1/3 Китаю → перспективна на нафту і газ → пн Великої Китайської рівнини, на пн, сх та пн - зх. Перспективний на нафту шельф китайських морів. Нафта→ Пн-Сх басейн+ ПН ЗХ. Газові→ ПД ЗХ у провінції Сичуань. Китай надзвичайно багатий на мінеральні ресурси →вугілля → майже 20 % світових → по всій країні, найбільші вугільні басейни → ПН, ПН ЗХ і ПН СХ (Пн-Сх басейн) чохол давньої платформи Значні поклади урану→ зх та пд.
Особливо багаті родовища руд поліметалів, марганцю, олова, сурми, вольфраму, ртуті у провінціях Пд та Пд-Зх Китаю Руди для кольорової металургії→ пояс низьких гір на ПД СХ та ПД країни → 80% світових вольфрамових→ 60% олов'яних руд + ртутні, мідні, поліметалічні, алюмінієві руди. → 37% світових руд рідкісноземельних металів: молібдену, ванадію, сурми. Великі запаси залізної руди → на пн сх, Пн та пд. щити давньої Китайської платформи→ для ЧМ: марганцеві руди.
2) Площа с/г угідь → більше ½ території країни. Орні землі → 16 % земельного фонду → в окремих районах → два-три врожаї на рік → посівна площа Китаю → набагато більша, ніж площа ріллі. Основна частина орних земель → сх райони країни. Сх Китай→ бурі лісові і підзолисті на ПН СХ, → червоно- та жовтоземи на ПД СХ.
У Китаї нарахували близько 100 видів тварин, які не трапляються більше ніде. Найвідоміші з них - це Ірбіс і Панда. Якщо в якому-небудь звіринці в світі у панди народжується дитинча, власники зоопарку зобов’язані переслати його в Китай. Китай з кожним роком втрачає понад 1 000 км² корисної території через розширення пустель, якими і так зайнята майже 1/3 країни. Тому з 1970 р. працює проект «Зелена китайська стіна», зміст полягає в тому, щоб вибудувати на шляху пустелі масові загородження з дерев і чагарників.
1) кількість населення країни = 1,4 млрд осіб → п’ятий житель Землі.(+) наявність велетенських трудових ресурсів, (-) перешкода для підвищення прибутків населення→ продовольча та житлова проблеми, працевлаштування. Китай→ величезний внутрішній споживчий ринок. Інвестування в китайську економіку→ стратегія іноземних підприємств→ доступ на китайський ринок. + пільговий інвестиційний режим→ в Китай (400 з 500 найбільших) ТНК світу.ІV)Населення :
2)тип відтворення= зниження коефіцієнтів народжуваності та смертності → ПП 4 % за рік → щороку + 5 млн осіб.→ пізніше брати шлюб: чоловіки - 26 років, жінки - у 24 роки. → потреба в додаткових робочих руках на селі, → виховання в родині дитини-одинака. → офіційних обмежень на кількість дітей немає. Однак державні дотації→ лише на перших двох дітей. Внутрішні міграції→ економічні причини→ із сіл до міст, → з освоєних східних районів→ до малозаселених пн-зх. Зовнішні міграції→ у XIX - XX ст. → найбільше у Пд-Сх Азії, зх узбережжі США та Канади. Сальдо міграцій→ від'ємне.
міграційні потоки робочої сили → із густозаселених районів Китайської рівнини → у провінції Пн, Пн-Сх, Пн-Зх й Пд-Зх Китаю → асиміляція некитайських народів. 3) середня густота населення = 144,8 осіб /км2. Сх → 20% території → 65 % населення країни. 1/2 → у приморських районах. велика густота у приморських провінціях — понад 300 осіб/км2. Зх та пн-зх райони→ 1–4 особи/км2. → «білі плями». Ко Сх → 40% площі → 97% всього населення
5) рівень урбанізації = 59%. Найбільші міста → Шанхай ( 27 млн осіб), Чунцін (понад 15 млн), Пекін (20 млн), Тяньцзінь (13 млн), Гуанчжоу (15млн). Сянган 7 млн осіб, Шеньчжень. міст→ 1600, міст-мільйонерів 123→17 міст-мультимільйонерів. Чунцін (30,2 млн осіб)→ реально з передмістями→ 7,5 млн осіб. Світові міста: Гонконг/Сянган, Шанхай, Пекін, Гуанчжоу, Шеньчжень.
Трудові ресурси Китаю → зростаючий професійно-освітній рівень→ власна система освіти, уряд сприяє навчанню китайських студентів за кордоном, особливо в США та Японії. →надлишок робочої сили→ низький рівень заробітної плати→ необмежений резерв дешевої робочої сили. → маса людей перемістилася із с/г→ промисловість, будівництво та сферу послуг: → в 8,5 раза збільшилася кількість працюючих у місті і тільки в 2,7 раза - на селі. 6) зайнятість населення ( у % ): сфера послуг 42,4%, промисловість – 29,3 %, с/г – 28,3 %.