Сценарій ділової гри для 4 класу на тему "Школа прав дитини"

Про матеріал

Ділова гра створена відповідно до чинної програми з виховної роботи.

Захід проводиться в формі змагання між групами з елементами театральних дійств. Використовуються іноваційні технології (комп'ютерна презентації, мультимедійна дошка, ПК).

Цікаві та інтерактивні форми і методи роботи ( презентація, робота в групах, конкурси, вікторина , кросворд, брейн-ринг, рольові ігри, проблемні ситуації) сприяють розвитоку пізнавальної активності дітей, кмітливості, швидкості мислення, стимулює допитливість та інтерес до правових знань.

Матеріал ділової гри орієнтований на розвиток творчої особистості, формуванню вміння робити самостійні висновки, аналізувати життєві ситуації, виявляти залежності, спілкуватися з людьми, оцінювати будь-які вчинки, порівнювати поступки, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, виділяти головне.

Особливо важливого значення надається зв'язку з життям, оскільки обмеженість відповідного досвіду учнів потребує постійного залучення й аналізу життєвих вражень — цієї головної чуттєвої опори набутих знань.

Виховує в учнів вдумливе ставлення до своїх прав і повагу до прав інших, а також потяг до поглиблення своїх правових знань.

Перегляд файлу

 

 

Херсонська загальноосвітня школа I-III ступенів № 46

Херсонської міської ради

 

 

4 клас                 

 

 

              

                                           Вчитель початкових класів

                                         Шпиченко Вікторія Петрівна

 

Херсон-2020

 

  Мета: будувати систему правових знань, усвідомлювати соціальну, практичну цінність права, як   засобу захисту прав та інтересів дітей; розвивати уміння застосовувати свої теоретичні знання в різноманітних життєвих ситуаціях; виховувати в учнів вдумливе ставлення до своїх прав і повагу до прав інших, потяг до поглиблення своїх правових знань.                                                                                                                                         Задачі: 

  •   ознайомити  учнів з основними правами і свободами, викладеними  в Конвенції про права  дитини;
  • на прикладі казкових героїв показати, як порушуються права людини;
  • допомогти дітям усвідомити, що немає  прав без обов’язків, немає обов’язків без прав.

   Обладнання: технічне  забезпечення: ПК, мультимедійна дошка; програмне забезпечення: Microsoft Power Point, World;  чисті аркуші паперу; ручки, олівці; окремі статті Конвенції про права дитини; аркуші з кросвордом (3); аркуші з окремими правами (12).

    Форма проведення: ділова гра-змагання.

    Для проведення гри формуються 3 команди. За правильно виконане завдання, команда    отримує  бал у вигляді «сердечка».

Хід заняття 

   I. Організація класу

   II. Рефлексія    Слайд № 1       Доброго настрою!

Вчитель:

 -- Сьогодні до нашого  класу  завітало сонечко, щоб створити нам добрий настрій. Давайте собі його покращимо. Подивіться один на одного. Посміхніться . Скажіть один одному  ласкаве слово.

Я гадаю, що після цього настрій у вас покращився, отже наш захід пройде успішно.

III. Повідомлення теми і мети уроку

Вчитель:

   -- Сьогодні  ми поговоримо про права дитини, про їх соціальну і практичну цінність, а також будемо вчитись застосовувати свої права в різноманітних життєвих ситуаціях.

IV. Сприймання та усвідомлення знань

  1. Розповідь вчителя    Слайд №2   

Конвенція про права дитини прийнята 20 листопада 1989 року Організацією Об’єднаних Націй.

   20 листопада щороку відзначається Всесвітній день прав дитини, присвячений прийняттю дуже важливого документа — Конвенції про права дитини.

  --Скажіть, а хто, перш за все, турбується про вас, намагається уберегти від неприємностей,скласти всі необхідні для вашого розвитку умови, захистити ваші права?

( Відповіді дітей.)

  Вчитель:--Звичайно, це ваші батьки, родина.

    Але про дітей  турбуються і численні громадські і державні організації, які головним

 

своїм завданням вважають захист дітей. Найбільш  авторитетною серед них  є  Організація

Об’єднаних Націй (ООН). Вона виникла після Другої світової війни, яку розв’язала фашистська Германія і в результаті якої загинуло більше 50 мільйонів людей, було  зруйновано  багато міст, сіл. Люди всього  світу усвідомили, до яких наслідків може привести порушення прав людини, а саме -- найголовнішого  права , права на життя, що війна — найгірший спосіб розв’язання  суперечок і проблем. Сьогодні  людство володіє такою могутньою зброєю, що Третя світова війна не тільки не вирішить  всіх проблем, а знищить усе людство.

   Щоб уникнути глобальної катастрофи, народи, нації  об’єдналися у  всесвітню організацію — Організацію Об’єднаних Націй (ООН), яка головною своєю метою поставила забезпечення прав людини в усьому світі.

   Однак не завжди люди пам’ятають уроки історії. Десь відбуваються воєнні конфлікти,теракти, злочини, аварії. Через  них, а також в результаті стихійних лих, голоду  і епідемій , страждають діти. Та й  у  мирному житті діти потребують особливої турботи і уваги з боку дорослих. У них є свої інтереси і потреби. Ці обставини були взяті до уваги.

   20 листопада 1989 року ООН була прийнята Конвенція прав дитини. В ній говориться, що держава, яка підписала її, взяла на себе обов’язки турбуватися про вас, про ваше здоров’я, благополуччя,  освіту і всебічний розвиток.

   --Діти, скажіть, а для чого вам знати свої права? ( Відповіді дітей)

 

      Слайд № 3   Конвенція—міжнародна  угода , як правило, з  якогось спеціального питання, яка має  обов’язкову силу для тих держав, які до неї приєдналися ( підписали).

 

  В Конвенції --54 статті. Давайте познайомимося з деякими з них.

2. Знайомство зі статтями Конвенції  (Слайд № 4)

Перелік  прав дитини:

  • Право на життя
  • Право на ім’я при народженні
  • Право на медичну допомогу
  • Право на освіту
  • Право на відпочинок і дозвілля
  • Право на індивідуальність
  • Право вільно висловлювати свої погляди
  • Право на захист від експлуатації
  • Право на турботу і виховання батьками
  • Право на всебічний розвиток і повагу  людської гідності
  • Право на захист своїх прав і законних інтересів батьками
  • Право на особисте життя, сімейне життя, недоторканість житла, таємність листування

Вчитель:          --А яке право є найголовнішим? Чому? (Відповіді дітей)                                                                                                   Сьогодні наше заняття пройде у вигляді змагання  між трьома командами. За результатами

всіх конкурсів ми визначимо команду-переможця. За кожну правильну відповідь команда буде отримувати «сердечко». Ви сказали, що найголовніше право-- це право на життя.

 

  А є ще дуже важливе право – право на любов, любов рідних, близьких , друзів. Серце — це є символ життя і любові. Отже, за кожну правильну відповідь команда буде отримувати «сердечко» в знак моєї любові до вас.                                                                                                                                                 V. Закріплення та осмислення знань                                                                                                     1. Перший  конкурс «Знавці прав».

   Гравець від кожної команди, підходить і вибирає аркуш, на якому записані у довільному порядку права.    Кожній команді по 4 права. У ході бесіди з учнями учитель з’ясовує, як вони розуміють кожне назване право. Після відповіді учнів учитель зачитує текст статті. Якщо відповідь правильна, команда отримує «сердечко».

  • Право на життя (ст. 6)
  • Право на ім’я при народженні (ст. 7)
  • Право на медичну допомогу (ст.24)
  • Право на освіту (ст. 28)
  • Право на відпочинок і дозвілля ( ст.31)
  • Право на індивідуальність ( ст.8)
  • Право  вільно висловлювати свої погляди (ст.12)
  • Право на захист від експлуатації ( ст. 36)
  • Право на турботу і виховання батьками (ст. 7)
  • Право на всебічний розвиток і повагу людської гідності ( ст.37)
  • Право на захист своїх прав і законних інтересів батьками (ст.3)
  • Право на особисте життя, сімейне життя, недоторканість житла, таємницю листування (ст.16)

2. Другий  конкурс. Кросворд

Слайд № 5      Кросворд

По горизонталі:

  1. За  Конвенцією  ним  є кожна людська істота до досягнення  18- річного віку.
  2. За згодою батьків підліток з 16 років може займатися…………………діяльністю.
  3. Щоб отримати середню освіту, скільки класів повинен закінчити кожен?
  4. З 14 років, у вільний від навчання час за  згодою батьків, підліток має право……………….. не більше 4 годин на день.

По вертикалі:

  1. З якого віку настає карна відповідальність за особливо  тяжкі злочини?
  2. З 17 років для кожного юнака додається обов’язок стати на…………………… облік.

 ( На слайді кросворд. Такий самий кросворд отримують команди на аркушах. Час розгадування кросворда 3-4 хвилини. Перевіряємо за слайдом.)

 

 3. Третій конкурс.  Вікторина «Права літературних героїв» (Слайди № 6-11)

Безымянный 21.За мотивами казки «Сестриця Оленка та братик Іванко»

Виберіть право, яке порушила відьма в цій казці:

А) право на життя;

Б) право на освіту;

В) право на володіння майном. 

thumb_ander_sergeeva                                                                                                                                                    2.За мотивами казки Г.Х. Андерсена «Гидке каченя»                                                                                                          Чому мешканці двору ображали гидке каченя?

А) він був найрозумніший;

Б) він був несхожий  на інших;

В) він був найкрасивіший;

thumb_andrsn_utenokГ) він був  ввічливий.                                                                                                                                                                                         3. Яке право гидкого каченяти було порушено?

А) право на освіту;

Б) право на медичну допомогу;

02lab8rc41217338059[1]В) право на індивідуальність.                                                                                                                                                                4. За мотивами казки В. Гаршина «Жаба-мандрівниця»                                                                                                                    Виберіть право, яким скористувалася жаба:

А) право на вільне пересування;

Б) право на недоторканість житла;

big[1]В) право на працю.                                                                                                                                                                                     5. Як далеко могла пересуватися жаба, використовуючи своє право на вільне пересування?

А) в межах болота;

Б) в межах країни;

4 014В) без обмежень.                                                                                                                                                                                    6.За мотивами казки  «Лисиця та заєць»                                                                                                                          Виберіть право, порушення якого зображено на малюнку.                                                                       А) право на життя;                                                                                                                  Б) право на справедливий суд;                                                                                                        В) право на недоторканість житла;                                                                                                   Г) право на працю.

Слайд № 12

Відповіді на запитання вікторини.

 4. Четвертий конкурс. Брейн – ринг (Слайд № 13)

Назвіть за картинками імена героїв казок, права яких були порушені.

Вчитель:

  -- На екрані будуть з’являтися ілюстрації. Та команда, яка перша підніме сигнальну картку, отримає право на відповідь. Якщо відповідь правильна, команда отримує «сердечко». Якщо відповідь неправильна, хід переходить до іншої команди.

4 0164 0204 0184лиса 

VI. Узагальнення і систематизація знань

1. Театральний виступ

--А зараз, для того, щоб ви краще зрозуміли зміст деяких статей, ми для вас їх  інсценуємо. А тим часом  ви трішки відпочинете.

 

Сценка 1

Червона Шапочка іде, співає, підбігає вовк.

Вовк: Червона Шапочко, я тебе  з ‘їм! Іди сюди ближче!

Червона Шапочка: Ой, ой, вовк, допоможіть, рятуйте!

Вовк: ( бере її за комір)

Червона Шапочка: Не їж  мене, будь ласка!

Вовк: Ха, будь ласка,  ще чого, це слово не для мене, звичайно з’їм!

Вчитель: Ні, ти її не будеш їсти!

Вовк: Це ще чому?

Вчитель: Та тому, що вона не заєць, а людина! Дитина! І у неї є право ! Право на життя!

Вчитель: В статті 6 говориться: «Держава визнає, що кожна дитина має невід’ємне  право на життя, особисту недоторканість, право на захист своїх прав».

Сценка 2

Буратіно йде до школи з Азбукою.

Лисиця: Буратіно, ти куди йдеш?

Кіт: Та ще з Азбукою! Ха-ха!

Буратіно: Вчитися!

Лисиця: Так  хіба дерев’яних беруть?

Кіт: Так, саме дерев’яних!

Буратіно: Тато Карло сказав, що візьмуть.

Лисиця: Ха! Я б на твоєму місці навіть не ходила б до школи, все одно не візьмуть!

Вчитель: Візьмуть! У статті 28 частині 1 говориться: « Держава визнає право на освіту, на основі рівних можливостей»

А в статті 31 записано: « Держава визнає право дитини на відпочинок та дозвілля, право брати участь в іграх та розважальних заходах, що відповідають  її  віку, і вільно брати участь у культурному та творчому житті».

Сценка № 3

Мачуха: Так, незабаром бал. Ти повинна зшити три плаття за два дні  і вишити їх.

Попелюшка : Так швидко я не зможу!

Мачуха: Зможеш, я що тебе даремно годую!

Попелюшка: А як же школа, гурток вишивання, гурток шиття!? Якщо я буду шити, то  повинна всі дні сидіти не підіймаючись,   і нікуди не ходити, і навіть не спати.

Мачуха: А ти і будеш сидіти не підіймаючись,  і нікуди не підеш.

Попелюшка: Але я хочу до школи. Я не хочу відставати від дітей, я потім нічого не зрозумію.

Мачуха: Та мені хоч взагалі не ходила би, більше користі для дому було б.

Вчитель: Так не можна чинити  з дітьми. В статті 32 говориться: «Держава визнає право дитини на захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може завдавати небезпеки для її здоров’ я або служити перешкодою в отриманні нею освіти, або завдавати шкоди  її  фізичному здоров’ ю, розумовому, моральному розвитку».

 

2.  П’ятий конкурс.  Ситуації

 

 

( Кожна команда отримує по ситуаціїї, обговорюють в групах і дають відповіді на запитання.) Слайд № 14

Ситуація 1.

   Підліток зміненим голосом повідомив в міліцію по телефону, що в школі закладена  бомба. Бомбу не знайшли, але через дві доби знайшли цього школяра.

Запитання. Як назвати дії підлітка і чи буде  за це покарання?

Відповідь: Це хуліганство. У зв’язку з неповноліттям юного терориста його батьки виплатять штраф – 5 тис. грн.

Ситуація 2.

   На вулиці шістнадцятирічні  хлопці чіпляються до перехожих, порушують громадський порядок і спокій.

Запитання. Як ви оцінюєте дані дії і  чи можна  цих  підлітків покарати?

Відповідь. Так. Це розцінюється як дрібне хуліганство. Нецензурна брань в громадських місцях, образлива поведінка по відношенню до перехожих  та  інші дії, які порушують  порядок і спокій громадян – це дрібне хуліганство, і за нього передбачено штраф до однієї мінімальної зарплатні, при повторному порушенні—постановка на облік в дитячу кімнату міліції.

Ситуація 3.

   Декілька школярів залізли в гараж, але нічого не взявши і не зробивши, пішли. Хтось їх бачив і розповів про це в міліції.

Запитання: Чи будуть ці діти покарані?

Відповідь. Покарання не відбудеться: була добровільна відмова від злочину.

3. Розминка  Слайд № 15

4 0274 0264 0264 0264 0234 0274 0264 024 Вчитель: --Яке право дитини відображає кожна схема?

 

 

4. Шостий конкурс. Ескіз обкладинки

 Вчитель: -- Складіть ескіз обкладинки важливого документа з яким ви сьогодні познайомились. Для цього пригадайте, якою організацією він був прийнятий? Коли? Як називається документ?

8977174[1]   Коли команди підготували свої ескізи, на слайді демонструється обкладинка Конвенції про права дитини.        (Слайд № 17)

     Найбільш вдалі ескізи оцінюються.

     VII. Підсумок

   1. Нагородження переможців за результатами всіх конкурсів.

 2. Бесіда.

  Вчитель:--Яким правом ви користуєтесь зараз, сидячи за партами в школі? (Відповіді дітей.)

     Саме це право – право на освіту дозволило вам познайомитися з правами дитини. А книги допоможуть вам краще зрозуміти їх. Читайте книги, в них ви знайдете корисні поради, в тому числі про те, як захистити свої права.

Слайд № 18        ДЯКУЮ ЗА РОБОТУ!

 

doc
Додано
25 грудня 2020
Переглядів
1182
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку