Про матеріал
Ширяївський ліцей Ширяївської селищної ради
Одеської області
Методична розробка уроку на тему:
«ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА СВІТУ ТА УКРАЇНИ.»
9 клас
Методична розробка учителя географії Вищої кваліфікаційної категорії, «Старшого вчителя»
Ореховської Нелі Петрівни
ШИРЯЄВЕ - 2022
Тема: Електроенергетика світу та України.
Дата:23.11.2022року
Мета: ознайомитися з електроенергетикою світу та України, дізнатися про найбільші країни-виробники та країни –споживачі електроенергії; знати та показувати на карті найбільші електростанції світу та України; оцінити перспективи розвитку відновлювальних джерел енергії; оцінити сучасний стан електроенергетики України в умовах війни.
Розвивати критичне мислення, уміння порівнювати, аналізувати та робити висновки; розвивати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: підручники, атласи, політична карта світу, карта електроенергетики України, презентація, ТЗН.
Опорні поняття: електроенергетика, паливно-енергетичний баланс, ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, АЕС, ВЕС, СЕС, ЛЕП.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Що таке електроенергетика?
- Яке її значення для господарства?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Які ви знаєте типи електростанцій?
- Які є чинники їх розміщення?
- Які підприємства електроенергетики ви знаєте?
ІV. Мотивація пізнавальної та навчальної діяльності.
Мета уроку.
- Що на вашу думку впливає на рівень розвитку електроенергетики певної країни?
V. Вивчення нового матеріалу (слайд 1)
- Особливості сучасного розвитку електроенергетики ( слайд 2 )
- Найбільші країни-виробники та країни-споживачі електроенергії(слайд 2)
- Структура виробництва електроенергії в різних країнах світу:
ТЕС, АЕС, ГЕС та відновлювальні джерела енергії (слайд 2-6 )
- Електроенергетика України , її структура ( слайд 7-12 )
Слово вчителя: електроенергетика України представлена різними типами електростанцій (ТЕС, ТЕЦ, АЕС, ГЕС, ВЕС, СЕС) пов’язаних між собою ЛЕП різної напруги: 800,750,330,110,35,10, 5,3 тис Вт та генеруючими підстанціями (працюють на пониження та підвищення сили струму, щоб при транспортуванні не було втрат електроенергії). Довжина ЛЕП 800 тис. км. Електромережа країни приєднана до Європейської енергомережі.
- Практична робота № 5.1.Позначити на контурній карті найбільші електростанції України та визначити чинники їх розміщення.( слайд 7)
1. Підписуємо назви простим олівцем, друкованим шрифтом, використовуючи умовні позначення.
2. Визначаємо типи електростанцій , які є в Україні.
3. Вказати чинники розміщення різних типів електростанцій .
4. Висновок: які типи електростанцій переважають в Україні, чинники їх розміщення позитивні і негативні риси різних типів електростанцій .
Слово вчителя: звертаємо увагу, що виробництво електроенергії на різних типах електростанцій негативно впливає на навколишнє середовище. ТЕС забруднюють повітря викидами сполук СО2, АЄС - радіаційне забруднення, ГЕС затоплення територій, теплове забруднення води. Тому. Важливо. розвивати відновлювальні джерела енергії. Сонячну, вітрову енергетику (слайд 12-13 )
Слово вчителя: всі ми переживаємо зараз дуже важкі часи. Ворог не може перемогти наших Захисників на полі бою. Тому вдається до підлих вчинків, порушуючи всі цивілізовані правила та закони ведення війни – руйнує нашу енергетичну інфраструктуру. Ми вистоїмо, переможемо!(слайд 14-15)
VІ. Підведення підсумків.
- Електроенергетика – найважливіша галузь сучасного господарства.
- Потрібно розвивати відновлювальні джерела енергії.
Рефлексія:
- Що нового ви дізналися?
- Що вас найбільше вразило?
- Чи потрібні нам ці знання
Д/З вивчити параграф 22, закінчити пр.р.№5.1.