Ссавці. Різноманітність, роль у природі та значення в житті людини. Міні-проект. «Тварини – рекордсмени»

Про матеріал
Мета: довести до учнів відомості про особливості організації та процесів життєдіяльності представників рядів Хижі, Примати, Рукокрилі, Ластоногі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні; розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до живих організмів, що оточують людину.
Перегляд файлу

                                         Урок № 32

Тема: Ссавці. Різноманітність, роль у природі та значення в житті людини. Міні-проект.  «Тварини – рекордсмени»

 

Мета: довести до учнів відомості про особливості організації та процесів життєдіяльності представників рядів Хижі, Примати, Рукокрилі, Ластоногі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні; розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до живих організмів, що оточують людину.

 

Обладнання і матеріали: зображення тварин, підручник, роздатковий матеріал.

Базові поняття і терміни: Хижі, Примати, Рукокрилі, Ластоногі, Китоподібні, Парнокопитні, Непарнокопитні,  китовий  вус, хижий зуб.

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:

Називає:

- середовища існування тварин;

- визначальні ознаки будови, які відрізняють тварин зазначених груп серед інших;

- рідкісні види України та свого краю;

Наводить приклади:

- тварин, які належать до зазначених груп;

- видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості;

Розпізнає:

- тварин на зображеннях, у колекціях;

Характеризує:

- визначальні особливості способу життя, розмноження і розвитку тварин зазначених груп;

- особливості будови тварин, зумовлені пристосуванням до життя на суходолі;

- пристосування тварин до польоту;

- пристосування тварин до життя у воді;

Визначає:

- риси пристосованості тварин до середовища існування;

Робить висновок:

- особливості будови організму тварин – результат пристосування до умов середовища існування.

 

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Робота на картках

Доповніть текст

Загальна характеристика класу Ссавці

 Ссавці найбільш _________ клас типу ____________. Розміри і зовнішній вигляд ссавців різноманітні. Маса тіла коливається від 2-3 г (землерийка) до 150 т (___________). Передні і задні кінцівки розміщені під ___________, тому він піднятий над землею. Тіло ссавців вкрите шкірою з ____________ або __________. У шкірі ссавців містяться __________ і __________ залози. У багатьох видів є і ______________  залози. Потові залози виділяють ___________, завдяки чому здійснюється ___________. Усі ссавці мають _________ залози, які є видозміненими  ____________ залозами. Рот ссавців обмежений ___________ і ___________.  Зуби диференційовані ( ________, ________, ________). Є ___________, яка відділяє грудну порожнину від _____________. Орган слуху у зовнішній частині _________ _________, а в середньому вусі є _________ слухові кісточки.

 Завдяки прогресивному розвитку ___________ нервової системи з _____________ великих півкуль, теплокровності, наявності ___________ покриву, ____________ малят у __________ матері і вигодовуванню їх __________, ссавці отримали _____________ в конкуренції з плазунами та іншими хребетними і міцно ____________ не лише суходіл, а й інші _________________.

 Слова для довідки: пахучі, зубами, губами, середовища існування, високоорганізований, піт, черевної, тілі, шерстю, волоссям, різці, ікла, кутні, волосяного, завоювали, хордові, молочні, потовими, синій кит, сальні, потові, перемогу, центральної, корою, тулубом, терморегуляція, діафрагма, вушну раковину, молоком, три, виношуванню.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Відгадайте тварину за підказками.

Підказка 1

• Більшість тварин цього ряду добре бігають по землі, і в вузьких ходах печер зазвичай добре видно їхні темні від посліду стежки.

Підказка 2

• За добу тварина з’їдає комах загальною вагою до 1/2–2/3 своєї ваги, здобуваючи їх у польоті або полюючи на них на стовбурах дерев.

Підказка 3

• Тварини «бачать вухами»: видаючи серії ультразвуків на частотах 20–120 кГц, вони, сприймаючи відлуння, розрізняють предмети завбільшки 1–10 мм. Це дозволяє їм літати в темряві й бачити комах.

Відповідь: кажан

Ця тварина належать до ряду Рукокрилі ссавці. Отже, сьогодні ми продовжуємо вивчати різноманітний світ ссавців.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Ряд Рукокрилі

Ряд Рукокрилі — численний ряд літаючих ссавців, розповсюджених скрізь, крім Арктики й Антарктиди. Літають рукокрилі завдяки наявності шкірястих перетинок, натягнутих між довгими пальцями передніх кінцівок, боками тіла, задніми кінцівками й хвостом. Як і птахи, на грудині вони мають кіль, до якого прикріплюються потужні грудні м’язи, що приводять крила в рух. Ведуть сутінковий або нічний спосіб життя, орієнтуючись у повітряному просторі за допомогою звукової локації.

Практичне значення дрібних рукокрилих позитивне. Ці тварини живляться переважно комахами, знижуючи їх чисельність. До шкідливих відносять тільки кровосисні види Південної Америки, що харчуються кров’ю хребетних тварин, а іноді й людини. Головну шкоду, заподіювану ними, пов’язують не стільки із втратою крові, скільки з передачею вірусу сказу й хвороботворних трипанозів.

2. Ряд Непарнокопитні

Ряд Непарнокопитні включає досить добре відомих тварин, як родини Коні (вони спираються на один палець) та Носороги (спираються на три пальці). До коней відносяться зебри, осли та коні, із котрих в дикому стані збереглися лише коні Пржевальського. Люди одомашнили коня біля 4 тисяч років тому. Вони є джерелом молока, шкур, м'яса. Застосовували їх і як своєрідний транспортний засіб. Сьогодні отримали сотні порід коней. В наш час розводять коней загалом для проведення занять кінним спортом й із естетичними цілями.

 

 

 

Мал.1. Коні Пржевальського

Так породистий гарний скаковий кінь здатний коштувати більше мільйон доларів.

Родина Носороги — це нечисленна група тварин, котрі мешкають у Азії і Африці. Шкіра в них практично гола, а на голові один чи два роги. Дані роги вважали цілющими, саме тому носорогів знищували.

 

 

 

 

 

 

Мал.2. Білий носоріг

3. Ряд Парнокопитні

Ряд Парнокопитні - це у основному наземні тварини (крім бегемота), що мають здатність до швидкого бігу. Бегемот  більшу частину свого часу проводить в воді. Шкіра його практично гола й не переносить висихання.

Переважна кількість парнокопитних, до котрих відносяться корови, лосі, олені, антилопи, барани, козли, жирафи, мають складний шлунок й звуться жуйними. Вони пережовують їжу, проковтують її у один із відділів шлунка де вона зброджується особливими бактеріями. Після цього  тварини відригують їжу у ротову порожнину й знову її пережовують та проковтують. Це забезпечує краще засвоєння усіх поживних речовин.

Лось — один із найбільших копитних тварин у Україні. Лось здатний живитися малопоживним кормом: гілками та корою дерев, хвоєю, грибами. Лосяче молоко наділене лікарськими властивостями. В штани, виготовлені із лосиної шкіри (лосини), одягали раніше європейські армії.

Європейський тур, який теж мешкав на території України, є диким предком сучасної великої рогатої худоби.

4. Ряд Китоподібні

Китоподібні — кити, кашалоти, дельфіни. Представник цього ряду синій кит — найбільша з усіх тварин (довжина його тіла — до 33 м, вага — до 150 т). Мешкають китоподібні тільки у воді і на суходіл не виходять. Тіло у них рибоподібної форми, не має волосяного покриву. Голова дуже велика. Шия невиражена. Задні кінцівки редуковані, збереглися тільки залишки тазу; передні — видозмінені в ласти. Основну функцію руху виконує хвіст. Добре розвинений підшкірний шар жиру (у деяких китів до 50 см). Вушні раковини відсутні. Орган слуху дуже редукований. Очі мають пласку рогівку і кулястий кришталик — пристосування для бачення у воді. Слізні залози і слізні канали відсутні. Головний мозок має складну будову. Дельфіни добре піддаються дресируванню. Зуби або однотипні, або відсутні. Зубасті китоподібні (дельфіни, кашалоти) живляться рибою, проковтуючи її цілком.  

Мал. 3. Дельфін Афаліна

 

Беззубі китоподібні (кити) використовують у їжу дрібних тварин, в основному ракоподібних, проціджуючи воду через «китовий вус» - еластичні рогові пластинки завдовжки до 5 м, розташовані на верхній щелепі.

5. Ряд Ластоногі

Ластоногі більшу частину життя проводять у воді, на суходіл виходять лише для відпочинку, розмноження та линяння. Волосяний покрив цих тварин розвинений слабко. Більшість видів не має вушної раковини, але чують вони дуже добре, деякі види здатні до ехолокації. Ластоногі – промислові тварини, яких цінують за хутро (котики, тюлені, особливо новонароджені, які мають біле густе хутро, нерпи). Людина також використовує їхнє м'ясо та жир. Найбільші за розмірами серед ластоногих – це моржі, поширені у північних частинах Тихого океану ( тіло завдовжки до 4 м, маса – до 2 т). Масивні ікла їхньої верхньої щелепи народи Півночі використовують для виготовлення декоративних виробів.

Поблизу морських берегів України колись траплявся тюлень-монах, поширений у Чорному і Середземному морях та деяких частинах Атлантичного океану.

Мал.4. Новонароджений тюлень.

 

6. Ряд Хижі

Представники цього ряду живляться переважно тваринною їжею. Довжина їхнього тіла коливається від 12-30 см (ласка) до  3 м (білий ведмідь; його маса сягає 1 т). характерною ознакою хижих є добре диференційовані зуби, причому ікла завжди розвинені. По одному кутньому зубу з кожного боку щелепи перетворюється на так званий хижий зуб, який має великі розміри та гострий ріжучий край: за його допомогою тварини дроблять кістки, перерізають сухожилки.  Ключиці у цих тварин погано розвинуті або взагалі відсутні. До хижих належить близько 240 видів (в Україні -17), поширених на всіх континентах, за винятком Антарктиди (до Австралії хижі потрапили разом з колонізаторами). До ряду Хижі належить кілька родин, зокрема Вовчі, Котячі, Куницеві, Ведмежі.

Мал.5. Рись

7. Ряд Примати

Примати — досить різні організми. До даного ряду відноситься біля 190 видів. Однією із головних визначальних ознак приматів являється достатньо високий рівень розвитку їх нервової системи. Як відомо, очі направлені уперед, це забезпечує об'ємний ї зір. Ряд Примати включає в себе два підряди:

— Напівмавп більш примітивних (лемури і довгоп'яти),

— Мавп (павіани, мавпи, людиноподібні мавпи, люди).

 

 

Мал.6. Котячі лемури

Людиноподібні мавпи позбавлені хвоста й сідницевих мозолів, в них досить добре розвинений головний мозок. Найкрупніші людиноподібні мавпи — горили (висота  до 2 м). По землі ходять на задніх кінцівках, при цьому зігнувшись та спираючись на свої передні кінцівки. Мешкають в лісах, однак чимало часу проводять і на землі.

Висота орангутанів до 1,5 м. Мешкають вони поодиноко та сімейними групами на деревах.

Шимпанзе менші, обличчя у них, на відміну від орангутанів, не вкрите волоссям. Мешкають сім'ями на деревах, здатні збиратися у малі стада.

Родина Люди включає лише один вид — Людина розумна, до котрого відносяться всі сучасні люди.

 

V. Узагальнення і систематизація знань

Презентація учнями міні – проекту «Тварини рекордсмени».

Найшвидший наземний ссавець: гепард, який, коли женеться за здобиччю, розвиває швидкість 120 км/год.

Найповільніший наземний ссавець: трипалий лінивець пересувається по деревах зі швидкістю 100 м/год.

Вище і далі за всіх стрибає кінь. Рекорд стрибка – 2 м 47 см. У довжину – 11 м 28 см.

 Найвищий наземний ссавець: жираф. Його зріст сягає 6 м.

 Найменший ссавець: малий підковоніс, довжина якого становить 29-33 мм, а маса - 3,6-8 г.

Найбільший ссавець – синій кит –до 30 м.

Найменша мавпа –чічіко. Вона на зріст така, як пацюк, її можна посадити на долоню.

 Морський хижак косатка має довжину тіла 11 м і велику зубату пащу. У шлунку одного убитого хижака знайшли 13 дельфінів і 14 морських котиків.

    Найтриваліша вагітність: 660 днів, або близько 22 місяців, у індійського слона.

    Найкоротша вагітність: 10 днів у більшості опосумів.

 

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника

 

 

 

doc
Додано
1 квітня 2020
Переглядів
3144
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку