Розробка уроку на тему: "Hobby".

Про матеріал
Розробка уроку англійської мови на тему "Hobby" за підручником Англійська мова 4 клас О.Карпюк 2019 рік. Урок містить різноманітні завдання, охоплює всі види мовленнєвої діяльності: читання, аудіювання, мовлення та письмо.
Перегляд файлу

 

Філія Бзівська гімназія ОЗО  “Морозівський ліцей ім.Д.Поповича”

Баришівської селищної ради

 

 

 

 

                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МЕТОДИЧНА  РОЗРОБКА

 

уроку англійської мови

 

у 4  класі

 

 

 

 

 

 

 

 

вчитель англійської мови

вищої кваліфікаційної категорії

Король Людмила Василівна

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Hobby. Free time.          

Мета: Розширити лексичний матеріал за темою. Продовжувати формувати навички усного мовлення. Розвивати комунікативні здібності учнів. Практикувати учнів у письмі. Розвивати мовну здогадку, довгострокову пам'ять. Виховувати інтерес до корисних захоплень.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник О.Карпюк, друкований робочий зошит, картки для проведення вікторини «How Active Are You?», презентація, роздатковий матеріал, наочність.

Очікуваний результат: учні повинні показати свої знання по вивченій темі,використовуючи вивчений лексичний та граматичний матеріал в усному та писемному мовленні при різних видах роботи; Учні вміють працювати в групах і в парах.

Хід уроку. Procedure

I. Організаційний момент. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

Greeting and Aim

  1. Привітання і повідомлення теми та мети уроку.

T: Good morning, children. I am glad to see you.

P-s: Good morning, teacher. We are glad to see you too.

T: Who is absent today?

Т: Today at the lesson we are going to talk about things that we usually do when we have free time. We can be busy with different occupations, but it, of course, depends on the season and weather, if we are outdoors. That's why we must know: 

What season is it today?

What month is it today?

What day of the week is it today?

What data is it today?

What is the weather like today?

 

The topic of our lesson is hobbies.

You’ll also practice listening to a text, developing our language skills, using active vocabulary on the topic, developing logical thinking.

Warming up

2. Уведення в іншомовну атмосферу.

2.1. HOBBY – назви хобі з вказаними літерами.

2.2. Проведення вікторини «How Active Are You?»

HOW ACTIVE ARE YOU?

1. At the weekend, when it’s sunny, which of these things do you like doing? a) watching television; b) going to the swimming pool; c) playing tennis or football.

2. On a cold, wet Sunday afternoon which of these activities do you like doing? a) going to the cinema; b) reading a book; c) playing table tennis with friends.

3. After a long day at school, which of these activities do you like doing? a) playing computer games; b) visiting your friends; c) playing games with your family.

Scores

 

a

b

c

1

1

2

3

2

2

1

3

3

1

3

2

 

Results

7—9 = you are very active!

4—6 = you like doing things!

Under 4 = you love relaxing!

Учні працюють з роздатковим матеріалом: відповідають на запитання, підраховують бали за таблицею й ланцюжком розповідають про отримані результати.

II. Основна частина уроку.  Main part

1. Listening

T: Now I am going to read for you the text and then we will do some tasks (текст читається двічі).

TEXT

Many pupils of our school have interesting hobbies. Lara is 11 years old. She likes writing poems and painting pictures. Tom is 15 years old and he has very interesting hobbies. He likes dancing, designing Internet sites and playing the piano. Robert is almost 13 years old. His hobbies are playing football and reading detective stories. Our pupils do many interesting things and they are very busy. They also love different subjects. Tom is the best pupil at Math. Lara is good at Art and Literature and Robert is one of the best pupils at PE. Their hobbies help them study well too.

Tick T (true) or F (false).

  • Lara’s hobby is Math.
  • Playing football is Robert’s hobby.
  • Lara is good at Art.
  • Robert is 15 years old.
  • Tom is good at Literature.          
  • Tom is 14 years old.

 2. Reading

Exercise 1, page 18

3. Speaking

Exercise 2, page 18 

4. Speaking

Exercise 3, page 18 

5. Physical warm up. Фізкультхвилинка.

6. Writing

Working in the working book.

T: Open your working books (page 10)

6.1. Fill in the blanks.

6.2. Fill in the membership cards of your friends.

6.3. Look at the membership cards in ex.2 and make up sentences as in the example.

7. Reading

My hobby

Hello! My name is Jane. I’m  ten. I go to school and  I’m  always busy at

school.

When I have some free time I  usually  have  a  rest, read, draw or play

interesting  games. I  like many things but my favourite hobby is hip-hop dancing. I go to the dance club on Mondays, Tuesdays and  Thursdays. I’ve got a lot of friends there. We can dance many nice dances. We’ve got beautiful  costumes. I  love dancing very much!

  Fill in the sentences with the words plays, dance club, dancing, busy, likes.

  1. Jane is always _________________  at school.
  2. When she has some free time she _______________  interesting games.
  3. She ______________________ many things.
  4. Her hobby is  hip-hop ___________________________ .
  5. She goes to the ________________________   three days  a week.

III. Заключна частина уроку.  Ending the lesson.

Summarizing  

1. Підведення підсумків. 

T: Our lesson will be over soon. Today we had a very interesting lesson. Let’s try to remember what we have done.

  • Name hobbies.
  • 1: People like to spend their free time near the rivers or lakes. They often go there with their friends. They can have a picnic there. They go usually there in summer but some people like to go there in winter too. Also they can boil fish soup after going there. (Fishing)
  • 2: It is a very beautiful and good kind of hobby. You can visit dancing club after lessons or dance at home. If you can dance well, you can show it at the disco, at the parties with your friends! (Dancing)
  • 3: People like to make new dishes. They often cook for the family and for their friends. They can present the food and lay the table beautifully. They use spices. They can boil or fry meat, fish, and chicken and make desserts. (Cooking)

Thank you for your work. You were so smart and active today. 

Homework  

  1. Домашнє завдання

Exercise 4, page 18 (Project).

Saying goodbye

3. Прощання.

T: Our lesson is over. See you next time. You may be free. Goodbye.

C:\Users\User\Downloads\рис.jpg

C:\Users\User\Downloads\MAKING PHOTO.jpgC:\Users\User\Downloads\СОINS.jpg

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
13 листопада 2022
Переглядів
384
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку