Презентація на тему: "Виникнення і еволюція дихальної системи." розкриває питання еволюцію дихальної системи у хребетних тварин.
10 клас. Біологія профільний рівень.
Тема: Виникнення і еволюція дихальної системи.§ 31. Надходження газів до організму тварин
Номер слайду 2
Перевірка домашнього завдання § 30. Транспорт газів у кровоносній системі1. Яка система перенесить кисень від легенів до тканин?
Номер слайду 3
2. Сполуки, що зв’язують і транспортують кисень і вуглекислий газ, називають дихальними пігментами. Такими дихальними пігментами є…3. Гемоглобін надає крові червоного кольору завдяки йонам…
Номер слайду 4
4. Чому кров молюсків має синій колір?
Номер слайду 5
5. де У хребетних тварин міститься гемоглобін у яких клітинах крові…
Номер слайду 6
6. Яка структура Білкової частини гемоглобіну,що складається з чотирьох поліпептидних ланцюгів: Еритроцит. Гем. Поліпептиднийланцюг
Номер слайду 7
Які є Форми гемоглобіну?7. У капілярах легенів кисень приєднується до гемоглобіну, утворюючи ?8. Сполуку вуглекислого газу з гемоглобіном називають ?він надає венозній крові темного відтінку. 9. зв’язок з гемоглобіном може чадний газ CO. При цьому утворюється ?
Номер слайду 8
10. Як називається ферумовмісний білок, що зв’язує кисень, який надходить до серцевих і скелетних м’язів у хребетних тварин і людини?
Номер слайду 9
11. Як називається білок,що надає м’язовим волокнам червоного кольору.
Номер слайду 10
12. Як називається купрумовмісний білок, що зв’язує і переносить кисень у молюсків головоногих, черевоногих) та членистоногих (мечохвостів, павукоподібних, ракоподібних?
Номер слайду 11
Органи дихання тварин. Надходження газів до організму тварин забезпечує дихальна система, функцією якої є постачання до організму кисню і виведення з нього газоподібних продуктів обміну, насамперед вуглекислого газу.1. Дифузія газів через поверхню тіла відбувається у дрібних тварин — водних (ракоподібнихдібних, червів) або наземних, які мешкають у вологих умовах (червів, амфібій).
Номер слайду 12
2. Зябра — органи дихання водних або напівводних тварин ракоподібних, молюсків, риб, амфібій.
Номер слайду 13
Зябра мають розгалужену поверхню і рясно пронизані кровоносними капілярами.
Номер слайду 14
Дводишні риби рогозуб
Номер слайду 15
3. Трахеї — органи дихання дрібних наземних безхребетних комах, павукопобідних. Трахеї є системою дихальних трубочок, що пронизують усе тіло і відкриваються на поверхні тіла дихальцями.
Номер слайду 16
4. Легені — органи дихання наземних тва-рин (деяких черевоногих молюсків, амфібій,рептилій, птахів, ссавців).
Номер слайду 17
Група. Характерні особливості органів дихання1. Кишковопорожнинні. Плоскі черви. Круглі черви. Газообмін поверхнею тіла. 2. Кільчасті черви. Зовнішні зябра (баготоиіетинкові черви) і вся поверхня тіла (малощетинкові черви, п’явки)3. Молюски. Зябра (двостулкові, головоногі) і легені (черевоногі)4. ЧленистоногіЗябра (ракоподібні), трахеї і легені (павукоподібні), трахеї (комахи)5. Риби. Зябра. легені (дводишні риби], 6. ЗемноводніЛегені крупнокомірчасті, шкіра7. Плазуни. Легені дрібнокомірчасті .8. Птахи. Легені губчасті , повітряні мішки 9. СсавціЛегені альвеолярні.
Номер слайду 18
Еволюція дихальної системи у хребетних тварин
Номер слайду 19
Етапи еволюції зябрового апаратуу хордових:• зменшення числа зябрових щілин (від150 пар зябрових щілин у ланцетника до 4–7 пар зябрових мішків у кісткових риб)• збільшення дихальної поверхні шляхом утворення зябрових пелюсток • розвиток у кісткових риб зябрових кришок, які нагнітають потік води.
Номер слайду 20
Етапи еволюції легень у хребетних1. Відокремлення дихальних шляхів від кишечника;2. Збільшення дихальної поверхні шляхом утворення складної системи розгалужених бронхів і комірчастих легень;3. Ускладнення будови повітроносних шляхів;4. Удосконалення системи нагнітання повітря.
Номер слайду 21
Запитання та завдання1. Чому трахейна дихальна система поширенасеред дрібних тварин, таких як комахи й павукопо-дібні, і не трапляється у великих тварин? 2. У повітрі міститься значно більше кисню, ніж у воді. Чому ж більшість риб не можуть дихати на суходолі? 3. Навіщо організмам потрібен кисень?