Розробка уроку з англійської мови 4 клас "My House"

Про матеріал
Мета уроку: активізувати та закріпити вивчений лексико-граматичний матеріал, повторити вживання виразів there is/ there are, закріпити поняття прийменників місця та вживання їх у мові з опорою на наочність, вчити описувати помешкання.
Перегляд файлу

Англійська мова

4 клас

 

 

Тема уроку:

 

 

My House

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель англійської мови

Косенко Тетяна Петрівна

 

 

 

Мета уроку: активізувати та закріпити вивчений лексико- граматичний матеріал,  повторити вживання виразів there is/ there are, закріпити поняття прийменників місця та вживання їх у мові з опорою на наочність, вчити описувати помешкання.

формування ключових компетентностей;

 формувати навички учнів працювати швидко й зосереджено; розвивати вміння групувати вивчений матеріал; формувати в учнів почуття відповідальності за виконуване завдання, розвивати інтерес до різних предметів.

Міжпредметні зв’язки: музика, трудове навчання, образотворче мистецтво.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання: ноутбук, роздатковий матеріал, ілюстрації для роботи в групі, музичне відео.

 

 

Хід уроку. Procedure.

І. Організаційна частина.

1. Привітання. Greetings.

Good morning,

What a nice morning!

The day is sunny and so bright

My dear children Am I right?- you are right.

Прийом « Конвеєр»  звучить пісенька-діти стають в коло, виконують рухи, по черзі вітаються один з одним і запитують How do you do? So, all pupils are in a good mood and we can start our lesson

2.Мовна розминка. Warming up. Введення в іншомовну атмосферу.

1.What’s your name?

2.What’s your surname?

3. How old are you?

4.Where are you from?

5.Do you live in the country?

6. Do you live in a town?

7.Where do  you live?

8.What street do you live in?

9.Do you live in a house?

10. Do you live in a flat?

9. How many rooms are there in it?

10. What’s your room like? What is your favourite room?

 

ІІ.Основна частина. Main part.

1. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності. Aim.

Today we have got an unusual lesson. If you do this interesting task you will get to know the theme of our lesson.

Вправа « Вилучи зайве» (Find the odd)

I1n2a3h4o5u6s7e8-name the theme of our lesson.

The tasks for our lesson:

-to revise and practice lexical units;

-to develop speaking, listening, writing, reading skills;

-to practice structure there is/ there are;

-to revise grammar-the prepositions of place;

-to identify position of objects.

2. Сприйняття та усвідомлення.

А) Фонетична розминка. Phonetic drill.

І кімната-A hall.Звучить загадка про коридор.

It’s downstairs. It’s the first room when you come into the house. It’s neither large nor small. Usually you take off your coat and a hat there.( It’s a hall).

Завдання учнів виконати завдання та пройти до іншої кімнати.

Let’s train our tongues. Let’s repeat some sounds, please.

All[ o:l]-hall, ball,tall,call, small.

oo [u:]-room,book,look, took.

Ch [tf]-kitchen, chair.

Ur[3:]-curtain

Thank you for your work.And what task is the next room? Would you like to get to know?-OK.

3.Актуалізація опорних знань. Прийменники місця.

( The prepositions of place)

Please, listen to the next riddle .Be attentive.

It is a room,where you can have a rest, watch TV, read books there. What room is this? ( This is a living room)

-At this room we also have an interesting task. But first of all let’s remember the prepositions of place.

Фронтальне опитування: Т-Р

Above-над

Between-між

In front of –попереду

Behind-позаду

In the middle of-посередині

On-на

In the corner of-в кутку

Game” Catch the fly”( Спіймай муху за допомогою рухів)

1. Catch the fly aboveyour head.( Плеснути над головою)

2.Catch the fly between the desks.( Плеснути між партами)

3.Catch the fly in front of your face. ( Попереду обличчя.)

4.Catch the fly on the book.(По книзі)

5.Catch the fly behind your chair.( Позаду стільця)

6. Catch the fly in the middle of the desk.(Посередині парти.

7.catch the fly  in the corner of the desk(В кутку парти.)

Thank you for your work. I think let’s have a rest and come to another room. Please, listen to the next riddle.

ІІІ кімната- a kitchen.Relaxation.Фізхвилинка

It is a room where you can cook meals. What room is this?

( this is a kitchen).

At this room we can relax and dance.( Song “Clean up”.Вчитель виконує разом з учнями).

4 Project work. Створення міні-проектів. Робота в групах.

 3 групи

Riddle: It’s a room where you can wash your hands you face, clean your teeth, take a shower there. What room is this?( a bathroom).

Let’s clean up another rooms.At the blackboard you can see the furniture. Your task-choose the furniture and stick to the necessary room and then make up the sentences using the structures there is /there are. Work in groups and help each other.

The first group-a kitchen

The second group-a bedroom

The third group- a bathroom

5 Writting. Розвиток навичок письма.

Riddle: It’s a room where you can sleep there. What is this?( a bedroom)

Take a card and do the next  task. Unscramble the words. Перестав літери та запиши слова.

Henkitc-kitchen                          ombathro-bathroom

Allh-hall                                      ingliv orom-living room

Oombedr-bedroom                        tetoil-toilet

Ingdin oorm-dining room            ldren’schi rmoo-children’s room

6 Listening. Розвиток навичок аудіювання.

Riddle: This is n my favourite room. It’s large clean and cosy. You can have a rest and play there. What room is this? ( a children’s room)

Do you like to draw? The next task also will be very interesting and help you to develop your imagination. Your task is to listen to the description of the room and draw the necessary things.

The description: this is a living room. There is a ball under the table. There are long curtains on the window. There is a bookcase next to the window. There is a cat on the carpet. There is a clock above the sofa.

Are your pictures so as at the blackboard? A right picture is on the wall.

Зі зворотної сторони дошки знаходиться правильний малюнок-діти перевіряють правильність виконання завдання- взаємоперевірка.                      

7.Розвиток навичок читання .Reading.

Словникова робота.

Використовуючи малюнки повторити слова із завдання.

Читання тексту ланцюжком.

Перевірка сприймання прочитаного. Запитання-відповіді.

ІІІ. Заключна частина.Summing up.

1.Reflection. Підведення підсумку уроку. Рефлексія.

2. Homework.

Your task for the next time is…( 2 cards)(За бажанням картки на вибір).

That’s all for today. Be happy all the time.Our lesson is over. See you next time.

 

Додатки:

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DmTSUSkSgvE4&psig=AOvVaw25r7cl67WqdB5eo2uKjKSR&ust=1639311160892000&source=images&cd=vfe&ved=0CAwQjhxqFwoTCOD_8Y7c2_QCFQAAAAAdAAAAABAh

 

Parts of the House Flashcards - Free Printable Flashcards to Download
 

 

Загруженное изображение

 

docx
До підручника
Англійська мова (підручник для загальноосвітніх навчальних закладів) 4 клас (Буренко В.М., Михайлик)
Додано
11 грудня 2021
Переглядів
2405
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку