Прості досліди з фізики в домашніх умовах: «Дослід – «Демонстрація гвинта Архімеда»
А. Ейнштейн сказав: «Істина — це те, що витримує перевірку дослідом».
Досліди з фізики допоможуть ввійти до чудесного світу знань. Для учнів 5-11 класів вони будуть нескладними. Зрозумівши основні фізичні принципи і закони, учні відчувають себе більш впевнено.
Щоб вивчення законів фізики в домашніх умовах було безпечним, необхідно дотримуватися запобіжних заходів:
1. Абсолютно всі експерименти необхідно проводити за участю дорослих. 2. Необхідно бути особливо уважними, якщо використовуються гострі, колючо - ріжучі предмети, відкритий вогонь. При цих дослідах присутність дорослих обов'язкова. 3. Використання отруйних речовин заборонено.
Що ж представляє собою гвинт Архімеда? Цей винахід датується 3-ім століттям до нашої ери. Це гвинт, поміщений в циліндр. При обертанні гвинта захоплювалась рідина і піднімалась вгору. Зазори між краями гвинта і стінками циліндра дозволяли вільно обертатися гвинту. У результаті вода виливалася через верхній відкритий кінець. Таким чином, помістивши один кінець циліндра у воду, а інший розташувавши вище під кутом і обертаючи гвинт, рідина подавали нагору. Обертати можна було як сам гвинт всередині циліндра, так і циліндр разом з гвинтом.
Класичний варіант Архімедового гвинта показано на рис. 1. (взято з Інтернету)
Застосовувався подібний
Архімедовий гвинт для підйому води при зрошенні територій і для осушення шахт, трюмів кораблів, низин і заболочених місць.
Гвинт Архімеда застосовували для підйому води з низин, від річки нагору, при зрошувані полів. Завдяки подібній системі поливалися поля в Єгипті, Греції, та інших місцях.
Рис. 1
В техніці багато механізмів зроблено як прототип гвинта Архімеда.
Так, наприклад, в звичайній побутовій м’ясорубці використано гвинт Архімеда. Завдяки гвинту шматочки м’яса захоплюються внизу горловини перетинками гвинта і подаються під тиском вздовж гвинта до сітки з ножиком. Таким чином демонстрацію гвинта Архімеда ми можемо спостерігати при пропусканні м’яса, овочів через м’ясорубку.
На фото 1 показано м’ясорубку в зборі і гвинт до м’ясорубки на цьому ж фото.
Фото 1
Автор: Бабин Дмитро Святославович