13 травня о 18:00Вебінар: Як навчати майбутніх програмістів: практичні кейси для уроків інформатики

Презентація на тему: "Органи виділення тварин."

Про матеріал
Презентація на тему: "Органи виділення тварин." Мета: Ознайомити учнів з органами виділення тварин та роль еволюції в ускладенні системи виділення. 10 клас профіль К.Задорожний
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Органи виділення тварин

Номер слайду 2

Екскреція та екскрети. Екскреція-це виведення з організму кінцевих продуктів обміну речовин. Екскрети-це кінцеві продукти обміну речовин у живих організмах, які більше не беруть участі у життєвих процесах.

Номер слайду 3

Основні продукти екскреції у тварин:1. Вуглекислий газ, що утворюється в процесі клітинного дихання;2. Нітрогенвмісні продукти розпаду білків і нуклеїнових кислот — амоніак, сечовина і сечова кислота;3. Жовчні пігменти, які утворюються під час руйнування гема в печінці.

Номер слайду 4

Виділення продуктів метаболізму клітиною. Переміщення речовин із клітини в зовнішнє середовище відбувається шляхом екзоцитозу. Везикули містять гормони, нейромедіатори або травні ферменти. Видалення відходів у клітині здійснюють лізосоми, які руйнують відпрацьовані клітинні компоненти.

Номер слайду 5

Органи виділення у тварин

Номер слайду 6

Виділення — це процес видалення з організму шкідливих і непотрібних продуктів обміну речовин, надлишку води, солей, спрямований на підтримання сталості його внутрішнього середовища.

Номер слайду 7

Видільна система — це сукупність органів, що виводять з організму в навколишнє середовище надлишок води, кінцеві продукти обміну речовин, солі, отруйні речовини, які потрапили до організму або утворилися в ньому.

Номер слайду 8

Одноклітинні організми (амеби, інфузорії-туфельки) видаляють продукти життєдіяльності через поверхню тіла. У прісноводних одноклітинних є скоротлива вакуоля, яка видаляє надлишок води.

Номер слайду 9

Скоротливі вакуолі одноклітинних тварин за півгодини можуть вивести назовні кількість води, що дорівнює об’єму тіла. Організм людини таку кількість води виводить приблизно за три тижні.

Номер слайду 10

Кишковопорожнинні й губки не мають спеціалізованих органів або систем виділення. Виділення продуктів обміну речовин у них відбувається клітинами ектодерми шляхом дифузії безпосередньо у воду навколишнього середовища.

Номер слайду 11

Видільна система вперше з’являється у плоских червів. Продукти обміну потрапляють у систему канальців, які виконують видільну функцію. Ці канальці називають протонефридіями.

Номер слайду 12

У кільчастих червів органом виділення слугують метанефридії. Метанефридії функціонують як фільтраційно-реабсорбційна нирка, в якій рідина спочатку фільтрується, а потім її склад змінюється при проходженні по канальцю.

Номер слайду 13

У молюсків видільна система представлена однією або двома нирками, канальцями та видільними порами. Нирка пов’язана з кровоносною системою, фільтруючи з крові кінцеві продукти розпаду.

Номер слайду 14

Видільна система ракоподібних представлена зеленими залозами, названі так за своє забарвлення. Розташовані в головному відділі, мають вигляд пухирців, із вивідними канальцями, що відкриваються назовні в основі довгих вусиків.

Номер слайду 15

Мальпігієві судини комах та павукоподібних складаються із трубочок кількістю від двох до кількох сотень. Кожна судина відкривається в кишечник на межі середньої та задньої кишок, а інший кінець сліпо замкнений і омивається гемолімфою.

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Еволюція видільної системиу безхребетних

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Висновок. Видільна система хребетних характеризується подальшим ускладненням (від риб до ссавців). було пов’язане із заселенням суходолу. Видільна система хребетних представлена парними нирками, які фільтрують з крові рідкі продукти життєдіяльності. Від кожної нирки відходить по сечоводу, які відкриваються в сечовий міхур. Із сечового міхура продукти обміну видаляються через сечовидільний канал. Кожна група тварин має свої особливості в будові видільної системи.

Номер слайду 20

Еволюція видільної системи у хребетних. Видільна риб система складається з парних нирок , що лежать уздовж хребта, сечоводів і сечового міхура . Кров омиває нирки, де відбувається фільтрація. У результаті цього утворюється сеча. Сеча по сечоводах надходить до сечового міхура, накопичується там і виводиться назовні.

Номер слайду 21

Видільна система земноводних включає довгасті червоно-бурі нирки, які розташовуються в порожнині тіла з боків хребта, сечоводи й сечовий міхур. Виділювані із крові непотрібні для організму речовини по сечоводу надходять у клоаку, і видаляються назовні.

Номер слайду 22

Видільна система плазунів, така ж, як і у земноводних, але виділяється менше води.

Номер слайду 23

Видільна система птахів представлена парними нирками та сечоводами (сечового міхура немає)

Номер слайду 24

Видільна система ссавців представлена парними нирками, сечоводами і сечовим міхуром.

Номер слайду 25

Еволюція видільної системи у хребетних 1. Первинні, або тулубні, нирки є в більшості риб і земноводних. Вони мають мальпігієве тільце — з’єднання воронки нефридію з клубочком капілярів.

Номер слайду 26

2. Вторинні, або тазові, нирки розвинені в плазунів, птахів і ссавців. Одиницею будови нирки є нефрон, який починається капсулою Шумлянського — Боумена з клубочком капілярів.

Номер слайду 27

У судинних клубочках відбувається фільтрація й утворюється первинна сеча. Від ниркового тільця відходить видільний звивистий каналець. У довгих ділянках ниркового канальця відбувається реабсорбція — зворотне всмоктування води, і тому виділяється дуже концентрована вторинна сеча. Усе це дозволило тваринам успішно пристосуватися до життя на суходолі й економно витрачати воду. Будова нефрона

Номер слайду 28

Видільна система людини

Номер слайду 29

Номер слайду 30

Номер слайду 31

Запитання та завдання 1. Чи завжди продукти екскреції є непотрібними відходами метаболізму? Наведіть приклади, як екскрети можуть використовуватися як хімічні сигнали (не тільки на рівні клітин, але й на рівні окремих організмів). 2. Які органи виконують функцію екскреції в людини? Які продукти обміну речовин вони виводять? 3. Як запобігається втрата води в наземних тварин? 4. Чим мальпігієве тільце відрізняється

Номер слайду 32

Домашнє завдання§ 50. Виділення у тварин10 клас профіль. К. Задорожний

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Тихончук Олександр Васильович
  Чудова презентація, зібрано весь необхідний матеріал для вивчення теми. Дякую!
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
До підручника
Біологія (профільний рівень) 10 клас (Межжерін С.В., Межжеріна Я.О., Коршевнюк Т.В.)
Додано
22 січня 2020
Переглядів
3390
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку