Презентація М.Стельмах "Гуси-лебеді летять"

Про матеріал
Презентація є доповненням до уроку за твором М.Стельмаха "Гуси-лебеді летять",що допомагає учням краще засвоїти матеріал
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Михайло СТЕЛЬМАХ «Гуси-лебеді летять»Підготувала вчитель української мови та літератури Козловська Г. А.

Номер слайду 2

Мета уроку:_ ознайомити школярів з життєвим і творчим шляхом М. Стель­маха. Опрацювати ідейний зміст І та II розділів змісту повісті; з’ясувати символічний образ гусей-лебедів; акцентувати увагу на ролі оточення, що формувало особистість Михайлика; _розвивати асоціативне мислення, естетичні смаки учнів, увагу, спостережливість, грамотно висловлювати свої думки уміння творчо мислити; _виховувати в учнів почуття любові до рідної землі,своєї сім’ї,родини.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять»А лебеді летять….над моїм дитинством ,над моїм життям…М. Стельмах

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Теорія літератури. Повість – прозовий розповідний твір, за обсягом більший від оповідання, у якому розповідається про одну або кілька подій одного чи кількох головних героїв протягом досить тривалого часу. Автобіографія (від гр. autos — сам, bios — життя, grapho — пишу) — опис автором свого особистого життя. Автобіографічним – називають твір, головним героєм якого є сам автор. Дилогія – два самостійних твори, пов’язані задумом, сюжетом персонажами.

Номер слайду 9

Символ-це умовне позначення якого-небудь предмета, поняття, явища; художній образ, що умовно відтворює якусь думку, ідею, почуття. Лебеді-птахи, що відлітають у теплі краї, але завжди повертаються на рідну землю. Це спогад дитинства, рідного краю, а їх білизна-це чистота дитинства і дитячої душі - світлої, ясної

Номер слайду 10

Тема: зображення Михайлика, який прагнув отримати книгу для читання, навіть якщо для цього необхідно було потайки взяти у матері гарбузового насіння.Ідея: возвеличення любові до читання, до людини, яка потребує підтримки, допомоги ( жебраки); засудження жадності, підступності. Основна думка: лише той вартий поваги серед людей, хто розуміє їх і допомагає їм.

Номер слайду 11

Позитивні негативніМихайлик, мати й батько, дід і баба улесливий кар’єрист Юхрим Бабенкопопова наймичка Мар’янадівчина Люба „скупий рицар” дядько Володимиркобзар Левкомайстер на всі руки дід Дем’ян дядько Сергій з його „темною душею”- Герої твору, їх розподіл

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Бесіда за питаннями „Чи уважний ти слухач?”* Як письменник описує рідну місцевість?* Які зміни будуть відбуватися у природі з приходом весни?* В чому ж призначення сонця на землі, на думку діда Дем’яна?* За що мати частенько сварилася на Михайлика?* Як діти раділи приходу зими?* Якого покарання і за що зазнав Михайлик від мами?*Для чого бабуся повела Михайлика до церкви?* Чим титар відрізнявся від багатьох інших жителів села?* Що побачив Михайлик у церкві на картині грізного Страшного суду?* Як мати Михайлика висловлювалася про листа, якого було отримано від чоловіка?* Чим займалися мешканці села, у якому жив Михайлик?* Як дядько Микола пережив голодний 1933рік?* Чому люди говорили, що дядько Микола знайшов перо жар-птиці?* Яким чином дядько Микола характеризує свій соціальний стан?* Про що батько написав листа?* Чому Михайликові хотілося, щоб батько швидше повернувся додому?Через що Михайлик водночас любив ліс і побоювався його?

Номер слайду 15

Відгадай ,про кого цитата«З двору наполохано виходить у рам’ї, у розтоптаному взутті глибокоока, ще молода жінка, її погляд шукає землі, а розгонисті брови летять угору. …Жінка зупиняється… потрісканими пальцями поправляє хустинку, а в її чорних очах закипають темні сльози…» «Треба десь зробити січкарню, драча, крупорушку чи керата,— співаючи зробить, дайте тільки заліза, дерева і ввечері добру чарку монопольки. А хочете вітряка, то й вітряка вибудує під самі хмари…»   «…Коли треба щось робити, охоче допомагаю дідусеві, пасу нашу вредюгу коняку, рубаю дрова, залюбки гострю сапи, люблю з мамою щось садити або розстеляти по весняній воді і зіллю полотно, без охоти, а все-таки потроху цюкаю сапкою на городі і не вважаю себе ледащом».  «В її устах і душі «насіння» було святим словом. І хоч не раз вона нарікала на свою мужицьку долю з її вічними супутниками-нестатками й злиднями, проте нічого так не любила, як землю».

Номер слайду 16

Незакінчене речення1. Отже, «Гуси-лебеді летять» – це твір про … 2. Автобіографічний твір- це твір про…3. Головний символ твору- це 4. Твір складається з … частин5. Твір за жанром…6. Кульмінацією твору є…7. Твір закінчується…

Номер слайду 17

Рефлексія. Я зрозумів…Я вивчив…Я запам’ятав…Я відчув…Я зробив висновок…

Номер слайду 18

Домашнє завдання( на вибір)Виписати із твору найкращі для вас пейзажі або скласти асоціативний кущ до словосполучення дитинство Михайлика

pptx
Додано
4 січня 2022
Переглядів
577
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку