Птахи. Різноманітність, роль у природі та значення в житті людини

Про матеріал
Мета: розширити знання учнів про представників класу Птахи; показати їх різноманітність, особливості будови та способу життя, пристосування до середовища існування; дати уявлення про класифікацію птахів; розвивати творчі здібності дітей, а також уміння працювати з науково-популярною літературою; виховувати морально-етичне ставлення до птахів і всього живого на планеті.
Перегляд файлу

Урок № 28

Тема: Птахи. Різноманітність,  роль у природі та значення в житті людини

 

Мета: розширити знання учнів про представників класу Птахи; показати їх різноманітність, особливості будови та способу життя, пристосування до середовища існування; дати уявлення про класифікацію птахів; розвивати творчі здібності дітей, а також уміння працювати з науково-популярною літературою; виховувати морально-етичне ставлення до птахів і всього живого на планеті.

 

Обладнання і матеріали: таблиці, зображення птахів, ватмани, клей, ножиці, кольорові олівці.

Базові поняття і терміни: Безкілеві та Кілегруді птахи,  Пінгвіни, Гусеподібні,  Соколоподібні, Лелекоподібні, Горобцеподібні

 

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:

Називає:

- середовища існування тварин;

- визначальні ознаки будови, які відрізняють тварин зазначених груп серед інших;

Наводить приклади:

- тварин, які належать до зазначених груп;

- видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості;

Розпізнає:

- тварин на зображеннях, у колекціях;

Характеризує:

- пристосування тварин до польоту;

Визначає:

- риси пристосованості тварин до середовища існування;

Робить висновок:

- особливості будови організму тварин – результат пристосування до умов середовища існування.

 

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вправа   «Вірю – не вірю»

До класу Птахи належить приблизно 8500 видів тварин. +

Усі птахи здатні до польоту. –

Тулуб птахів обтічної форми. +

На шкірі є залози, які виділяють жироподібну речовину. –

Кістки черепа зрослися рухомо. –

Старе пір’я у птахів змінюється в процесі линяння. +

Більшість птахів мають кіль. +

Їжу птахи пережовують за допомогою зубів. –

Повітряні мішки визначають механізм дихання птахів. +

Мають два кола кровообігу і трикамерне серце. –

Добре розвинений мозочок.+

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

У світі налічується понад 8500 видів птахів. Лише в Україні відомо близько 400 видів цих тварин. Ми зустрічаємо пернатих десятки разів на день. А чи добре ми їх знаємо? Чи можемо назвати кожного птаха? Чи всі птахи на землі одинакові? На ці та багато інших запитань ми дамо відповідь сьогодні. Адже тема нашого уроку ...

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

 1. Характеристика представників надряду Безкілеві птахи.

Чотири ряди птахів - Страусоподібні, Нандуподібні, Казуароподібні та Ківіподібні - включають представників, нездатних до польоту. Ці птахи пересуваються по землі бігом або крокуючи. Крила та грудні м'язи в них розвинені слабко. Кіля немає. Натомість задні кінцівки довгі й міцні. Пташенята - виводкового типу. Мешкають на відкритих просторах з розрідженою рослинністю.

Серед безкільових птахів найбільший представник - африканський страус. Він найбільший із сучасних птахів: заввишки до 270 см, а маса - до 90 кг. Має на ногах усього два пальці, що сприяє швидкому бігу (до 70 км на годину). На пальцях є міцні кігті, які слугують цим птахам для захисту. Шия довга, голова сплощена. Поширені у степово-пустельних регіонах Африки.

 

Мал.1. Африканський страус.

Тривалий час на африканських страусів полювали через гарне пір'я самців та смачне м'ясо. Промисел цих птахів значно знизив їх чисельність, тепер страусів вирощують на спеціальних фермах.

Два види американських страусів, або нанду, поширені в степових регіонах Південної Америки. В Австралії і на Новій Гвінеї поширені 4 види нелітаючих птахів - ему та казуарів. Ці птахи мають на ногах, по три пальці, а їхні крила - майже непомітні. Живляться переважно рослинною їжею.

 

Мал.2. Казуар

Найменші серед безкільових - ківі - поширені на островах Нової Зеландії: їхнє тіло заввишки до 55 см, а маса - до 3,5 кг. На ногах цих птахів чотири пальці, крила майже відсутні. Ківі мають довгий і тонкий дзьоб, за допомогою якого здобувають їжу: безхребетних тварин, що мешкають у ґрунті. На відміну від більшості видів птахів, нюх у ківі розвинений добре. Ці птахи мешкають у тропічних лісах і ведуть нічний спосіб життя, а вдень ховаються у густих заростях.

2. Характеристика представників надряду Пінгвіни.

Надряд Пінгвіни налічує 18 видів, які не можуть літати, хоча в них добре розвинений кіль.

Передні кінцівки пінгвінів видозмінені на еластичні ласти, які слугують для плавання. При цьому рухи крил пінгвінів у воді нагадують рухи крил інших птахів під час польоту. Найбільший серед пінгвінів - імператорський - сягає до 120 см заввишки, найменший - малий пінгвін - заввишки до 40 см. Оскільки пінгвіни не літають, їхні кістки не мають повітряних порожнин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мал.3. Імператорський пінгвін із пташеням.

Поширення пінгвінів пов'язане з холодними океанічними течіями. Вони трапляються в Південній півкулі, переважно біля берегів Антарктиди і на прилеглих островах, а також на південних берегах Австралії, Африки та Південної Америки. Лише один вид мешкає в тропіках біля екватора на Галапагоських островах, але теж у холодних водах. Це галапагоський пінгвін.

Ноги пінгвінів мають по чотири пальці, які сполучаються плавальною перетинкою. Суходолом ці птахи пересуваються повільно, тримаючи своє тіло у вертикальному положенні й спираючись на короткий жорсткий хвіст. Пера пінгвінів рівномірно й щільно вкривають тіло, не даючи воді проникати до шкіри.

Пінгвіни відкладають від одного до трьох яєць. У видів, які насиджують яйця на снігу, на череві є складка шкіри, в якій вони виношують яйце, що лежить на лапах птахів.

Пташенята, які вилуплюються з яєць, вкриті щільним пухом, але сліпі й безпомічні. І лише після линяння вони прямують до води.

Пінгвіни - вправні плавці. У воді вони здатні розвивати швидкість до 36 км/год і пірнати на глибину до 60 м і більше. При цьому можуть перебувати під водою до 3 хв. Пінгвіни мають гострий і сильний дзьоб. Їхній ротовий апарат діє як насос, який накачує воду разом із дрібною здобиччю. Живляться пінгвіни ракоподібними, головоногими молюсками та дрібною рибою.

 3. Кілегруді птахи  (робота в групах)

Завдання для груп

Група 1 – вивчає  ряд Соколоподібні

Група 2 – вивчає ряд Лелекоподібні

Група 3 – вивчає ряд Гусеподібні

Група 4 – вивчає ряд Горобцеподібні

План роботи за яким працюють учні

1.Середовище  існування.

2. Риси пристосованості птахів до умов середовища.

3. Представники. 

4. Значення даних птахів.

5. Види, занесені до Червоної книги.

 Групи презентують виконану роботу ( учні представляють раніше підготовлені повідомлення, малюнки, плакати ін.)

4. Значення птахів

Вправа «Мозковий штурм»

 Всі запропоновані учнями відповіді записуються на дошці.

- складова частина природних угруповань;

- є ланкою у ланцюгах живлення;

- сприяють у розповсюдженні насіння рослин;

- хижі поїдають мишовидних гризунів, комах-шкідників;

- джерело м’яса, яєць, пуху, пер;

- пташиний послід – необхідне добриво;

- запилюють квіти;

- гнізда – делікатес;

- біологічний метод – відлякування соколами інших птахів від виноградників, аеродромів;

- пташине полювання;

- насолода від співу і зовнішнього вигляду;

- літературні образи;

- тризуб – силует сокола, що падає вниз - символ влади Святого Володимира.

5. Охорона птахів.

Вирубування лісів, осушення боліт, розорювання цілинного степу, забруднення довкілля отрутохімікатами призводять до того, що чисельність багатьох видів птахів невпинно скорочується, вони стають рідкісними, а деякі види зникли взагалі чи знаходяться на межі зникнення. Уже зникло приблизно 200 видів і підвидів птахів. Щоб зберегти різноманітність птахів на планеті, їх потрібно охороняти.

Але мало занести певні види тварин до Червоної книги, обмежити чи заборонити промисел інших, важливо охороняти місця гніздування чи зимівлі птахів. Значна роль у збереженні та поширенні зникаючих видів належить заповідникам (в Україні це Карпатський, Поліський, Чорноморський, Кримський, Дунайський та інші).

Рідкісні види птахів можна розмножувати штучно, наприклад у зоопарках, і випускати в природу. Оскільки багато видів птахів можуть мігрувати з території однієї країни на територію іншої, потрібна співпраця урядів і громадських організацій різних країн у справі їхньої охорони.

Необхідно також раціонально використовувати промислові види птахів: обмежувати кількість особин, на яких можна полювати, регулювати терміни мисливського сезону (забороняти полювання на птахів під час їхнього розмноження).

Ви пам'ятаєте, що зимівля - скрутний період у житті птахів, оскільки кількість їжі різко зменшується. Тому слід підгодовувати птахів, влаштовувати штучні гнізда для їх приваблення тощо.

V. Узагальнення і систематизація знань

 Вікторина

1. Невеликий лісовий птах. Під час осінніх і зимових кочівель залітає в сади, парки. Самці мають червоні груди. ( снігур ).

2. Поширений комахоїдний птах, живе в лісах, садах, парках. Восени кочує.  ( синиця )

3. Болотяний птах з довгими ногами і довгим носом. ( кулик )

4. Найбільший представник з родини Воронових. Малочисельний осілий птах. ( крук )

5. Стрій, яким летять гуси. ( клин )

6. Птахи, які висиджують сліпих безпорадних пташенят. ( нагніздні)

7. Самець якої пташки на току як би каже: «Спать пора, спать пора»? ( перепілка )

8. Яке місто носить назву хижого птаха? ( Орел )

9. Скільки треба взяти «а», щоб отримати птаха? ( сорок – а )

10. Які птахи не висиджують свої яйця? ( смітні кури, зозулі )

11. У яких птахів яйця насиджує самець? ( ему, пінгвін )

12. Чому кажуть: «Як з гуся вода»? ( пір’я гусей густо змащене жиром, вода  стікає з пір’я )

13. Яка пташка робить гніздо з риб’ячих кісток? ( зимородок )

14. Коли температура птахів вища – взимку чи влітку? ( однакова, бо птахи теплокровні )

 

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника

 

doc
Додано
1 квітня 2020
Переглядів
1570
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку