Презентація рекомендується для використання під час вивчення польських назв місяців року. Вона містить польські назви місяців, їх переклад на українську мову, а також стислу інформацію про значення та історію появи.
Багато польських джерел вказують на те, що назва першого місяця року «styczeń» походить від слова «stykać się» (стикатися, збігатися), оскільки наприкінці грудня старий рік зустрічається з новим.
Номер слайду 4
luty – лютий
Номер слайду 5
Лютий – це місяць лютих морозів, вітрів і заметів. Саме тому у білорусів, поляків та українців останній місяць зими зветься лютим.
Номер слайду 6
marzec – березень
Номер слайду 7
Назва третього місяця року має латинське коріння. Як і в багатьох європейських мовах, вона походить від латинської назви Martius (на честь римського бога війни Марса).
Номер слайду 8
kwiecień – квітень
Номер слайду 9
Саме в цей період все навколо починає квітнути. Від цього й пішла назва kwiecień. Місяць носить її ще з XVI століття.
Номер слайду 10
maj – травень
Номер слайду 11
Так само, як і у березня, назва останнього місяця весни має латинське походження. Утворена вона від імені давньоримської богині весни Майї. В польській мові існує навіть термін «maić», що означає прикрашати щось, оздоблювати квітами, листями і т.д.
Номер слайду 12
czerwiec – червень
Номер слайду 13
Польська назва місяця походить від слова «czerw» (личинка, черв’як). Саме в червні розвиваються лялечки кошенілі чи червеця, з яких наші предки видобували червону фарбу.
Номер слайду 14
lipiec – липень
Номер слайду 15
Липень – період рясного цвітіння липи. Саме тому другий місяць літа зветься «lipcem». Раніше також вживалася форма «lipień».
Номер слайду 16
sierpień – серпень
Номер слайду 17
Серпень – період жнив (збору урожаю), а назва місяця утворена від слова «sierp» (серп).
Номер слайду 18
wrzesień – вересень
Номер слайду 19
Названий на честь квітів вересу (пол. wrzos), які цвітуть саме в цей період. Раніше поляки перший місяць осені називали «pajęcznikiem» через нитки павутини «бабиного літа».
Номер слайду 20
październik – жовтень
Номер слайду 21
Назва «październik» походить від слова «paździerze» (костриці) – здерев’янілі частини стебел прядильних рослин, отримувані під час первинної обробки. Саме цього місяця люди м’яли і тіпали льон та коноплі – від волокон відділяли кострицю, з якої виготовляли одяг, мішки та мотуззя.
Номер слайду 22
listopad – листопад
Номер слайду 23
Так само, як і в українській мові, назва цього місяця утворена з двох слів: «liście» (листя) і «padać» (падати). Саме в цей період року з дерев опадають листочки.
Номер слайду 24
grudzień – грудень
Номер слайду 25
Назва останнього місяця року, так само як і в українській мові, походить від слова «gruda» (груддя). Після осінніх дощів під впливом морозу земля на розтоптаних дорогах перетворювалась в замерзлі грудки.