урок з біології в 7 класі НУШ
Тема. Різноманітність покритонасінних (квіткових рослин). Дводольні рослини - рослини – символи України.
Мета.
Формувати предметні компетентності: знаннєвий компонент – поглибити знання учнів про покритонасінні рослини на прикладі дводольних рослин, познайомити з рослинами – символами України; діяльнісний компонент – розвивати вміння учнів формулювати відповідь на поставлене запитання, брати участь в обговоренні значення покритонасінних рослин в житті людини, чітко висловлювати думку, працювати в парі; ціннісний компонент – формувати почуття любові до природи рідного краю, пробуджувати повагу до своєї маленької Батьківщини, поглиблювати інтерес до національної культури, національної самосвідомості.
Продовжити формувати ключові компетентності: екологічна грамотність і здорове життя на основі усвідомлення значення рослинного світу для життя, його збереження, розуміння цілющих якостей рослин; спілкування державною мовою - використовувати в мовленні біологічні терміни і поняття; інформаційно-цифрова компетентність – використання ІКТ; уміння вчитися впродовж життя - виявляти допитливість до природничих знань, вдосконалювати дослідницькі вміння і навички; соціальна та громадянська компетентність – формувати відповідальне ставлення до власної діяльності, співпрацювати з іншими над реалізацією завдань
Матеріали та обладнання: навчальні таблиці, малюнки, фотографії, комп’ютер
Тип уроку: комбінований
Епіграф
Є багато квіток запашних, кожна квітка красу свою має,
Та гарніші завжди поміж них ті, що квітнуть у рідному краю
Хід уроку
І Організаційний етап
Привітання. Психологічне налаштування: створення позитивного настрою
Видатний нідерландський філософ Спіноза сказав: «Якщо ви бажаєте, щоб життя усміхалося Вам, то подаруйте йому спочатку хороший настрій». Отже, давайте усміхнемося один одному і побажаємо успіхів.
ІІ Орієнтовно-мотиваційна частина
1.Учням пропонується висловити свої очікування
Я очікую від себе… Я очікую від вчителя…
2.Біологічна розминка: виберіть вірні твердження (усно, ланцюжком)
- Покритонасінні рослини поширені на всіх континентах, навіть в Антарктиді (+)
- Насінні зачатки покритонасінних глибоко сховані в порожнині зав’язі (+)
- Покритонасінні заселяють лише помірно зволожені території (-)
- Насінини із зародками містять одну або дві сім’ядолі (+)
- У дводольних рослин відсутній головний корінь (-)
- Коренева система однодольних рослин складається з однаково розвинених коренів(+)
- Листки дводольних рослин мають дугоподібне або паралельне жилкування (-)
- Листки однодольних рослин мають листкову пластинку із пальчастим або пірчастим жилкуванням (-)
- Серед дводольних рослин багато трав і дерев (+)- У однодольних рослин камбій не утворюється, тому серед них переважають трави (+)
- Квітки у дводольних рослин тричленні (-)
- Покритонасінних дводольних рослин набагато більше, ніж однодольних (+)
ІІІ Операційно-виконавча частина
«Мозковий штурм». Назвіть покритонасінні рослини, які щорічно квітнуть біля вашої садиби. Чому більшість перелічених рослин повторюються?
Вчитель
Так, це улюблені рослини-символи, які в Україні в особливій пошані. Саме про них ми будемо сьогодні говорити на уроці. В усіх народів є улюблені рослини-символи. В нашого українського народу вони обов’язково ростуть біля хати кожної дбайливої господині. Серед них - калина. Калина – символ України. Рубінові ягоди калини, за народними уявленнями здавна символізували патріотичні почуття, мужність і незламність духу людей, які проливали кров за Батьківщину в боротьбі з ворогами за свободу, незалежність рідного краю. Калина – це символ рідної землі, отчого краю, батькової хати, що пам’ять людську береже, нагадуючи про милі краї, це символ безсмертя, невіддільний від життя.
Які ж біологічні особливості калини? Яке положення калини звичайної в біологічній систематиці? (учні презентують творчі роботи – малюнки про калину)
Царство Рослини
Відділ Покритонасінні
Клас Дводольні
Родина Адоксові
Рід Калина
Вид Калина звичайна
Калина звичайна — багаторічний чагарник з розлогими гілками. Висота пагонів може досягати до 4 м у висоту. Квіти зібрані в плоскі кінцеві щиткоподібні суцвіття. Плоди — червоні овальні кістянки залишаються на гілках дуже довго і прикрашають кущ навіть взимку. Квітне у травні — червні, плоди достигають у вересні. Розмножують її зеленими живцями, відводками, насінням.
Презентація проектів, творчих робіт учнів:
Проект №1 «Без верби і калини – немає України»
Звучить пісня «Зацвіла в долині» на сл. Т.Г. Шевченка, музика А. Філіпенка
https://www.youtube.com/watch?v=lU9RuyHkv3Q
З давніх – давен український народ оспівував калину в піснях. Бо калина – символ рідної землі, отчого краю, батьківської хати. За народними прикметами калину саджали на щастя і добро біля хати. Щоб вода була чистою і смачною, слід було посадити калину коло криниці. А посадивши біля хати калину – будеш мати долю щасливу.
Відомо багато прислів’їв і приказок про калину
Приказки про калину
Гарна калина, як рідна ненька Україна.
Хто калину ламає – щастя не має.
Де у дворі калина – там порядна родина
Бузок і калина – пам’ять для сина.
Вірність лебедина – гарна, як калина.
Де калинові вінки – часті гості парубки.
Калинові пироги – здоров’ю не вороги.
Прислів’я про калину
Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.
Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте.
Весною калина білим цвітом квітує, а восени червоні ягідки дарує
Хто з калиною знається, той в здоров’ї купається.
Кутя з калиною – здоров’я з родиною.
Кутя з калиною – здоров’я з родиною.
Як вареники з калиною, то й здоров’я з людиною.
Калина має лікувальні властивості.
ЇЇ використовують як кровоспинний, м’який сечогінний засіб. Вона має в’яжучі й заспокійливі властивості. Настій із ягід п’ють також при різних висипах на тілі, як вітамінний, загальнозміцнюючий засіб. При ангіні полощуть горло. Ягоди з медом споживають при кашлі, задишці, хворобах печінки, жовтяниці. Свіжі плоди вживають при атеросклерозі, гіпертонії, нирковокам’яній хворобі
Складено багато і загадок про калину
І червона, й соковита,
Та гірка вона все літо.
Припече мороз – вона
Стала добра й смачна
За хатою у садочку,
У зеленому віночку
Та в червоних намистах
Стала пава молода
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти:
За намисто кожен – смик,
Та й укине на язик
Хто ж ті ягоди не знає,
Від застуди їх приймають.
На кущах вони висять,
І, як маків цвіт, горять.
Тільки це не є малина.
Що за ягода?
А звідки ж пішла назва про калину?
Легенда про калину
Дівчина Калина збирала в лісі ягоди і раптом побачила, що вороги – татари йдуть до села. Побігла вона у село і попередила односельців. Сміливо кинулись до бою козаки, але в багато разів було більше ворогів – спалили село, а Калину – дівчину – красуню у полон взяли. За те, що оповістила село, відтяли їй голову, і виріс на тому місці чудо – кущ, що за ім’ям дівчини Калиною нарекли. Люблять і памятають люди Калину, а Калина стала своєрідною памяткою про рідну землю, оберегом українців.
Вчитель.
Зараз, коли ми переживаємо військову агресію з боку РФ, ще більшого значення набуває українське слово, українська пісня. Для українців, що відстоюють загальнонаціональні інтереси, ведуть непримиренну боротьбу з російськими загарбниками, поневолювачами українського народу девізом став
Гімн січових стрільців:
Ой у лузі червона калина похилилася
Чогось наша славна Україна зажурилася.
А ми тую червону калину підіймемо.
А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!
Вчитель
Верба - символ України.
Цікаві факти про вербу https://www.youtube.com/watch?v=gxYXlNUm7NA
Які ж біологічні особливості верби?
Царство Рослини
Відділ Покритонасінні
Клас Дводольні
Родина Вербові
Рід Верба
Вид Верба біла
Верби — дводомні рослини. Квітки зібрані в сережки. Жіночі квітки мають одну маточку, приймочок дві. Чоловічі квітки мають 2, рідко 1-3 або 5-12 тичинок, вільні або зрослі в основі. Плід одногнізда коробочка, насінина волосиста. Верби поширені по всій Україні. З 500 видів верби 30 видів припадає на Україну
Проект №
З давніх давен існують прикмети та повір’я про вербу.
В Україні вербу вважають священною рослиною. З вербою пов’язано багато народних звичаїв та обрядів. У Вербну неділю освячують вербу у церкві, а потім несуть її додому і б’ють нею хатніх. “Не я б’ю, верба б’є: за тиждень Великдень, недалечко червоне яєчко”. А далі говорять побажання: “Будь великий, як верба, а здоровий, як вода, а багатий, як земля”.
Широко використовували свячену вербу й у різних магічних обрядах та побуті: вербовою лозиною розганяли грозові хмари, вперше на весні виганяли худобу на пасовище, зупиняли пожежу.
Ці дерева проростають самі — з випадково зроненої гілочки або забитого в землю кілка. “. Відрізана гілочка верби, навіть без коріння, приживається в будь-якому грунті й виростає в дерево. В народі кажуть: “Верба, що лугова трава. її викосиш — а вона знову виросте”.
Невибагливість верби, здатність швидко прийматися й рости, а також те, що вона першою з рослин починає зеленіти й розвиватися навесні, надають їй особливого значення. Існує повір’я: якщо верба квітне взимку, то відбудуться важливі перемоги у житті людей і держави. Вербовим віником обмітали стіни хати, щоб все недобре виміталося з неї.
Вчитель: перегляньте відеоматеріал, чи знаєте ви цю рослину?
https://www.youtube.com/watch?v=il6gqwy8mRA
Соняшник упевнено увійшов у природне довкілля нашого краю. Золотоголова квітка так і світиться на високому стеблі, так і виграє повсюдно, обертаючись за рухом сонця, тягнучись до нього.
Які ж біологічні особливості соняшника?
Царство: Рослини
Відділ: Квіткові
Клас: Дводольні
Родина : Айстрові
Рід Соняшник
Вид: соняшник однорічний
Стебло від 0,6 до 3 м, листя чергове, суцвіття кошик, плоди сім’янки
Проект № 2
Соняшник – символ Сонця, праці й достатку, сили і добробуту.
Легенда «Як дівчина стала квіткою»
Це була чарівна і гірка історія. Як на світі нас ще не було, то сонце сходило на землю зі своїми дочками. Вдень вони жили на землі, а ввечері йшли спочивати на небо.
Одного дня веселилися вони в гаю, як стало сонце сідати, почали вони збиратися додому. Коли дочки були вже далеко від гаю, то найменша згадала, що забула свій вінок і вернулася назад. Але там його вже не було. Побачила вона недалеко під березою гарного парубка з віночком у руках. Він обняв дочку сонця і забалакав до неї дуже чарівними словами. Цілував її, обіцяв кохати все життя так, що їй буде з ним краще ніж у батька сонця. Юна дівчина погодилася жити на землі, де співає соловейко, цвіте черемуха, існує любов. Сонце кликало дочку додому, сердилося, говорило, що на землі їй буде дуже важко жити. Але дівчина зосталась з коханим.
Ну от почалося для неї звичайне земне буденне життя. Чоловік більше робив, ніж говорив своїй гарній дружині ніжні слова, а бувало що зовсім забував про неї. Вона говорила йому, що вона мало бачить його, сумує за ним. Говорила, що він, мабуть, розлюбив її. А він відповідав, що земні люди люблять інакше, бо бачать щастя в любові, що єднається з радістю у праці. Тоді дівчина попросила, щоб він навчив її працювати, щоб стати земною. А він все мовчав. Потім красуня ще більше засумувала за батьком, за зірками-сестричками. Забула про свою гордість і закралася непомітно до батьківського царства. Але сонце не могло забрати до себе дочку, яка вже вросла в землю, воно тільки скропило її своїми слізьми. І тоді дівчина-красуня стала квіткою, що тужила весь час за батьківщиною, завжди повертаючи голівку до сонця. Назвали її соняшником.
З історії появи соняшника на нашій землі
Ця дивовижна, відома у всьому світі і дуже давня рослина. У Європу соняшник завезли з Америки іспанські завойовники у 1510 році. Варто зазначити, що спочатку соняшник називали по-різному: мексиканською квіткою і перуанською хризантемою, індійською золотою квіткою і американською хризантемою. Але поступово ці назви майже у всіх народів були витіснені. Їх замінили слова, коренем яких стало «сонце». В Україні назвали соняшником. В Україну соняшник потрапив за часів гетьмана Розумовського у ХVІІІ столітті використовувався суто як декоративна рослина. У 1769 році з’явилася перша згадка про вирощування соняшнику у промислових цілях.
Про створення нових сортів соняшника
Відомо близько 300 сортів соняшника. Справжнім батьком наукової селекції соняшника вважається Василь Степанович Пустовойт – український селекціонер, завідувач відділом селекції і насінництва та лабораторією селекції соняшнику Всесоюзного науково-дослідного інституту олійних культур. Народився 2 січня 1886 року у с. Таранівка Зміївського повіту Харківської губернії (тепер Зміївський район Харківської області) (перегляд портрету )
Цікаво, що
Використання
Соняшник – відмінний медонос, бджоли збирають в середньому 25 кг меду з гектара, в деяких районах збирають до 50 кг. Такий мед має золотистий колір. Соняшниковий мед має цілющі властивості, що дозволяє вживати його для профілактики захворювань. Продукт має ніжний аромат і приємний смак. Цей вид меду – справжній рекордсмен за змістом глюкози, також він містить вітаміни.
У кулінарії ця рослина використовується при випічці хліба. Для цього насіння підсмажують і мелють, їх використовують в якості наповнювача для тіста, з якого печуть печиво. Насіння соняшнику використовують для приготування десертного крему.
Плоди — насіння вживають у сирому та підсмаженому вигляді.
З насіння виготовляють соняшникову олію. Дослідження 1970-х років показали, що соняшникова олія є більш здоровою альтернативою насиченим жирам. Тому європейці, зокрема, перейшли на продукти з соняшникової олії, і попит швидко перевищив пропозицію, а соняшник набув шаленої популярності. Україна є лідером з виробництва соняшнику та найбільшим експортером соняшникової олії у світі ( 57 % всього експорту). Макуха йде на корм для худоби, а також використовується для виготовлення халви. Стебла соняшнику служать сировиною для отримання паперу.
Руханка https://www.youtube.com/watch?v=J_m9nebQ7ik
Наступна рослина – оберіг , це – чорнобривці
Які біологічні особливості цієї рослини?
Царство Рослини
Порядок Астроцвіті
Родина Айстрові
Рід Чорнобривці
Вид Чорнобривці розлогі
Існує 59 видів чорнобривців, у тому числі в Україні 3 види:
чорнобривці вузьколисті
https://www.youtube.com/watch?v=GsN18OGPtdM
Про що ви думаєте, слухаючи слова цієї пісні, яку люблять і співають не лише і Україні?
Проект № 3 «Чорнобривців насіяла мати…»
Головним талісманом нашої землі вважають чорнобривці. Вони ростуть усюди: на ганках садиб, у парках, скверах і просто на вулицях. Здавна повелося садити чорнобривці у дворі, де народився хлопчик. То ж палахкотять чорнобривці скрізь яскравим цвітом. Усім, хто вирушає у далеку дорогу і опиняється далеко від батьківського порогу, вони нагадують: там земля мила, де мати народила.
Усі ці почуття добре відбиті у вірші М. Сингаївського «Чорнобривці»
Чорнобривці у боротьбі з шкідниками
Чорнобривці широко застосовують у боротьбі з шкідниками, як попелиця, капустянка, нематода, яка паразитує на суниці і картоплі. Чорнобривці знезаражують ґрунт від грибів. Також їх запах не подобається колорадському жукові. Чорнобривці ‒ надійні охоронці від шкідників троянд, флоксів, гладіолусів, капусти, помідорів, перців, у тому числі відлякують шкідників від цибулі-порею, моркви, селери.
Для захисту рослин можна також застосовувати відвар або настій сухих квіток і листочків чорнобривців. Для приготування настою використовують лише наземну частину, зібрану в період цвітіння. А ось влітку чорнобривці допоможуть боротися з мухами і комарами. Цим комахам не до вподоби терпкий аромат цих квітів. Тож пучки чорнобривців розвішують біля вікон літніх будиночків.
Лікарські властивості чорнобривців
Лікарські властивості чорнобривців допомагають
заспокоювати нервову систему, лікувати від стресів. Чорнобривці отримують від землі чимало корисних речовин, які дозволяють запобігати хворобам очей.
Настої з квітів — прекрасні пото- і сечогінні засоби. Чорнобривці допомагають знімати запалення і боротися з бактеріями. Цілющий напій допоможе зміцнити імунітет і побороти простудні та вірусні захворювання. Чорнобривці можна і потрібно додавати в їжу людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
Особливі рецепти дозволяють з допомогою чорнобривців знижувати тиск.
Чи знаєте ви ці рослини, назвіть їх?
Короткі повідомлення про рослини-обереги, фотоколаж рослин
Барвінок
Барвінок є символом кохання. Ця рослина отримала свою назву на честь пристрасних почуттів молодого хлопця Бара і дівчини Вінки. Барвінком традиційно прикрашають коровай на весіллях, вплітають у віночок. Кущі даної рослини можна зустріти майже у кожній садибі. Він зеленіє навіть під снігом.
В наші часи квітку шанують за її привабливий зовнішній вигляд, а також досить широко використовують у народній медицині. Ці кімнатні рослини здатні зняти головний біль та знизити підвищений кров'яний тиск. Але це лише за умови зовнішнього застосування: сік барвінка токсичний та може спровокувати отруєння
Мальва
Квіти мальви знайомі всім нам ще змалечку. Рожева мальва традиційно вважається сильним оберегом. Квітами цієї рослини прикрашали оселі, висаджували їх на своїх ділянках, щоб відвести від родини горе та біду. Згідно з народними повір'ями, добрі духи померлих родичів завжди знаходяться десь поблизу кущів мальви та є своєрідними охоронцями усіх, хто живе в хаті.
Висота пагонів рослини може варіюватися від 30 до 120 сантиметрів. Мальви в Україні ростуть повсюди. Інколи квіти виконують роль кормових рослин та входять до складу фарб. За допомогою відвару мальв можна ефективно лікувати захворювання дихальних шляхів.
Береза
Давній оберіг, символ відродження чистоти, родючості, краси, тендітності, дівчини, жінки. Березень – назва першого весняного місяця українців. Гілля берези вважалося особливим оберегом. Заткнуті під дахом хати чи залишені на горищі березові гілочки захищають від блискавки, грому, граду
Горобина
Здавна наші предки вірили, що червона і чорна горобина володіють магічними властивостями. Існувало чимало народних прикмет, які були пов'язані з цим деревом.
Мрієте, щоб у вашому домі народилася довгоочікувана дитина - тоді варто посадити горобину з південного боку будинку.
Хочете "запустити" до будинку фінансове благополуччя - в такому разі чорна чи червона горобина повинні рости з північного боку.
Молодятам радили садити це дерево зі східного боку оселі, яка відповідала за спокій та мир. Вірили, що горобина допоможе пережити перший рік подружнього життя, який вважається найскладнішим.
"Притягнути" талан і везіння можна, якщо висадити горобину із західного боку.
Вишня
Вишневий рід налічує 130 видів. Висота дерева від 2,5 до 6 метрів. Плід – соковита кістянка з круглою кісточкою. В залежності від сорту, ягоди вишні бувають від рожевого до майже чорного кольору. Вважається, що вона була одним із продуктів харчування первісної людини, про що свідчать розкопки. Є серед них велетні і карлики. На Україні найбільш розповсюджена вишня звичайна і степова. Як відомо, колись слов'яни святкували Новий рік 21 березня. Це було свято весни, Новий рік споконвічних хліборобів. «У давнину в Україні, вишня була ритуальним деревом весняного новорічного обряду. Деревце вишні садили восени в діжечку, тримали його в хаті, а навесні, у березні, вишенька розвивалась і розквітала.
ІІІ Рефлексивно-оціночна частина
1. Кросворд «Рослини - обереги» (робота в парах)
1. |
|
|
|
И |
|
|
|
|||||||||
2. |
Г |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
3. |
|
Е |
|
|
|
|
|
|||||||||
4. 5. |
|
|
Р |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Е |
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
Б |
|
|
|
|
|
||||||
7. |
|
О |
|
|
|
|
|
|
||||||||
2. Метод «ПРЕС»
Я вважаю, що кожен українець повинен знати рослини – обереги України
Тому, що… Наприклад … Отже, …
Чи згідні ви з віршованими рідками, як є епіграфом нашого уроку? (індивідуальне опитування)
Підсумки: перевірка очікувань, чи здійснилися вони? (метод «Мікрофон»)
Домашнє завдання: повторити покритонасінні рослини