Презентація у вигляді опороного конспекту лекції. Розроблено з метою покращити візуальне сприйняття учнівством навчального матеріалу. Допоможе вчительству при підготовці до лекційних занять з відповідної теми.
Розрахунок опору провідника. Питомий опір речовини. Реостати.8 клас. Лекція 24
Номер слайду 2
2 Опір провідника залежить від його довжини, площі поперечного перерізу, а також від речовини, з якої виготовлений провідник. В скільки разів збільшується (зменшується) довжина провідника, у стільки ж разів збільшується (зменшується) його опір. Отже, опір провідника прямо пропорційний його довжині.
Номер слайду 3
3 Збільшення вдвічі площі поперечного перерізу провідника спричиняє дворазове зменшення його опору. Отже опір провідника обернено пропорційний площі його поперечного перерізу. Опір провідника залежить від речовини, з якої цей провідник виготовлений.
Номер слайду 4
4де R — опір провідника; l — довжина провідника; S — площа поперечного перерізу провідника; ρ — коефіцієнт пропорційності, що залежить від речовини, з якої виготовлений провідник. Цей коефіцієнт ρ називають питомим опором речовини.
Номер слайду 5
5
Номер слайду 6
6
Номер слайду 7
7 Реостат — це пристрій зі змінним опором, призначений для регулювання сили струму в електричному колі.
Номер слайду 8
8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
10
Номер слайду 11
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯДоведіть, що провідник чинить опір електричному струмові. Як довести, що опір провідника прямо пропорційний його довжині?Чи залежить опір провідника від площі його поперечного перерізу? Якщо залежить, то як? За якою формулою обчислюють опір провідника? Що таке питомий опір речовини? Якими властивостями речовини визначається можливість її використання для виготовлення електропроводки? Що таке реостат? Які види реостатів ви знаєте? Чим вони відрізняються один від одного? Опишіть будову та принцип дії повзункового реостата. Як позначають повзунковий реостат на схемі?