ТЕМА: Проблема свободи у романі Івана Багряного « Тигролови»
МЕТА: на основі тексту сформулювати ставлення автора та читача до проблеми особистої свободи та свободи країни;
виробляти у старшокласників уміння виділяти головне, порівнювати, зіставляти, робити висновки; формувати предметну, інформаційну та загальнокультурну компетентності, високі моральні цінності молодої людини.
ТИП УРОКУ: урок у технології проблемного навчання
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організація до уроку та мотивація навчальної діяльності
Слово учителя:
Прогнозовані відповіді: у нас найкращі пісні, ми – пісенна нація.
ІІ. Робота над матеріалом уроку
ЯК ЗА ТОТАЛІТАРНОГО РЕЖИМУ МОЖНА ВІДСТОЮВАТИ СВОБОДУ?
Гіпотеза 1. Можна не визнати усього того, що тобі « приписують», у чому звинувачують. Протистояти фізично.
|
Сильний аргумент
|
Слабкий аргумент |
1. |
Своєю впертістю, силою волі надихати інших |
Знищити здоров’я остаточно. Померти. |
2. |
Зламати морально свого ворога, викликати у нього страх, безсилля перед в’язнем. |
|
3. |
Зберегти своє чесне імя навіть у надзвичайних ситуаціях. |
|
Гіпотеза 2. Можна знищити свого кривдника фізично – вбити його.
|
Сильний аргумент
|
Слабкий аргумент |
|
Знищити зло назавжди. |
У « системі» таких тиранів багато, вбитого замінять, і нема гарантії, що той буде іншим. |
2 |
Вийти із боротьби абсолютним переможцем. |
|
3 |
Допомогти іншим в’язням, які слабші морально і фізично. |
|
Гіпотеза 3. Можна втекти, заховатися десь у лісах, тайзі, де тебе не знайдуть.
|
Сильний аргумент
|
Слабкий аргумент |
1. |
Маючи підтримку, це не важко. |
Можуть знайти, бо «стало небезпечно і в тайзі». |
2. |
Не треба якихось значних додаткових затрат. |
|
3 |
У часі – це значний відтинок безпеки, можливо, і роки. |
Радянський союз активно освоював Сибір, можуть знайти й досить швидко |
Гіпотеза 4. Можна покинути державу, втекти за її межі і продовжувати боротьбу із ворогом твоєї країни і твоїм особистим.
|
Сильний аргумент |
Слабкий аргумент |
1. |
Особиста свобода дає можливість більше зробити корисного , зосередитись на проблемі. |
Час і наполеглива праця |
2. |
Можна залучити друзів, знайомих, тих, хто може допомогти тобі і твоїй державі. |
|
3. |
Можна висвітлювати проблеми у друкованих джерелах, відкривати правду про дії тоталітарного режиму. |
|
ІІІ. Підсумок уроку
( Прогнозована відповідь: - Так. Григорій Многогрішний назвав тирана тираном, не боявся і боровся з тим тираном, як міг. Він був дійсно свобідним.)
ІУ. Домашнє завдання