Урок: |
|
Клас: |
5 |
Дата: |
|
|
|
Вчитель: |
|||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Тема уроку: |
Halloween |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Тип уроку: |
комбінований |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Навчальна мета: |
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Розвиваюча мета: |
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Виховна мета: |
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Обладнання: |
Аудіо та відео матеріали, дошка, ТЗН, роздатковий матеріал. |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Методи, форми і прийоми навчання: |
|||||||||||||||||||
Метод: |
інформаційно-рецептивний. |
||||||||||||||||||
Форма навчання: |
розповідь-пояснення, бесіда, робота з підручником, ТЗН, ілюстрації. |
||||||||||||||||||
Прийом навчання: |
Виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, прийоми запам’ятовування, одержання інформації з тексту та ілюстрації підручника, робота з додатковим матеріалом. |
||||||||||||||||||
ХІД УРОКУ: |
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення |
|||||||||||||||||||
1. |
Warm-up: |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
Good morning, boys, girls and our guests! Sit down and make yourself comfortable. And let’s begin our lesson.
Welcome to our Halloween party! Halloween is celebrated on the thirty first of October. A long time ago people were afraid and stayed at home on Halloween. But now in Britain it is a day for fun. There are a lot of parties that night. Don't be afraid if you see ghosts, goblins and black cats today at our party. |
|||||||||||||||||||
2. |
The topic and the aim of the lesson |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
Dear friends, as you have already guessed today we are going to speak about Halloween. We will play games, learn new words, sing songs and know about Halloween and its traditions and will make a team project. |
|||||||||||||||||||
Основна частина уроку |
|||||||||||||||||||
3. |
Presenting and practicing vocabulary |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Firstly, I would like to start with new words which you will need at the lesson today. Let’s watch the video (video 1) and remember as much words as you can. |
Учні дивляться відео, та запам’ятовують слова |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Now let’s revise them one more time. Look at the pictures (cards 1) and tell me the word. |
Учні виконують завдання |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
А) Now every team will get worksheets (cards 2). Your task is to fill in the blanks with the appropriate word. Later will check the results you have. |
Учні отримують кратки з завданням. Кожна група виконує завдання. |
||||||||||||||||||
В) So, let’s check what you have. You are going to watch the song (video 2) and you must listen to it very carefully and check the words you have put in. |
Учні дивляться відео та перевіряють виконану вправу. |
||||||||||||||||||
4. |
Auding |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Look at you! You look fantastic! All of you are wearing wonderful fancy dresses! And moreover you have decorated your class-room perfectly! Would you like to know how children in Great Britain prepare for their celebrating Halloween? So, let’s watch a film about it. But firstly, you need to know some new words you can meet in this video. Look at the blackboard. There are new words. Listen and repeat after me: Take out – доставати Matches – сірники Inside – всередині Cloak – плащ Sheet – простирадло Scary - жахливий |
Учні дивляться на дошку. Та повторюють слова за вчителем. |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Now let’s watch the video (video 3) |
Учні дивляться відео фрагмент, як готуються до святкування Хелоуіну у Великій Британії |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
So, do you like this video? I would like to check how you understand it. Every team will have a test and you have to find the right answers to them (cards 3) Let’s check your results. |
Учні виконують завдання. Потім перевіряють результати. |
||||||||||||||||||
5. |
Project work |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
What topic did we learnt last lesson? Yes, you are right – Clothes. So, let’s make a team project. you will have a boy or a girl pictures. Your task is to draw that costume, which you will occasionally choose from the box. Then, you must choose a person, who will present us this costume and tell about it. |
Учні отримують великі листи паперу з намальованими хлопчиком або дівчиною. Потім тягнуть жереб. Їх задача намалювати костюм, який їм випав, обрати одного учня з команди, який повинен буде представити всім їх проект. |
||||||||||||||||||
Заключна частина уроку |
|||||||||||||||||||
6. |
Summarizing |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
Our party has come to its end. Let us listen to the jury. So the winners of our Halloween contest are... I hope you have had great fun tonight. I’m sure you have learnt a lot about Halloween traditions and symbols and practiced in speaking English. Receive your presents. Happy Halloween! Thank you. Goodbye. |
Учні отримують призи на нагороди |
||||||||||||||||||
1. Where does Jack live? a) in Ukraine b) in the USA c) in Great Britain 2. What is Sally making? a) a fancy dress costume b) a Jack o’ lantern c) a pizza 3. What does Jack get out of the box? a) lots of toys b) his collection of comics c) a costume of a wizard 4. What do people wear at a Halloween party? a) fancy dress costumes b) fashionable dresses c) jeans and T-shirts 5. What costume is Sally wearing? a) a ghost costume b) a costume of a wizard c) a costume of a skeleton 6. Who is making scary sandwiches? a) Mum b) Jack c) Sally
|