У чому біосоціальна сутність репродукції людини?Біологічними особливостями репродукції людини є:1. Роздільностатевість з високим ступенем статевого диморфізму. 2. Різниця у репродуктивній системі 3. Різниця первинних статевих ознаках 4. Відмінності у вторинних статевих ознаках 5. Відмінності у поведінці.
Процес розмноження в людини пов’язаний з внутрішнім заплідненням (зачаттям). Більш ніж у 98 %випадків під час зачаття відбувається запліднення тількиоднієї яйцеклітини, що зумовлює розвиток одного плода. У1,5 % випадків розвиваються двійні (близнята). Приблизно в одному з 7 500 випадків вагітності розвиваються трійні.
Здатність до репродукції мають тільки біологічно зрілі індивіди. У людини статеве дозрівання відбувається: від 9 до 16 років у дівчат та від 11 до 18 років – у хлопців. Здатність до репродукції зберігається у жінок до 40 – 45 років, у чоловіків – до літнього віку, навіть упродовж усього життя.
У юнацькому віці завершується пубертатний період, тобто період статевого дозрівання. Це означаєздатність молодих людей до зачаття дитини без шкоди для свого здоров'я, а для дівчини ще й здатність виносити і народити здорову дитину. Статева зрілістьодна з найважливіших засад подружжя. Проте статева зрілість – ще не показник соціальної готовності до шлюбу.
До порушення репродуктивного здоров’я можуть призвести 1. Безвідповідальне ставлення до себе2. Відсутність аналізу наслідків своїх дій3. Неправильне інформування про способи та методи профілактики небажаної вагітності4. Неправильне інформування про запобігання інфекціям, що передаються статевим шляхом.
За видом збудників захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), поділяються на:1. Вірусні (СНІД, генітальний герпес, гепатит В) 2. Бактеріальні (сифіліс, гонорея, хламідіоз 3. Протозойні (трихомоніаз, лямбліоз) 4. Грибкові (кандидози) 5. Паразитарні (короста, лобковий педикульоз).
До чинників ризику для репродуктивного здоров’я належать: а) Несприятливий для здоров’я спосіб життя (стрес, гіподинамія, нераціональне харчування); б) Шкідливі звички; в) Несприятливі екологічні чинники середовища(забрудненість довкілля, високий рівень радіації тощо); г) Негативні чинники соціального середовища (низький рівень життя, безробіття тощо); д) спадкові порушення; е) Недоступність медичних послуг і послуг з консультування.
Новітні методики, спрямовані на реалізацію репродуктивної функції пар, які не можуть зачати дитину природним шляхом:1. Ін'єкція сперматозоона в цитоплазму яйцеклітини. 2. Методика донорства яйцеклітини. 3. Сурогатне материнство.4. Методика заморожування ембріонів. 5. Банк донорської сперми.6. Методика стимульованих циклів.
Суть методики пронуклеарного перенесення полягає в тому, що пацієнтці вводять донорську яйцеклітину, з якої видалено власне ядро та введені гаплоїдні ядра чоловіка й жінки, які стануть генетичними батьками дитини. В результаті цієї маніпуляції було отримано «реконструйовану» яйцеклітину, що мала генетичний набір ядерної ДНК від матері і батька і цитоплазматичної ДНК від донора, тобто дитина має «трьох батьків».
Символіка. Чому в народі кажуть: «Лелека приніс дитину»?По-перше, як перелітні птахи, білі лелеки відлітають на південь восени і повертаються в Європу через дев’ять місяців. По-друге, літня ніч на 21 червня – це було язичницьке свято шлюбу й народжуваності, з яким пов’язували зачаття дітей, а їхнє народження відбувалося приблизно в той час, коли лелеки прилітали з вирію. Але основною причиною появи цього виразу є все-таки те, що батькам непросто відповідати на незручні запитання малих дітей на тему зачаття.
Охорона здоров’я. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ)оприлюднила сумну статистику: 39 % жінок і 20 % чоловіків є безплідними. Найчастіше причинами безпліддя є запальні захворювання статевої системи, порушення роботи імунної та ендокринної систем організму, ксенобіотики. Але найбільш поширеною причиною безпліддя й порушень розвитку є шкідливі звички.
Завдання для самоконтролю 1. Що таке репродукція людини? 2. Наведіть приклади біологічних особливостей репродукції людини. 3. Наведіть приклади соціальних особливостей репродукції людини. 4. Що таке репродуктивне здоров’я людини? 5. Що таке репродуктивна медицина? 6. У чому суть екстракорпорального запліднення? 7. У чому біосоціальна сутність репродукції людини? 8. Якими є чинники ризику для репродуктивного здоров’я? 9. Які сучасні можливості та перспективи репродуктивної медицини? 10. Обґрунтуйте судження про вплив способу життя на репродуктивне здоров’я людини.