегляду телепередач; зникнення з дому таких хімічних речовин, як оцет, питна сода, перманганат калію, йод, ацетон та інші розчинники;
поява у підлітка флаконів із невідомими рідинами, а також пакетів із рослинною сировиною; знаходження у підлітка шприців, голок, гумових джгутів, закопчених ложок, таблеток, наркотичних речовин; поява в лексиконі підлітків нових жаргонних слів: баян, машина - шприц, колеса – таблетки; драп, план, дур, ширка, мулька – назви наркотичних речовин
наявність у підлітків слідів від ін'єкцій у будь – яких частинах тіла; розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон, сон вдень, важке пробудження та засипання, тяжкий сон); розлади апетиту (різке підвищення апетиту його відсутність, прийом значної кількості солодощів, поява надзвичайної спраги); коливання розміру зіниць (різко розширені або звужені до булавкової головки) та кольору шкіри (різко бліда, сірувата)
Vст. Вітчизняна наркостатистика Кількість наркоманів в Україні становить від 500 тис. до 1 млн. – це 2 – 3% від загальної кількості населення (!) Кожен 30-ий громадянин України є наркоманом Із початку 90-х років число наркозалежних українців щорічно збільшується на 10 – 12% Дорослих наркоманів – 27% підлітків – 60% дітей (11 – 14р.) – 13% 1,7% наркоманів – учні середніх навчальних закладів 1,9% - студенти 20% - працюючі, решта – непрацюючі, асоціальні елементи
Як сказати “ НІ “ Інтонація, голос: не вагайся, говори твердо і впевнено; Погляд: дивись в очі співрозмовнику; Міміка: упевнись, що вираз твого обличчя відповідає тому, що ти говориш; Дистанція: стій на відстані приблизно 1м. Якщо хочеш відмовити й піти, стань далі. Якщо відмовляєш тому, з ким теплі стосунки, стань ближче.