Презентація "Репродукція як механізм забезпечення безперервності існування видів."

Про матеріал
презентація до конспекту уроку за темою, відповідає матеріалу підручника "Біологія і екологія" В.І.Соболь 10 клас.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Обери свій смайлик

Номер слайду 2

Пригадайте1. У чому біологічний сенс розмноження?2. Які способи розмноження живих організмів вам відомі?3. Чи завжди для розмноження організму потрібна інша особина?4. Наведіть приклади розмноження за допомогою спеціалізованих частин тіла, неспеціалізованих частин тіла.5. Чи може відбуватися розвиток незаплідненої яйцеклітини у тварин, які розмножуються статевим шляхом?

Номер слайду 3

ПОМІРКУЙТЕ!Розгляньте ілюстрації та запропонуйте пояснення

Номер слайду 4

РЕПРОДУКЦІЯ ЯК МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ ІСНУВАННЯ ВИДІВ

Номер слайду 5

РОЗМНОЖЕННЯ, або РЕПРОДУКЦІЯ(від лат. re- – префікс, що означає зворотну або повторну дію, і produco – створюю), – відтворення собі подібних, що є основою безперервності існування виду. Здатність розмножуватись притаманнавсім живим організмам, і реалізується ця універсальна властивість живого накожному з рівнів організації.

Номер слайду 6

РІВНІ ОРГАНІЗАЦІЇ

Номер слайду 7

Молекулярний рівень

Номер слайду 8

На молекулярному рівні відбувається процес реплікації ДНК – її подвоєння – що в подальшому забезпечить розподіл генетичного матеріалу між дочірніми клітинами.

Номер слайду 9

Клітинний рівень

Номер слайду 10

Організмовий рівень. Нестатеве розмноження — це утворення нового організму з однієї або групи клітин вихідного материнського організму. Статеве розмноження — форма розмноження, при якій утворюються спеціалізовані клітини (гамети) і відбувається статевий процес.

Номер слайду 11

СТРТЕГІЇ РОЗМНОЖЕННЯK-стратегія (відтворення незначної кількості нащадків, висока індивідуальна адаптованість, висока здатність до міжвидової конкуренції) Синій кит (Balaenoptera musculus) –найбільша тварина на Землі, самки яких народжують одне маля в два рокивпродовж 40 – 45 років життя. R-стратегія (репродукція великої кількості нащадків, низька адаптованість до середовища, висока смертність нащадків). Риба-місяць (Mola mola) – найбільша за масою відома кісткова риба і найплодючіша риба у світі (одна самка може відкладати до 300 млн ікринок)

Номер слайду 12

Нестатеве розмноження– це відтворення собі подібних за участі нестатевих клітин. Перевагою такого розмноження у тварин є те, що воно відбуваєтьсябез затрат енергії на пошуки партнера протилежної статі. Водночас нестатеверозмноження має й суттєвий недолік – подібність нащадків.

Номер слайду 13

Основні способи нестатевого розмноження

Номер слайду 14

Поділ навпіл– спосіб розмноження в одноклітинних, за якого з однієї материнської клітини утворюються дві дочірні, причому удвічі дрібніші, кожна з яких дає новий самостійний організм (наприклад, у бактерій, архей, амеб, інфузорій)

Номер слайду 15

Множинний поділ (шизогонія) спосіб розмноження одноклітинних, за якого з однієї материнської клітини утворюється багато дочірніх. Такий спосіб нестатевого розмноження спостерігається у споровиків, представником яких є плазмодій малярійний.

