Робота з обдарованою молоддю у навчальній групі«Учень- це не посудина, яку потрібно наповнити, а факел, який треба запалити» (К. Д. Ушинський).
Номер слайду 2
Обдарованість – це значне в порівнянні з віковими нормами випередження в розумовому розвитку або виключному розвитку спеціальним здібностей. Обдарованість дітей може бути встановлена та вивчена тільки у процесі навчання та виховання, в ході виконання дитиною будь-якої змістовної діяльності.
Номер слайду 3
Характерні особливості обдарованих дітей:- Допитливість.- Логічне мислення.- Добра пам’ять.- Оригінальне мислення.- Здатність до аналізу. - Концентрована увага, вміння утримувати увагу .- Схильність до лідерства. - Самостійність, сміливість брати на себе відповідальність.- Адекватна конкурентність, яка стимулює інтерес до змагання з такими ж дітьми.- Великий словниковий запас.- Розвинене почуття гумору.- Різноманітність інтересів.
Номер слайду 4
Типи обдарованих учнів:1. Найкращий учень: усі його люблять, робить те, що йому кажуть і як; любить подобатися.2. Бунтівник: сперечається, з ним важко спілкуватися, часто в нього виникає стан емоційно вольового напруження, коли щось загрожує досягненню його мети.3. Підпільник: знає, що за обдарованість не платять, а навпаки вимагають, тому прагне не вистрибувати, а бути як усі.4. Втікач: випадає з ліцейної системи, не може підлаштуватися до вимог ліцею, викладачів, майстрів виробничого навчання.
Номер слайду 5
5. Двобічний: відстає або має вади фізичні; його розглядають як слабкого, не помічають обдарованості.6. Цілеспрямований: незалежний, автономний, знає собі ціну, знає, чого хоче. У кожного з цих типів свій стиль поведінки, свої потреби, своя система взаємин, свій емоційно-вольовий статус. Ось чому до кожного має бути індивідуальний підхід, як у навчальному закладі, так і в сім’ї.
Номер слайду 6
Якості, якими має володіти педагог для роботиз обдарованими дітьми.1. Бути доброзичливим і чуйним.2. Розбиратися в особливостях психології обдарованих дітей, відчувати їхні потреби та інтереси.3. Мати високий рівень інтелектуального розвитку.4. Мати широке коло інтересів.5. Бути готовим до виконання різноманітних обов’язків, пов’язаних із навчанням обдарованих дітей.
Номер слайду 7
6. Мати педагогічну і спеціальну освіту.7. Володіти почуттям гумору.8. Мати живий та активний характер.9. Виявляти гнучкість, бути готовим до перегляду своїх поглядів і до постійного самовдосконання.10. Мати творчий, можливо, нетрадиційний особистий світогляд.11. Бути цілеспрямованим і наполегливим.12. Володіти емоційною стабільністю.13. Уміти переконувати.14. Мати схильність до самоаналізу.
Номер слайду 8
Як розвивати творчі здібності обдарованих дітей. Підхоплюю думки учнів і оцінюю їх зразу, підкреслюючи їх оригінальність, важливість тощо. Підкреслюю інтерес учнів до нового. Культивую творчу атмосферу. Вчу дітей цінувати власні та чужі думки. Іноді ровесники ставляться до здібних дітей агресивно, це необхідно попередити.
Номер слайду 9
Стимулюю і підтримую ініціативу учнів, самостійність. Створюю проблемні ситуації, що вимагають альтернативи, прогнозування, уяви. Розвиваю критичне сприйняття дійсності. Вчу доводити починання до логічного завершення. Впливаю особистим прикладом. Відзначаю досягнення учнів, підтримую та стимулюю активність, ініціативу, пошук.
Номер слайду 10
Поради:1. Не потрібно вихваляти кращого учня, вирізняти обдаровану дитину за індивідуальні успіхи, краще заохотити спільні заняття з іншими учнями.2. Не варто приділяти багато уваги навчанню з елементами змагання. Обдарована дитина частіше від інших ставатиме переможцем, що може викликати неприязнь до неї інших учнів .3. Не потрібно робити з обдарованого учня ”вундеркінда”. Недоречне акцентування на її винятковості породжує роздратованість, ревнощі друзів, одногрупників. Інша крайність – зловмисне прилюдне приниження унікальних здібностей – звичайно, неприпустима.4. Необхідно пам’ятати, що в більшості випадків обдаровані учні погано сприймають суворо регламентовані заняття, що повторюються.
Номер слайду 11
Форми роботи з обдарованими учнями:1. Розв’язання нестандартних завдань. 2. Індивідуальна й диференційована робота.3. Ділові гри, інтерактивні методи навчання.4. Участь у конкурсах різних рівнів.5. Участь у предметних олімпіадах різних рівнів.
Номер слайду 12
Обдаровані діти – майбутній цвіт нації, інтелектуальна еліта, гордість і честь України, її світовий авторитет, а тому перед кожним педагогічним колективом стоїть завдання спрямоване на забезпечення формування інтелектуального потенціалу нації шляхом створення оптимальних умов для всебічно обдарованої молоді.