Найголовнішою проблемою в усі часи і для всіх народів була і залишається проблема виховання. Дитина народжується як чистий аркуш паперу. Минає час, і на ньому з’являються рядки - думки, почуття, риси характеру та вчинки, а іноді – помилки й недоліки… Звичайно, доброта, чуйність, патріотизм, егоїзм чи боягузство не народжуються разом з людиною. Все це виховується. Щоб правильно спрямувати виховну роботу в потрібне русло, необхідно поставити особистість у центр виховної системи.
Актуальність теми національно - патріотичного виховання учня. Сьогодні Україна переживає найбільше випробування у своїй боротьбі за незалежність та територіальну цілісність. Тому зараз, як ніколи, важливе та актуальне питання формування громадянина-патріота України, захисника Вітчизни.
Патріотизм (від грецького “патріс”) – це любов до Батьківщини, відданість Вітчизні, народу. Але в умовах українських реалій, коли багато речей викликають у суспільстві негативне ставлення, виховувати справжніх патріотів дуже складно. Чи є сьогодні альтернатива патріотизму? Мабуть, ні. І якщо в суспільстві буде панувати нігілізм, нехтування долею рідної країни, це призведе до бездержавності і ще гіршого життя...
Патріотизм як духовно-моральна цінність виступає пріоритетним завданням функціонування держави, становлення суспільства, розвитку особистості. Його головним призначенням є консолідація суспільства для успішного вирішення широкомасштабних суспільно значущих державних проектів і програм. У цьому зв’язку актуальності набуває проблема виховання у юних громадян патріотизму як почуття приналежності до землі, на якій вони живуть, українського народу, гордості за державу, відповідальності за її долю.
Національно - патріотичне виховання дітей та молоді – це комплексна система і цілеспрямована діяльність органів державної влади,громадських організацій, сім’ї,освітніх закладів,інших соціальних інститутів щодо формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості,почуття вірності,любові до Батьківщини, турботи про благо свого народу,готовності до виконання громадянського і конституційного обов'язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави.
Завдання загальної середньої освіти на формування особистості : - Патріота, громадянина, зорієнтованого на систему цінностей та потреби сучасного соціуму; Здатної до соціальної адаптації в суспільстві;Компетентної у власному життєвому виборі; Вмотивованої на подальше навчання, самоосвіту, яка прагне до трудової діяльності, побудови кар’єри; Орієнтованої у традиціях вітчизняної та світової культури; Налаштованої на пошук і самовдосконалення. Налаштованої на пошук та самовдосконалення.
Для педагогічного колективу нашої школи патріотичний напрямок нашої роботи був і лишається пріоритетним. Патріотизм у сучасному розумінні - це відчуття того що в моєму класі, школі, місті, країні, все мене стосується, все від мене залежить. Ідеї патріотизму є наскрізними в системі шкільного життя, тому активно залучаються діти до участі в різноманітних заходах з відзначення державних та традиційних свят. З планування виховної роботи у річному плані пункти патріотичного виховання відбиті під час проведення місячників та тижнів виховної роботи: Вересень Тиждень олімпійського руху Жовтень - МІСЯЧНИК «Я, родина, Україна…» Тиждень «Подорожую рідним селищем» Тиждень «Козацькому роду нема переводу» Листопад – МІСЯЧНИК ПРЕВЕНТИВНОГО ВИХОВАННЯ «Бережи мене, мій законе…» Тиждень толерантності Грудень - МІСЯЧНИК «Родина, родина, від батька до сина…» Січень - Місячник пропаганди українських звичаїв та обрядів Тиждень фольклору Лютий - МІСЯЧНИК ПРАВОВОЇ ОСВІТИ «Обізнані – значить, захищені» Квітень - Місячник екологічної освіти «Природа - мати, будь їй сином!» Травень - Місячник ціннісного ставлення до суспільства і держави.