Номер слайду 16

Брунькування – спосіб розмноження, за якого на клітині (наприклад, у дріжджів) або тілі (наприклад, у губок, гідр, коралових поліпів) формується брунька-клітина чи брунька-багатоклітинний утвір, що згодом відокремлюється або залишається на все життя

Номер слайду 17

Спороутворення– спосіб розмноження, що здійснюється за участі спор, що формуються всередині одноклітинних організмів (наприклад, хлорели, хламідомонади) або в спеціалізованих органах багатоклітинних організмів (наприклад, у вищих спорових рослин)

Номер слайду 18

Фрагментація– спосіб розмноження, за якого тіло багатоклітинної тварини ділиться поперечним поділом на багато частин, кожна з яких росте й утворює новий організм. У такий спосіб можуть розмножуватися нитчасті зелені водорості,багатощетинкові черви, морські зірки

Номер слайду 19

Вегетативне розмноження– спосіб розмноження, що здійснюється багатоклітинними частинами, які відокремлюються від материнського організму. Його основу становить явище регенерації. Ця форма розмноження найбільш характерна для квіткових рослин

Номер слайду 20

Колективна робота. Завдання для учнів. Скласти схему «Способи нестатевого розмноження» за матеріалом лекції та опублікувати її у Jamboard

Номер слайду 21

Повідомлення учня«Факти про водяне чудовисько»

Номер слайду 22

Робота в групах. Завдання для учнів. Скласти схему «Способи статевого розмноження» за матеріалом §53 підручника (стор.209) та опублікувати її у Jamboard

Номер слайду 23

Статеве розмноження– відтворення собі подібних за участі статевих клітин. Обов’язкова умова статевого розмноження:зустріч гамет злиття – запліднення Гаметисперматозоони яйцеклітини (сперміями)

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Способи статевого розмноження

Номер слайду 26

Поліембріонія– процес розвитку кількох зародків з однієї заплідненої яйцеклітини. Поліембріонія досить поширена серед різних груп тварин (війчастих і кільчастих червів, іноді членистоногих, риб, птахів, ссавців).

Номер слайду 27

Партеногенез – спосіб розмноження, за якого розвиток нового організму здійснюється із незаплідненої яйцеклітини. Може бути :гаплоїдним (медоносна бджола) диплоїдним (у попелиць), факультативним (необов’язковим) (мурахи) облігатним (обов’язковим) (кавказька скельнаящірка).

Номер слайду 28

Роздільностатевість– спосіб статевого розмноження, за якого сперматозоони утворюються в чоловічому організмі, яйцеклітини – в жіночому. Поширене це явище у членистоногих, хребетних і серед квіткових рослин, у яких розрізняють одно- та дводомні рослини.

Номер слайду 29

Гермафродитизм– спосіб статевого розмноження, за якого чоловічі та жіночі гамети розвиваються в одному організмі Наприклад, плоскі та малощетинкові черви, п’явки. Механізми, які запобігають самозаплідненню. У тварин це неодночасне дозрівання чоловічих і жіночих гамет, певні особливості будови статевої системи. У рослин – розташування тичинок і маточокна різних рівнях за допомогою стовпчиків різної довжини (гетеростилія), неодночасне дозрівання тичинок і маточок в одній квітці (дихогамія) та ін.

Номер слайду 30

Тренувальна вправа «Форми репродукції організмів»

Номер слайду 31

Самостійна робота з таблицею. Порівняйте ознаки нестатевого й статевого розмноження та сформулюйте висновок про їхню роль у забезпеченні безперервності існування видів.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Ознака Нестатеве розмноження Статеве розмноження. Поділ клітин. Участь клітин. Набір хромосом у клітинах. Джерело мінливостіУчасть батьківських особинІдентичність нащадків. Основні способи розмноження. Біологічне значення

Номер слайду 32

ВИСНОВКИ:репродукція є неодмінною умовоюіснування біологічних систем у часі нестатеве розмноження обмежує різноманітність ознак у нових особин, але може за короткий сприятливий період забезпечити швидке утворення великої кількості нащадків з подібними ознаками статеве розмноження має переваги над нестатевим, оскільки нові особини успадковують ознаки обох батьківських особин і тому мають можливість краще пристосовуватися до навколишнього середовища.

Номер слайду 33

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Ознайомитися з матеріалом § 53;Усно відповісти на запитання № 1,7 (стор.210);Доопрацювати таблицю в зошиті «ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФОРМ РОЗМНОЖЕННЯ ОРГАНІЗМІВ»

Номер слайду 34

pptx
Пов’язані теми
Біологія, 10 клас, Презентації
Додано
19 червня 2023
Переглядів
1472
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку