"Різноманітність і охорона плазунів. Роль в екосистемах. Значення для людини."

Про матеріал

Розробка уроку "Різноманітність і охорона плазунів. Роль в екосистемах. Значення для людини" для учнів 7 класу

Вчитель біології Усенко Ірина Сергіївна

Перегляд файлу

УРОК

Різноманітність і охорона плазунів. Роль в екосистемах.  Значення для  людини.

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю плазунів, розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності представників цього класу у зв’ язку з умовами життя; визначити їх значення в природі та житті людини,  необхідність охорони; розвивати вміння логічно мислити, порівнювати і робити висновки; виховувати любов та бережливе ставлення до тварин.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи, форми і прийоми: інформаційно-рецептивний:

Мовний (бесіда, розповідь, пояснення),

Наочний (малюнки підручника, таблиці, фотографії),

Репродуктивний (актуалізація знань),

Творчий (повідомлення учнів) 

Міжпредметні зв’язки: література, географія.

Обладнання: малюнки ,картинки плазунів, презентація «Різноманітність плазунів, їх значення»,проектор, екран, комп’ ютер.

Терміни і поняття: ряд Черепахи,  ряд Крокодили, ряд Лускаті, підряд Ящірки, підряд Змії.

Учні повинні вміти:

- називати  представників плазунів, які поширені в Україні та власному регіоні;

-рідкісних плазунів;

Учні повинні знати:

-найпоширеніші види плазунів;

-роль плазунів у екосистемах;

-значення плазунів для людини.

                 Структура  уроку, основний зміст і методи роботи.

І. Етап орієнтації.

1.Організаційний момент.

2. Створення позитивної психологічної аури.

     А. Вправа «Чарівник»

На початку уроку вчитель оголошує, що на 1 хв. Ручка кожного учня буде «чарівною паличкою», яка виконуватиме бажання, але не для себе, і пропонує щось побажати сусідові по парті.                

     Б. Поетична хвилинка.

В природі первинний зміст,
Вона незбагненно проста.
Ящірку схопиш за хвіст –
Залишить тобі хвоста.

Чи мудрість у жертві цій?

 звіриний інстинкт не спав,
Я вирвалась…

 

Питання:  -Про яке явище йдеться у вірші?

                    -Чим воно корисне тварині?

 

 

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 

Дорогі діти! Сьогодні на уроці ми здійснимо цікаву подорож у світ рептилій, познайомимось із найбільш загадковими й дивовижними сторонами їх життя.

Ваше завдання – визначити, за якими ознаками плазунів поділяють на три ряди. Відомості про них записати у таблицю:

 

   Ряд

Представники

Особливості

будови

   Значення

 

 

ІІ. Етап визначення мети

На вивчення даної теми відведено один урок. На цьому уроці ми розглянемо різноманітність і охорону плазунів, їх  роль в екосистемах, та  значення для  людини. Після ви продемонструєте свої навчальні досягнення.

 

ІІІ. Етап проектування

На попередньому уроці кожна група отримала завдання відшукати матеріал про плазунів. Які запитання ви пропонуєте, щоб розкрити цю тему? (діти висловлюють свої пропозиції щодо розгляду питань).

 

                                     План заняття

1.Ряд Черепахи

2. Ряд Крокодили

3.Ряд Лускаті

4.Охорона плазунів

5.Плазуни Червоної книги України

6.Роль в екосистемах

 

ІV. Етап організації виконання плану діяльності

Вибравши спосіб фіксації навчального матеріалу (заповнення таблиці), учні об’єднуються у групи. Кожна група вибирає собі завдання                

із складеного ними плану заняття, обговорює його, і обмінюється інформацією з іншими групами.

 

1.Групова робота.


1 група. Ряд Черепахи (основні ознаки, представники, черепахи, що мешкають в Україні, використання людиною)

 

http://turtle.newmail.ru/turtilla.jpghttp://www.turtle-pets.ru/images/m1.jpgМал. №1

 

.

       Черепахи мають кістковий панцир, в якому міститься їхнє тіло.(мал. №1).  Туди у разі небезпеки можуть ховатися голова, шия, кінцівки та хвіст. Панцир, який слугує досить надійним захистом від ворогів, складається з верхньої та нижньої частин, укритих роговими щитками. З частинами панцира зростаються певні кістки скелета (грудина, ребра, грудні, поперекові, крижові хребці тощо). Зубів у черепах немає. Їхню функцію виконують рогові чохли, що мають гострі краї та вкривають щелепи подібно дзьобу птахів.
     Відомо 225 видів черепах, які живуть на суходолі, у прісних водоймах і морях. Найчастіше вони трапляються у вологих тропічних лісах, спекотних пустелях, тропічних і субтропічних морях. Переважна більшість видів рослиноїдні, але є і хижаки, які живляться рибою, земноводними або безхребетними тваринами. Усі черепахи розмножуються на суходолі та відкладають від десяти до декількох сотень яєць. Черепахи живуть декілька десятків років, максимально - до 175 років і ростуть упродовж усього життя.
     Найбільші за розмірами та масою - це зелена, або супова (завдовжки до 1 м, маса - до 450 кг), та слонова черепахи (завдовжки до 2 м, маса - до 400 кг). Слонова черепаха поширена на Галапагоських островах, а зелена - у тропічних і субтропічних морях. Цікаво, що у морських видів черепах кінцівки перетворилися на ласти, які зовні нагадують плавці риб. Завдяки ластам вони легко плавають у воді.
     В Україні відомий лише один вид - черепаха болотяна(. мал. №2)

 

ЧЕРЕПАХА БОЛОТНАЯ ЕВРОПЕЙСКАЯМал. №2

 

Вона живе до 30 років і трапляється у стоячих або слабопроточних водоймах, живиться різними тваринами.
       Деякі види черепах (наприклад, зелена, слонова тощо) є об'єктами промислу. Людина споживає їхнє м'ясо, жир, яйця. У деяких країнах черепах розводять на фермах. З їх панцирів виготовляють різноманітні вироби (гребінці, попільнички тощо).

 

2 група. Ряд Крокодили (характерні ознаки, представники, використання людиною, штучне розведення).

 

IMAGEКитайский аллигаторМал. №3

 

    Представники ряду Крокодили (мал. №3) пристосовані до напіввтваринами: від безхребетних (молюски, рако¬подібні тощо) до птахів і ссавців. Свою здобич вони затягують у воду, зменшуючи її опір. За допомогою своїх гострих зубів, які мають корені, крокодили шматують здобич.
     У зв’язку з напівводним способом життя крокодили мають плавальні перетинки між пальцями задніх ніг та особливу будову легенів, що дає змогу тваринам тривалий час перебувати під водою. А очі та ніздрі виступають над поверхнею голови, дають їм можливість дихати повітрям і спостерігати довкола, перебуваючи у воді. Під час пірнання ніздрі та слухові отвори викриваються клапанами.

       На суходолі крокодили виходять для відпочинку та розмноження. Самки відкладають від 20 до 100 яєць у гніздо в піску, яке може містити органічні рештки. Ці рештки розкладаються і виділяють додаткове тепло, необхідне для розвитку зародків. У багатьох видів самки виявляють турботу про нащадків, охороняючи кладку яєць.
     Поширені крокодили у тропічних і субтропічних регіонах. Відомо 31 вид цих тварин, тривалість їхнього життя може становити 80-100 років. Найбільшим серед крокодилів є Нільський (завдовжки до 8 м), який живе у водоймах тропічної Африки. Гребінчастий крокодил (завдовжки до 6 м) поширений у Південно-Східній Азії, береговій смузі Австралії, на островах Океанії, Нової Гвінеї. Відомі також гавіал (тіло завдовжки до 6,6 м), який живе на півдні Індії та в Бірмі, китайський та міссісіпський алігатор, американські каймани.
     Деякі види (нільський і гребінчастий крокодили) можуть нападати на людину. Зі шкіри крокодила виготовляють різноманітні вироби,             

 

 людина споживає в їжу їхнє м’ясо та жир. У деяких країнах створені спеціальні ферми для розведення цих тварин. Нині крокодили перебувають на межі знищення й у багатьох країнах їх взято під охорону. Майже всі види крокодилів занесено до Міжнародної Червоної Книги.    

 

 

3 група. Ряд Лускаті (характерні ознаки, представники, змії України, отруйні змії, використання людиною, перша долікарська допомога при укусах змій).

 

Обыкновенная подвязочная змея (Thamnophis sirtalis) поедает желтобрюхого тритона в штате Орегон. Подвязочные змеи способны вырабатывать в ходе эволюции устойчивость к тетродотоксину. Это позволяет им питаться ядовитыми тритонами, которые, в свою очередь, становятся более ядовитыми в тех районах, где на них охотятся обладающие частичной устойчивостью к яду змеи. Новое исследование показало, что там, где устойчивость змей к яду оказывается полной, тритоны уже не эволюционируют в сторону увеличения ядовитости. Фото © Edmund D. Brodie III из синопсиса к обсуждаемой статье в PLoS Biologyhttp://www.berl.ru/image/2024gaduka-kavkazckaya.jpgМал. №4

 

 Представники ряду Лускаті (близько 6 тис. видів) поширені майже скрізь на суходолі, деякі - у морях чи прісних водоймах (морські змії, водяний вуж тощо). До них належать ящірки, змії та хамелеони. Їх об'єднує наявність рогових лусок і щитків на поверхні тіла (мал. №4).


Ящірки дуже різноманітні за зовнішнім виглядом і розмірами.

 

Sand Lizard 2008 G3.jpg Мал. №5

 

У більшості з них кінцівки розвинені добре, але в деяких видів кінцівок взагалі немає (веретільниця, жовтопуз тощо). Від змій безногі ящірки відрізняються наявністю барабанної перетинки та рухомими повіками. В Україні поширені прудка, зелена та живородна ящірки.(мал. №5) Найпоширеніша з них зелена ящірка, довжина тіла якої сягає 25 см. Ці види населяють ділянки, що добре прогріваються. Живиться переважно безхребетними тваринами.                                                                      
     Дрібні ящірки - гекони - активні у присмерках чи вночі, тому мають великі очі.

Просмотреть картинку полностью Мал. №6

Вони живляться безхребетними тваринами і, завдяки особливим чіпким роговим лусочкам пальців, здатні лазити по скелях, стінах та                  стелях помешкань, стовбурах дерев тощо. На Південному березі Криму мешкає кримський (мал. №6) гекон.
     Найбільші розміри серед ящірок мають варани (сірий та велетенський), поширені в тропіках і пустелях. Велетенський (комодоський) варан сягає до 3,6 м завдовжки, живе на індонезійському острові Комодо (звідки й походить його назва). Маса тіла комодоського варана - до 140 кг. Сірий варан поширений у Північній Африці, Південно-Західній та Середній Азії, завдовжки до 1,6 м. Він здатний пересуватися зі швидкістю до 120 м за хвилину. Варани - хижаки, які живляться дрібними хребетними тваринами, а комодоський варан полює навіть на диких свиней та оленів.


Змії - безногі лускаті плазуни - живляться різними хребетними тваринами, рідше - безхребетними. Рухомо сполучені кістки лівої та правої частин щелеп дають змогу зміям заковтувати велику здобич цілком. Барабанні перетинки у змій відсутні, а прозорі та нерухомі повіки приросли до поверхні ока. Хребет складається з великої кількості хребців (до 450), грудна клітка відсутня, що забезпечує велику гнучкість тіла. В отруйних змій передні зуби верхньої щелепи більшого розміру, вони мають зовнішні борозни або внутрішні канали, по яких стікає отрута. Отруту, якою змії вбивають здобич, виробляють видозмінені слинні залози. Серед отруйних змій найбільша - королівська кобра (до 5,5 м завдовжки), яка живе в лісах Південно-Східної Азії. Цікаво, що здобиччю для неї можуть бути інші змії.
     Особливу небезпеку для здоров'я та життя людини можуть становити американські гримучі змії, мешканці азіатських пустель - гюрза та ефа, морські змії та інші.

 

    В Україні живуть два види отруйних змій - звичайна та степова гадюки (мал. 8) Звичайна гадюка поширена у лісовій і лісостеповій зонах, а степова гадюка - у степах і на півдні лісостепу. Укуси гадюк дуже болючі і в деяких випадках можуть бути небезпечними для життя.
     Неотруйні змії вбивають здобич за допомогою зубів або обвиваючись навколо неї (удави, пітони). Найбільші серед них анаконда (завдовжки до 11 м), яка живе на берегах водойм Південної Америки, та сітчастий пітон (до 12 м завдовжки), що трапляється у Південній Азії.

 

    В Україні поширені 8 видів неотруйних змій: водяний і звичайний вужі (мал №7), мідянка, візерунчастий, чотирисмугий, леопардовий, лісовий і жовточеревий полози. Життя вужів пов'язане з водоймами, а полози та мідянка живуть виключно на суходолі. Хоча ці змії й неотруйні, їхній укус може бути болючим для людини.                                                                                                                        

УЖМал.№7Обыкновенная гадюкаМал. №8

 32

 Хамелеони - це група тропічних лускатих, пристосованих до існування на деревній рослинності. Вони мають цупкі пальці й довгий хвіст, якими охоплюють гілки.

Обыкновенный хамелеон Мал. №9

 Добре відома здатність цих тварин змінювати своє забарвлення внаслідок перерозподілу пігментів шкіри. Здобич (переважно

комах) захоплюють довгим липким язиком, який вони різко викидають з рота і потім втягують назад разом зі здобиччю. Цікаво, що довжина язика може перевищувати довжину тіла самої тварини.  ( мал. №9)

 

При укусах змій необхідно вчасно надати кваліфіковану медичну допомогу! Ні в якому разі не можна припікати ушкоджене місце, відсмоктувати отруту,  накладати джгут. Потерпілому забезпечити повний спокій у горизонтальному положенні. Отруту може відсмоктати особа, яка не має поранень ротової порожнини. Після цього рану дезинфікують і накладають чисту пов’язку. Потерпілому давати багато пити.

 

4 група.  Охорона плазунів.  Роль в екосистемах.

 

  Роль плазунів у природі та житті людини. Плазуни слугують поживою різним тваринам (зокрема, певним видам птахів і ссавців). Деякі види плазунів (змій, черепах, крокодилів), а також їхні яйця в їжу людина. Більшість лускатих корисна, бо змії знищують велику кількість гризунів – шкідників сільського господарства, а ящірки – шкідливих комах.

     Іноді люди стають жертвами отруйних змій унаслідок необережного поводження з ними. Водночас отруту змій широко використовують у медицині для виготовлення різноманітних ліків. Для отримання зміїної отрути створюють спеціальні заклади, де утримують відловлених у природі змій.
Охорона плазунів.

У зв’язку з активним перетворенням природи людиною виникає проблема охорони та збереження видового різноманіття плазунів. Рідкісні та зникаючі види занесені до Червоної книги. Укладають міжнародні договори, що беруть під охорону певні види чи групи плазунів (наприклад, морських черепах), а також забороняють вивозити й торгувати дикими тваринами. Якщо різні засоби охорони плазунів у природних умовах не дають помітних успіхів, тоді їх штучно розводять і випускають у звичайне середовище мешкання (наприклад, морських черепах).

 

 

   2.Узагальнююча презентація до уроку. 

 

V. Контрольно-оцінювальний етап 

 

Цифровий диктант                                                                                         33

 

Ряд Черепахи

Ряд Крокодили

Ряд Лускаті  

 

 1. Мають кістковий панцир.
 2. Належать алігатори.
 3. Безногі ящірки.
 4. Мають отруйні зуби.
 5. Хамелеони.
 6. Веретінниці
 7. В Україні мешкає лише один вид.
 8. Каймани
 9. При полюванні жертву затягують під воду.
 10. Гавіали.
 11. Варани.
 12. Гекони.

Відповідь: Черепахи (1,7), Крокодили (2,8,9,10), Лускаті (3,4,5,6,11,12). 

 

За допомогою керівників груп виставляються оцінки.   

 

VІ.  Підсумок уроку

 

Інтерактивна вправа  «Результат»

Діти по черзі висловлюють свої думки з приводу уроку, що сподобалось, що не сподобалось, де вони можуть використати ці знання у житті.

 

VІІ. Домашнє завдання

 

  -повторити теми «Земноводні» та «Плазуни»;

- підготуватись до самостійної роботи;

-творче завдання: використання плазунів людиною.

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Бакулевська Валентина
  дуже цікава та змістовна робота ,подальших успіхів
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
docx
До підручника
Біологія 7 клас (Довгаль І.В., Ягенська Г. В., Жолос О. В., Ходосовцев О. Є., Костіков І. Ю., Волгін С. О., Додь В. В., Сиволоб А. В., Скрипник Н.В., Толстанова Г. М.)
Додано
8 серпня 2018
Переглядів
1438
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку