Про матеріал
Форми організації, технології освіти і просвіти батьків, членів родин: традиції та інновації. Загальна характеристика форм організації освіти і просвіти батьків, членів родин
Сім’я є найважливішим середовищем формування особистості і найголовнішим інститутом виховання. Саме сім'я з раннього дитинства покликана закласти в дитині моральні цінності, орієнтири на побудову розумного способу життя.
Зміст взаємодії навчального закладу з батьками та членами родин включає три основних напрямки:
• психолого-педагогічна освіта батьків та членів родин;
• залучення батьків та членів родин до навчально-виховного процесу;
• участь сімей учнів в управлінні навчально-виховним процесом в школі.
Для організації освіти та просвіти батьків, членів родин необхідно передбачити три блока: діагностувальний, варіативний та блок самоосвіти.
Діагностувальний блок необхідний для створення батькам, членам родин умов для вивчення самих себе, своїх родин, своїх стосунків з близькими, своїх психолого-педагогічних знань. Результатом роботи у межах цього блоку є формування у батьків, членів родин потреби в отриманні педагогічних знань.
Варіативний блок створює умови для освіти та просвіти батьків, членів родин відповідно до їх потреб та інтересів. У цьому блоці стрижневим є вибір змісту освітніх програм самими батьками та членами родин. Результатом роботи у межах цього блоку є отримання батьками, членами родин основ педагогічних знань.
Блок самоосвіти передбачає підвищення рівня батьківської культури.
Визначається він самостійно. Результатом роботи цього блоку є творчий розвиток особистості самих батьків, членів родин, творче ставлення до навчально-виховного процесу в цілому, обмін сласними знаннями та досвідом з іншими батьками.
Освіту та просвіту батьків, членів родин у закладі загальної середньої освіти
можна організувати за допомогою
наступних форм роботи:
• батьківські університети;
• конференції;
• індивідуальні та тематичні консультації;
• батьківські збори;
• тренінги.
Залучити батьків та членів у навчально-виховний процес можна за допомогою наступних форм діяльності: дні творчості дітей та їх батьків; відкриті уроки та позакласні заходи; допомога в організації та проведенні позакласних справ і зміцнення матеріально-технічної бази школи та класу; батьківське суспільне патрулювання; шефська допомога.
Цілеспрямована робота з батьками вимагає комплексності, систематичності, врахування індивідуальних особливостей, що робить навчання батьків в умовах неформальної освіти ефективним і сприяє створенню сприятливого середовища для усвідомлення у суспільстві значущості сімейних цінностей, гармонійних стосунків і відповідальності за виховання дітей в сім’ї; вдосконаленню психолого-педагогічної компетентності батьків, що позитивно впливатиме на навчання, виховання та соціальну адаптацію дітей.