Презентація "В. Сосюра «Васильки» - взірець інтимної лірики."

Про матеріал
Урок-презентація для дистанційного навчання з української літератури для учнів 8 класу Підготувала вчитель української мови та літератури ЗЗСО І-ІІ ступенів – ліцею «Гармонія» Мирноградської міської ради Поліщук В.Л.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Емоційне налаштування на урок: Заплющ очі та уяви, що ти й деш квітковим полем. Якого кольору твої квіти?Обери влучну назву кольору за таблицею:

Номер слайду 2

Обери квітку. Укажи в зошиті її назву та добери три епітети , щоб її описати

Номер слайду 3

Володимир Сосюра. Поезія «Васильки» як взірець інтимної лірики. Щирість ліричного самовираження в поезії

Номер слайду 4

* розширювати словниковий запас; * поглибити поняття про види лірики; * опрацювати ідейно-художній зміст поезій «Васильки»; * розвивати навички аналізу ліричного твору, виразного читання, логічне мислення, уважність, спостережливість, уміння висловлювати власні думки. Наші завдання сьогоднішній урок:

Номер слайду 5

Воло́шка (Centaurea) — рід трав'янистих рослин родини айстрових, або складноцвітих. Волошки — місцеві рослини помірних і субтропічних регіонів Старого Світу; інтродуковані до Північної (у т. ч. Гренландії), Центральної й Південної Америки, Австралії, Південної Африки та Східної Азії[Деякі види використовують і розводять як декоративні рослини; також волошки є медоносними рослинами. ЯКА БІОЛОГІЧНА НАУКА ВИВЧАЄ РОСЛИНИ? ( Ботаніка)ВАСИЛЬКИ українською - волошки

Номер слайду 6

ВІДКРИТИЙ МІКРОФОН1. Які різновиди лірики вам відомі? Наведіть приклади.2. Які їх особливості? 3. Які різновиди ліричних творів більше подобаються вам? Чому?

Номер слайду 7

Перевіряємо свої твердження

Номер слайду 8

Сьогодні ви доведете мені, що вірш «Васильки у полі» є саме прикладом інтимної лірики. Про історію створення поезії автор розповідав так: «В 1938 році, коли минуло мені сорок літ, я написав "Васильки”... Добре пам’ятаю свій настрій в той вечір, коли з’явився цей вірш. Щоб точно його висловити, треба було б сказати: "Васильки я написав разом з Марією”». (ПРИГАДАЙМО: Марія Гаврилівна — дружина поета, кохання до якої протягом життя надихало його).

Номер слайду 9

Володимир Сосюра Васильки у полі Васильки у полі, васильки у полі,і у тебе, мила, васильки з-під вій,і гаї синіють ген на видноколі,і синіє щастя у душі моїй. Одсіяють роки, мов хмарки над нами,і ось так же в полі будуть двоє йти,але нас не буде. Може, ми квітками,може, васильками станем — я і ти. Так же буде поле, як тепер, синіти,і хмарки летіти в невідомий час,і другий, далекий, сповнений привіту,з рідними очима порівняє нас.

Номер слайду 10

1.    Яка картина зринає у вашій уяві, коли ви читаєте першу строфу поезії? Опишіть цю картину. Які зорові образи скеровували вашу уяву?2.    Який колір переважає в першій строфі? Які асоціації він викликає?3. Чому поет порівнює очі коханої з васильками?Сині васильки автор порівнює з кольором очей коханої. Цю барву художники-живописці вважають холодною. А під пером поета вона наповнюється теплом: «І синіє щастя у душі моїй». 4. Поясніть, як ви зрозуміли образ «синіє щастя у душі моїй». 5. Яким чином краса коханої і природи пов’язані між собою? Для чого В. Сосюра порівнює ці образи? 6. Поміркуйте, чому ліричного героя не лякає те, що «роки одсіяють», що інші щасливці йтимуть цим полем?ПРОАНАЛІ-ЗУЙМО: Яким настроєм пройнятий цей вірш?

Номер слайду 11

ПРОАНАЛІЗУЙМО: Яким ви побачили ліричного героя?СКЛАДЕМО СЕНКАН до образу ліричного героя твору. Ліричний герой. Закоханий, вдумливий. Вірить, філософствує, кохаєМіркує про щастя, життя Поет

Номер слайду 12

Літературний аналіз твору. Тема: оспівування щирого почуття кохання, щасливої миті у душі закоханих. Ідея: возвеличення кохання — смисла життя кожної людини, показ того, що це почуття вічне. Мотив — щире почуття кохання, нерозривно пов’язане з красою природи; плинність життя. Жанр: інтимна лірика. Художні засоби: Повтори: «Васильки у полі»Метафори: «гаї синіють», «щастя синіє у душі…», «осіяють роки», «синіє поле», «хмарки летять». Порівняння: «Васильки у полі… — васильки з-під вій», «одсіяють роки, мов хмарки на небі». Епітет: «рідні очі», «невідомий час»Художній паралелізм: «…васильки у полі, а у тебе, мила, васильки з-під вій»,Повтор «васильки у полі»

Номер слайду 13

Рефлексія.*Що нового дізнались на уроці?*ДОВЕДІТЬ, ЩО ЦЕЙ ВІРШ НАЛЕЖИТЬ ДО ІНТИМНОЇ ЛІРИКИ

Номер слайду 14

ЕКСКУРС У НАРОДНУ МУДРІСТЬ Цікаво, що у фольклорі васильки, або волошки, символізують душевну красу й чистоту, праведність і святість, скромність і привітність. Назва квітки, каже легенда, походить від імені хлопчика Василька, якого русалки на Зелені свята заманили в поле й залоскотали — і він перетворився на квітку, звідси її назва. Вважається, що васильки мають значну магічну силу як оберіг від злих духів, лихої долі та всіляких напастей — витівок лукавого. Тому їх навіть вирощують при садибах, освячують на Маковея та Великого Спаса. Вінки з васильків, сплетені на Зелені свята, протягом року зберігають у домівці. Особливу силу мають васильки для молодих: пучком васильків кроплять наречених на весіллі; настоєм з васильків окроплюють галявини, де гуляють хлопці та дівчата Купальської ночі; таким же настоєм дівчата вмиваються — і їх краса стає недоступною злим чарам.

Номер слайду 15

Отже, підведемо підсумки: Коли людина має тонку душу, все для неї має свій колір, навіть шастя. Який же колір щастя лірічного героя вивченого нами твору? (Визначення емоційного настрою учнів на кінець уроку – метод «Кольорологія»)ПОВЕРТАЮЧИСЬ до таблиці кольорів. НА ПОЧАТКУ УРОКУ, ВИЗНАЧТЕ ВАШ НАСТРІЙ, ОБРАВШИ ДЛЯ НЬОГО КОЛІВ

Номер слайду 16

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: ПРОАНАЛІЗУВАТИ ВІРШ В. СОСЮРИ «ОСІНЬ» За бажанням намалювати до одного із віршів («Васильки у полі», або «Осінь») малюнок

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 5
Оцінки та відгуки
  1. Кромченко Анна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Бортник Ірина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Трачук Віра Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Шкарупа Світлана
    Оце так знахідка)Шукала цікавий матеріал до уроку.Дуже рада бачити світлини одногрупниці!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Недоцюк Ольга Іванівна
    Дякую за презентацію!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 2 відгука
pptx
Додано
25 грудня 2022
Переглядів
7846
Оцінка розробки
5.0 (5 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку