Тема уроку. Розв'язування задач геометричного змісту за допомогою рівнянь в 5 класі. виконала вчитель математики I категорії НВК № 1 Лиманської міської ради Донецької області Котишевська Ніна Григорівна
Номер слайду 2
Мета: продовжувати формувати вміння розв’язувати рівняння і задачі за допомогою рівнянь виду х+х±а=в; ах+х=в; ах-х=в, закріпити обчислювальні навички, розвивати логічне мислення учнів, кмітливість, формувати вміння застосувати знання в нестандартних ситуаціях. Виховна: виховувати культуру математичного мовлення, самостійність, пізнавальну активність, доброзичливість.
Номер слайду 3
Тип уроку: засвоєння знань, умінь і навичок. Обладнання: плакат «Краще думати і робити помилки, ніж не думати взагалі» (Гіпатія), презентація проекту «Рівняння – це думок активність, це інтелекту боротьба», медіа проектор, екран, ноутбук, роздавальний матеріал. Форма проведення: урок – гра.
Номер слайду 4
Хід уроку. І. Організаційний етап. Учитель Давньогрецький вчений Теон, з дитинства свою доньку Гіпатію привчав до математичного рахунку, розвиваючи тим самим кмітливість, увагу, самостійність, впевненість у необхідності знань. Тому слова жінки – математика Гіпатії: « Краще думати і робити помилки, ніж не думати взагалі» візьмемо за епіграф до уроку.
Номер слайду 5
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Учитель Сьогодні на уроці ми доведемо , що «Рівняння розширюють наш інтелект, здібності». Ви зможете продемонструвати свою обдарованість і кмітливість. Кожний етап гри оцінюємо певною кількість балів. Учні заздалегідь об’єднані у групи.
Номер слайду 6
1 група «Теоретики» Девіз «Думай, пробуй, твори, розум, фантазію прояви!» 2 група «Практики» Девіз «Активним і уважним будь, і про кмітливість не забудь!»
Номер слайду 7
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Гра «Ланцюжок». Працюємо під девізом «Наймудріше – це число». 125 •8 :20 •0 +280 :7 :5 •4
Номер слайду 8
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Гра «Ланцюжок». Працюємо під девізом «Наймудріше – це число». 25 •4 :10 •63 :7 •0 :40 +320 •15
Номер слайду 9
Гра «Вірю - не вірю» Девіз: « З усіх мов світу найкраща – це… мова математики» 1. Чи вірите ви, що рівнянням називають нерівність, яка містить невідомі числа, позначені буквами ? 2. Чи вірите ви, що коренем рівняння називають те значення невідомого, за якого рівняння перетворюється на правильну рівність? 3. Чи вірите ви, що добуток двох множників, один із яких дорівнює 0 обчислити не можна? 4. Чи вірите ви, що невідомий дільник знаходять: частку множать на ділене? 5. Чи вірите ви, що невідомий множник знаходять: добуток поділити на відомий множник?
Номер слайду 10
Гра «Вірю - не вірю» 6. Чи вірите ви, що з розподільної властивості відносно додавання випливає рівність (а +в)•с= ас+вс? 7. Чи вірите ви, що 8:0=нулю? 8. Чи вірите ви, що Р знаходять за формулою 2а+2в? 9. Чи вірите ви, що Р знаходять за формулою а•а? 10. Чи вірите ви, що для того, щоб знайти невідомий від’ємник треба від зменшуваного відняти різницю?
Номер слайду 11
Гра «Заборонене число» Девіз: «Математика здає свої фортеці лише сильним і сміливим» Прочитайте слово пропускаючи букви, які відповідають числу 25. Поясніть, що означає це слово. 25 10 25 8 25 25 13 25 25 19 25 11 25 19 25 19 11 А Р Б І О С В Д К Н Д Я Т Н Л Н Я Рівняння
Номер слайду 12
Гра «Заборонене число» Прочитайте слово пропускаючи букви, які відповідають числу 25. Поясніть, що означає це слово. 25 2 25 11 25 25 25 19 25 14 25 25 22 33 О К А О В И С Р Т і Д П Н Ь Корінь
Номер слайду 13
Гра «Літературно – математична» Девіз «Математика відкриває широке поле для творчої фантазії» х+480=1100 2) х: 8=1183 3) 29 760 :х=48 4) х-2771=15 666 0 1 2 3 4 6 7 8 9 К У І С И В Ь Ч Ж Ключ Відповідь» Вік живи – вік учись»
Номер слайду 14
ІV. Застосування знань, умінь та навичок. Учитель Ми з вами говорили, що рівняння – це математичне речення, бо в ньому є закінчена думка. Яка? При одних значеннях букв, що входять до запису рівняння, «речення» правильне, а при інших неправильне. Ми з вами навчимося розв’язувати задачі за допомогою складання рівнянь.
Номер слайду 15
Алгоритм розв’язування задачі за допомогою рівняння: Позначити невідому величину буквою х; Записати умову задачі з використанням букви х, що позначає невідому величину; Скласти рівняння; Розв’язати рівняння.
Номер слайду 16
Задача 1. Одна сторона прямокутника втричі більша за другу його сторону. Знайдіть сторони прямокутника, якщо його периметр дорівнює 64 см. Розв’язок. Нехай довжина 2 сторони – х см, тоді довжина 1 сторони (3·х) см. Периметр прямокутника дорівнює 2· (х+3х), що за умовою задачі дорівнює 64. Дістанемо рівняння: 2· (х+3х)=64 4 х = 32 х =8 друга сторона перша сторона - 3·8=24 (см). Відповідь: 8см і 24 см.
Номер слайду 17
Задача 2 Одна сторона трикутника у два рази довша за другу, а третя дорівнює 15 см. Периметр трикутника дорівнює 42 см. Знайти дві сторони трикутника. Розв’язок. Нехай довжина 2 сторони трикутника дорівнює х см, тоді довжина 1 сторони (2· х) см. Периметр трикутника дорівнює 2 х + х+ 15 =42; 3 х +15 =42; 3 х =27; х = 9 – довжина 2 сторони довжина 1 сторони - 2·9=18 (см). Відповідь: 18 см і 9 см.
Номер слайду 18
Задача 3 Периметр прямокутника дорівнює 216 см, а довжина більше ширини на 8 см. Знайти довжину і ширину прямокутника. Розв’язок. Нехай ширина прямокутника дорівнює х см, тоді довжина – (х+8) см. Периметр прямокутника - 2· (х+ х+8), що за умовою задачі дорівнює 216. Дістанемо рівняння: 2· (х+ х+8)=216; 2 х+8=108; 2 х=100; х =50 – ширина довжина – 50 +8=58 (см). Відповідь: 50 см і 58 см.
Номер слайду 19
Учитель. Урок був у нас незвичайний. Навчились розв’язувати задачі шляхом складання рівнянь. Уявіть собі, що до нас завітав кореспондент газети «Зоря», який хоче написати, що нового і цікавого ви дізналися на уроці. Дайте відповіді на запитання:
Номер слайду 20
Я бажаю вам бути: Кмітливими; Активними; Здоровими; Красивими; Акуратними. Що ви прочитали за першими буквами ? КАЗКА.
Номер слайду 21
Запитання Чи сподобався вам урок? Які завдання ви виконували на уроці? Який висновок ми зробимо? Чи були труднощі на уроці?
Номер слайду 22
« Математика – це казка, яку слід читати, відкривати, вивчати і любити!» Рівняння – це не просто рівність З однією змінною чи кількома. Рівняння – це думок активність, Це інтелекту боротьба. Тож будьте творчими, активно розвивайтесь, Долайте труднощі у своєму житті, Але з рівняннями, прошу, не розлучайтесь. Вони послужать вам ще в майбутті!