Презентація "Регуляція експресії генів"

Про матеріал
Презентація до підручника Р.Шаламова, біологія, 10 клас. Експре́сія ге́нів — процес, при якому спадкова інформація генів використовується для синтезу функціонального продукту: білка або РНК. Якщо кінцевим продуктом є білок, процес експресії генів називається біосинтезом білків а ген — білок-кодуючим. Процес складається із кроків транскрипції мРНК та її процесингу, трансляції та посттрансляційної модифікації. В інших випадках, для генів, що не кодують білки, а кодують так звані некодуючі РНК (наприклад, тРНК чи рРНК), набір кроків дещо відрізняється. Для експресії генів може використовуватися як генетична інформація, так і епігенетична.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Регуляція експресії генів. Шеіна Т.в. Учитель хімії і біологіїПарутинської зош і-ііі ступенів

Номер слайду 2

Відмінності у роботі генів призводять до відмінностей у наборі білків різних клітин. Геном людини – 22-23 тисячі генів. Але лише незначна їх частина є активною, тобто транскрипція відбувається лише з декількох сотень генів. Такі гени експресуються. Гени які працюють у всіх клітинах і забезпечують базові життєві функції – називаються генами домашнього господарства. Кожна клітина має свої активні гени – це призводить до різного набору білків у них: у клітині серцевого м'яза – активно експресується ген міозину ІІ, у клітинах печінки – ген сироваткового альбуміну. Яким же чином організм регулює вибіркову роботу одних генів і «мовчання інших»?

Номер слайду 3

РНК-полімераза – фермент, що забезпечує біосинтез РНК на матриці ДНК

Номер слайду 4

Для забезпечення транскрипції, окрім РНК-полімерази, необхідна участь факторів транскрипціїЗабезпечення транскрипціїМатриця ДНКРНК-полімераза. Суміш рибонуклеотидів. РНК-полімераза. Промотор Транскрипція Фактори транскрипціїЗабезпечує правильну посадку РНК-полімеразу на промотор і її наступну активацію

Номер слайду 5

Регуляція експресії відбувається завдяки продуктам регуляторних генів і енхансерам. Регуляторні гени – кодують специфічні білки чи молекули РНК, які контролюють експресію інших генів. Типи регуляторних генів: Гени білків-репресорів – експресуються постійно, завжди наявні у клітині. Гени білків-активаторів – зв'язуються з ділянкою біля промотора і прискорюють початок транскрипції. Структурні гени – продукти яких не беруть участі в регуляції роботи інших генів. Енхансери – ділянки ДНК розташовані поза геном і з яким зв'язується регулятор транскрипції

Номер слайду 6

Стероїдні гормони впливають на експресію генів. Стероїдні гормони – це група сполук, похідних холестеролу, що виробляються залозами внутрішньої секреції: корою наднирників і статевими залозами. У клітині гормони зустрічають свій рецептор-білок, він розпізнає гормон і запускає відповідь на нього. Наприклад: естроген – статевий жіночий гормон, із цитоплазми потрапляючи у ядро, там починає діяти як фактор транскрипції – з'єднується з промоторними областями генів і запускає їх експресію, сприяючи активації РНК-полімерази. Так здійснюється клітинна відповідь на виділення гормону в організмі, що в даному випадку визначає вторинні статеві ознаки жінки і її статеву поведінку.

Номер слайду 7

У бактерій регулюється робота комплексів генів - оперонів

Номер слайду 8

Триптофановий оперон активний тільки за відсутності триптофану

Номер слайду 9

Тести

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Машкіна Тетяна Володимирівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
12 березня 2020
Переглядів
8451
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку