Географічне положення Італія — держава на півдні Європи, в Середземномор'ї. Займає Апеннінський півострів, Паданську рівнину, південні схили Альп,острови Сицилія, Сардинія тощо. На суходолі Італія межує з Францією на північному заході, зі Швейцарією й Австрією на півночі та Словенією на північному сході.
Номер слайду 4
Історія Історія Італії починається близько 500 р. до н. е., коли були закладені основи Римської Імперії. У 1861 р. король Сардинії Віктор Еммануеле ІІ проголосив державотворення. До 1870 р. Італія знаходилася вже практично в сучасних кордонах, а в липні 1871 р. Рим став столицею Об'єднаної Італії. У червні 1946 р. Італія була проголошена Республікою.
Номер слайду 5
Герб Італії Прапор Італії Офіційна мова – італійська. Релігія – католицизм. Грошова одиниця – євро.
Номер слайду 6
Рим – столиця Італії Рим — одне з найстаріших міст світу, столиця Стародавнього Риму. Тому, Рим часто називають «вічним містом».21 квітня-день народження Риму
Номер слайду 7
Речі без яких італійці не можуть жити Церква Футбол- друга релігія Солодощі Піцца Макарони
Номер слайду 8
Найбільші міста Мілан
Номер слайду 9
Неаполь
Номер слайду 10
Турін
Номер слайду 11
Палермо
Номер слайду 12
Футбольні клуби Ювентус Мілан Рома Інтер
Номер слайду 13
Культура
Номер слайду 14
Римський Форум
Номер слайду 15
Колізей
Номер слайду 16
Кафедральний собор у Сієні
Номер слайду 17
Венеція
Номер слайду 18
мода .
Номер слайду 19
Законодавці моди
Номер слайду 20
Кухня-для італійців їжа це свято життя В Італії панує культ макаронів. Невипадково, манірні європейці називають галасливих італійців ”макаронниками”. Інша споконвічно італійська страва – піца.
Номер слайду 21
Історія виникнення макаронів Говорячи про італійську кухню не можна не згадати про чудові макарони. Історики стверджують, що макарони привіз із собою з Китаю Марко Поло, як сувенір. Це були тонкі трубочки з тіста: правда, китайці робили їх з рисового борошна
Номер слайду 22
вина Кава Капуччино" (або капюшон ченця) - це уранішня кава, після 12 години його пити не прийнято, "еспрессо" ж п'ють цілу добу. Причому варять його не тільки в спеціальних апаратах, але і в особливих кавоварках.До кави, що завершує трапезу, подають один з коханих італійцями фруктових лікерів "лімончеллу".
Номер слайду 23
десерти Для ласунів всіх віків і мастей італійські кухарі готують десерт - ні з чим не порівнянне повітря, приготований на основі сиру "маскарпоне" торт "Тірамісу", що в перекладі означає "підніми мене вгору".